Vos prasidėjus stipresniems šalčiams, pradedantys užšalti vandens telkiniai ima masinti poledinės žūklės mėgėjus. Ant ledo ypač mėgsta žaisti vaikai. Jau pastebėti ant Mažosios Dailidės ežerėlio besiformuojančio ledo ketinantys lipti mažieji alytiškiai.
Kad neįvyktų skaudžių nelaimių, Savivaldybė prašo gyventojų nerizikuoti gyvybe ir nelipti ant netvirto ir pavojingo ledo bei iš anksto įspėti vaikus apie galimus pavojus. Jokiu būdu nepalikite jų šalia vandens telkinių ar ant ledo be priežiūros.
„Informuojame, jog įsivyravus neigiamai oro temperatūrai apie 2–4 cm storio ledu apsitraukė nedideli ir vidutinio dydžio ežerai (iki 5 m gylio). Kad ir kaip norėtųsi užsilipti ant ledo, tačiau tai daryti yra ypač pavojinga. Dienų su neigiama temperatūra dar buvo per mažai, kad tai daryti būtų saugu“, – praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.
Saugus ledas yra perregimas, melsvo ar žalsvo atspalvio. Jis silpnesnis priekrantėje, apsnigtose vietose ir ten, kur teka srovės, yra įkritusių šakalių ar kitokių stambių daiktų.
Ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau kad jis išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm.
Susiruošusiems į poledinę žvejybą ar ketinantiesiems pačiuožinėti reikėtų žinoti, kad lipti ant ledo galima, kai jo storis siekia daugiau kaip 12 cm. Prieš lipdami ant ledo apsidairykite, ar nesimato praminto takelio, paliktų pėdų. Jeigu yra, geriau eikite išbandytu keliu.
Nebandykite ledo tvirtumo kojų smūgiais. Tam naudokite lazdą. Nuo smūgių pasirodęs vanduo ar atsiradę įskilimai rodo, kad ledas netvirtas.
Jei vis tik įlūžote, nepasiduokite panikai ir nepraraskite savitvardos. Ropškitės ant ledo į tą pusę iš kur atėjote, o ne plaukite pirmyn. Nesikapanokite vandenyje ir visu kūno svoriu neužgulkite ledo krašto. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Pasistenkite kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą. Užšliaužus ant ledo, negalima tuojau pat stotis. Reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis. Tik išlipus ant kranto reikia bėgti, kad sušiltumėte ir kuo greičiau pasiekti šiltą vietą.
Jeigu pamatėte skęstantį žmogų, tuoj pat kvieskite pagalbą. Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeris 112.
Šaukite skęstančiajam, kad skubate į pagalbą. Gelbėjant reikia veikti greitai ir ryžtingai, nes žiemą vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę rūbai neleidžia jam ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje. Artintis prie eketės reikia labai atsargiai, geriausia šliaužte, plačiai ištiesus rankas. Jei yra galimybė po savimi patieskite slides ar lentą ir šliaužkite ant jos. Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, nes ledas įlūš, jeigu jūs mėginsite skęstančiajam paduoti ranką ir jį ištraukti. Ledas išlaiko žmogų tik už 3 – 4 m nuo eketės krašto, todėl skęstančiajam reikia ištiesti slidę, slidžių lazdą, lentą ar numesti virvę. Gelbėjimui galima panaudoti ir tvirtai surištus šalikus. Jeigu nelaimės vietoje yra keli gelbėtojai, jie gali paimti vienas kitą už kojų ir atsigulę ant ledo sudaryti grandinę iki eketės.
Ištraukus žmogų ant ledo, reikia su juo kuo toliau šliaužti nuo pavojingos vietos ir kaip galima greičiau skendusįjį pristatyti į šiltą vietą. Čia nukentėjusį ištrinti, pagirdyti karšta arbata, perrengti sausais rūbais, suteikti pirmąją medicinos pagalbą.