Žinomas posakis „Gulinčio niekas nemuša“ šiais laikais, ko gero, teisingiau skambėtų ištartas „Gulinčio niekas nekelia“. Toks įspūdis susidaro kaskart viešoje vietoje išvydus gulintį žmogų. Tuo dar kartą įsitikinau, kai Alytuje, Alyvų tako gatvėje, pamačiau ant suoliuko gulintį vyrą.
Praeiviai į jį tik smalsiai žiūrėjo, bet išsiaiškinti, ar žmogui nereikia pagalbos, niekas neskubėjo.
Tikriausiai daugelis nusprendė, kad vyras girtas – taip pagalvojau ir aš. Tačiau spėjimas galėjo būti ir klaidingas – galbūt žmogui sutriko sveikata.
Bet kokiu atveju suoliukas viešoje vietoje nėra pati tinkamiausia vieta miegui. O aiškintis, ar žmogus girtas, ar turi sveikatos problemų – atsakingų institucijų, greitosios medicinos pagalbos ir policijos pareigūnų, reikalas.
Paskambinau bendruoju pagalbos numeriu 112. Atsiliepusi darbuotoja sujungė mane su Alytaus greitąją medicinos pagalba. Budėtoja paprašė, kad paklausčiau, ar vyrui reikia pagalbos. Patikinau, kad vyras, mano manymu, šiuo metu tokios būsenos, kad į klausimą atsakyti negalės. O ir miegančio jo aš neketinu kelti ir judinti – juk neaišku, ar žmogus neserga užkrečiamomis ligomis, ar nėra agresyvus.
Tuomet medikė pasakė, kad jei žmogus girtas ir jam iš pažiūros pagalbos nereikia, jie niekuo negali padėti. Pasiteiravau, ar vyrą man tiesiog taip ir palikti? Medikė pasiūlė kreiptis į policijos pareigūnus.
Paklausiau, kodėl bendruoju pagalbos numeriu atsiliepusi budėtoja mane sujungė su medikais, jeigu šioje situacijoje reikalingi policininkai. Aiškaus atsakymo neišgirdau. Buvo pasakyta, kad tuoj atvyks policijos pareigūnai.
Policijos pareigūnai prisistatė greitai. Jie prižadino miegalių, kuris buvo visiškai girtas, nesiorientavo aplinkoje, tik skėsčiojo rankomis.
Pareigūnai patikino, kad tokiu atveju į įvykio vietą turi važiuoti greitoji medicinos pagalba, nes neaišku, ar žmogus neturi sveikatos problemų. Nustačius, kad medikų pagalbos žmogui nereikia, bet jis yra neblaivus, apie įvykį medikai turi pranešti policijos pareigūnams.
Anot jų, greitosios medicinos pagalbos medikai panašiose situacijose dažnai elgiasi panašiai ir gavę pranešimą, darbą užkrauna ant policijos pareigūnų pečių.
Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Kristinos Janulevičienės teigimu, pastebėjus viešoje vietoje miegantį ar gulintį asmenį, pirmiausia reikia kviesti greitąją medicinos pagalbą. Jie turi nustatyti, ar žmogui nesutriko sveikata, ar jis neapsinuodijo.
Nustačius, kad žmogui medikų pagalba nereikalinga ir jis yra neblaivus, kviečiami policijos pareigūnai, kurie išveža stikliuko mėgėją į laikinojo sulaikymo kamerą, kad jis išsiblaivytų, kadangi Alytuje, kaip ir daugelyje šalies miestų, blaivyklos nėra.