Šiemet tik kiek daugiau nei pusė visų Alytaus rajono pasitikrinusiųjų savo sveikatą mokinių yra sveiki. Kitiems buvo nustatyti vienas ar net keli sveikatos sutrikimai. Stebima tendencija, kad daugiausiai sveikatos sutrikimų turi jauniausieji moksleiviai, sveikiausi – vyriausieji. Nemaža dalis pradinių klasių moksleivių mokyklą lankyti pradeda jau turėdami sveikatos sutrikimų.
Vertinant moksleivių sveikatos būklę pagal Alytaus rajono mokyklas, pastebėta, kad trejose rajono mokyklose (Butrimonių, Simno gimnazijose ir Kumečių pagrindinėje) sveikų vaikų buvo kur kas daugiau nei turinčių sveikatos sutrikimų. Šiose ugdymo įstaigose sveiki buvo šeši iš dešimties mokyklinukų.
Dažniausia diagnozė – sutrikusi rega ir laikysena
Sugebėjimas matyti įgimtas, tačiau gerai matyti visą gyvenimą – nemenkas uždavinys. Analizuojant moksleivių sveikatos duomenis pastebima, kad vis dar dažniausios mokyklinio amžiaus vaikų sveikatos problemos susijusios su rega. Šiemet šios sistemos ligos sudarė net 40 procentų visų sutrikimų. Trečdaliui moksleivių buvo diagnozuota trumparegystė, kitaip dar vadinama miopija. Kita ne mažiau svarbi sveikatos problema – skeleto-raumenų sistemos sutrikimai, neretai susiformuojantys dėl nepakankamo fizinio aktyvumo bei per sunkios ar netaisyklingai nešiojamos kuprinės. Vienokių ar kitokių šios sistemos sutrikimų turėjo pustrečio šimto Alytaus rajono moksleivių. Dažniausiai nustatyta lordozė (stuburo išlinkimas į priekį) ir kifozė (stuburo iškrypimas atgal).
Geriausia ligų profilaktika – fizinis aktyvumas
Nieks nepaneigs, kad fizinis aktyvumas yra pagrindinis veiksnys skatinatis harmoningą vaikų augimą ir vystymąsi. Svarbu, kad vaiko sveikatos pažymėjime gydytojas įvertintų ir fizinio ugdymo grupę. Atsižvelgdamas į tai, mokytojas organizuoja kiekvieno vaiko fizines galimybes atitinkantį fizinį lavinimą, prisidedantį prie moksleivių sveikatos stiprinimo.
Atlikus sveikatos duomenų analizę paaiškėjo, kad pagal pagrindinę fizinio ugdymo programą šiais mokslo metais sportuoja dauguma – 92 procentai visų rajono moksleivių. Parengiamąjai ir specialiąjai ugdymo grupėms priklausė po 2 procentus moksleivių, kuriems fiziniai pratimai taikomi atsižvelgiant į sveikatos sutrikimus, neskiriami pratimai, galintys sukelti ligų paūmėjimą.
Dėmesys darželinukams?
Jeigu regos ir skeleto-raumenų sistemos sutrikimų skaičius, ypač tarp vyresniųjų klasių mokinių, yra gana stabilus, nedidėjantis ir tuo džiuginantis sveikatos specialistus, tai vaikų dantų būklė – katastrofiška. Visiškai sveikus dantis turi tik 18 procentų Alytaus rajono moksleivių, kitų moksleivių dantys buvo pažeisti karieso, plombuoti arba ištraukti. Daugiausiai karieso pažeistų pieninių ir nuolatinių dantų, kaip ir praėjusiais metais, turėjo pradinių klasių, mažiausiai – aukštesniųjų klasių moksleiviai. Tai vėlgi tik sutvirtina nuostatą, kad pagrindinis dėmesys, siekiant užauginti savo sveikata besirūpinančią kartą, turėtų būti nukreiptas į pačius mažiausiuosius, lankančius vaikų darželius.
Sutelktas ir nuoseklus dėmesys esminiams įgūdžiams, tokiems kaip dantų priežiūra ir asmens higiena, stiprinti ugdymo įstaigose ir namuose. Tai tikriausiai pagrindinis sveikatos specialistų iššūkis ateinančiais metais.