Gyvenimas atgyja. Alytaus centre jau nuo praeitos savaitės veikia kelios parduotuvės, turinčios įėjimą iš lauko ir mandagiai į tą patį lauką išprašančios kaukių nedėvinčius klientus.
Tokie karantino reikalavimai. Karantinas švelnėja, reikalavimai – ne. Tačiau judėjimo ir veiklos daugėja. Jau nuo rytojaus, balandžio 23 dienos, gali pradėti dirbti visos parduotuvės, o nuo kito pirmadienio, balandžio 27 dienos, duris atvers ir grožio salonai, lauko kavinės, muziejai, bibliotekos.
Alytusplius.lt pakalbinti miesto verslininkai ir kultūros įstaigų vadovai patikino, kad savo veiklą pradės, kai tik bus galima. Tačiau jie pripažįsta: viskas bus kitaip nei anksčiau.
Klientai pasiilgo grožio salonų
Grožio salono „Siciliana“ savininkė Snieguolė Bražinskienė patikino, kad salonas savo veiklą pasiruošęs atnaujinti pačią pirmą dieną, kai tik bus leidžiama. „Esame pasiruošę įvykdyti visus reikalavimus: erdvės turime pakankamai, dezinfekcinėmis priemonėmis apsirūpinę. Labai pasiilgome savo klienčių ir jos mūsų pasiilgo“, – kalbėjo S. Bražinskienė.
Jos darbo knygoje kitai savaitei jau beveik nėra laisvos vietos – daugelis klienčių, laukdamos karantino sušvelninimo, registravosi iš anksto.
„Aišku, laikysimės visų instrukcijų, nurodymų ir reikalavimų. Aptarnavę vieną klientą dezinfekuosimės ir tik tada priimsime kitą. Nebus kaip anksčiau: vienam klientui uždažai plaukus ir kol jis laukia, kitą apkerpi“, – kalbėjo „Sicilianos“ vadovė, pripažindama, kad salono atidarymo jo klientės jau seniai laukia. „Moterys nori būti gražios“, – pastebėjo S. Bražinskienė.
Kito grožio salono „Sruoga“ savininkė Liongina Bernatavičienė taip pat pasiruošusi pradėti veiklą, kai tik bus galima. Nors kyla ir klausimų, ir nuogąstavimų.
„Kelio atgal nėra, reikia dirbti. Štai ir dabar jau ieškau dezinfekcinio skysčio. Taisyklės yra griežtos, gal netgi per griežtos kai kuriais atvejais. Prekybos centre žmonės spiečiasi, stovi vos per metrą vienas nuo kito – ir nieko, o štai kitiems taikomi kitokie reikalavimai. Bet kokiu atveju, mes pasiruošusios dirbti saugiai ir laikytis visų būtinų taisyklių“, – sakė moteris.
„Sruogos“ savininkė patikino, kad taisyklių ji ir darbuotojos laikėsi ir laikysis, nes sveikata yra svarbiausia. Tiesiog būtina viską apsvarstyti, susidėlioti.
„Mes kiekvieną dieną su darbuotojomis susirašinėjame, ką daryti. Įsivaizduokite, koks stresas, kai augini vaikus, o neturi darbo. Ir dabar, sušvelninus karantino sąlygas, moterys jau skambina, klausia, kaip elgtis?
Mes tikrai turime galimybę kontroliuoti žmonių srautus, galime ir ilgiau dirbti. O kalbant apie 10 kvadratinių metrų plotą vienam klientui, tai atrodo daugoka. Yra manikiūrininkių, kurios dirba atskirtose ir uždarose patalpose, tačiau plotas mažesnis“, – mintimis dalijosi L. Bernatavičienė.
Kavinė jau pasiruošė lauko baldus
Nieko nelaukdamos veiklą ketina pradėti ir kavinės.
„Mes labai to laukėme ir tikėjomės karantino sąlygų sušvelninimo, tad tokią žinią pasitinkame džiugiai. Pradėsime dirbti iškart, kai tik bus galima. Esame iš anksto pasiruošę lauko baldus, skėčius, beliks išnešti, pastatyti. Pora staliukų pastatysime ir prie Jazminų gatvėje esančios picerijos. Vilniaus gatvėje atnaujinsime terasą. Tikimės, kad prekyba pagyvės“, – sakė picerijos „Miami Pizza“ vadovas Povilas Vadeika.
Vyriausybė nusprendė, kad viešose vietose ir toliau bus privaloma dėvėti kaukes, to nereikės daryti valgant lauko kavinėse. Tiesa, tokia išlyga jau sulaukė šmaikščių komentarų socialiniuose tinkluose, nes valgymą su respiratoriumi ar kauke ant veido sunku įsivaizduoti, net ir turint gerą fantaziją.
Bibliotekoje bus išduodamos knygos
Nuo pirmadienio pradeda veikti ir bibliotekos bei muziejai. „Nuo pirmadienio pradėsime teikti paslaugas, tačiau tą darysime bekontakčiu būdu“, – sakė Alytaus J. Kunčino viešosios bibliotekos direktorė Giedrė Bulgakovienė.
Anot jos, norint pasiimti knygų iš bibliotekos, geriausia jas iš anksto užsisakyti internetu ar paskambinus bibliotekos kontaktuose nurodytais telefonų numeriais.
Grąžinamas knygas centrinėje bibliotekos būstinėje Ligoninės gatvėje reikės palikti tam skirtose dėžėse, o kituose padaliniuose prašoma knygas atnešti sudėtas į krepšelius – visos grąžintos knygos atskiroje vietoje bus „karantinuojamos“ 72 valandas.
„Labai tikimės savo skaitytojų supratingumo ir kantrybės. Knygos bus išduodamos, tačiau vaikščioti po visas bibliotekos patalpas, eiti į skaityklą, kur vieną laikraštį ar žurnalą per dieną paima į rankas 10-20 žmonių, kol kas nebus leidžiama dėl mūsų darbuotojų ir lankytojų saugumo“, – kalbėjo G. Bulgakovienė.
Ji priminė, kad visi skaitytojai pasiimti knygų privalo ateiti dėvėdami veido kaukes ir pirštines, bei naudoti dezinfekcinį skystį, kurio parūpins biblioteka.
Bibliotekos vadovė pasidžiaugė, kad po karantino sugrįžusių skaitytojų laukia ir naujos knygos – jų atvežė leidėjai.
Muziejus irgi atveria duris
Palaipsniui darbą planuoja atnaujinti ir Alytaus kraštotyros muziejus.
„Mes darbą atnaujinti ruošiamės po truputį. Žinoma, lankytojams teks laikytis saugumo, dėvėti kaukes, mes taip pat pasirūpinsime dezinfekcinėmis priemonėmis, kaukėmis, kontroliuosime srautus, laikysimės reikalavimų. Tikriausiai nebus taip, kad žmonės pirmiausia puls į muziejus.
Kai kurie mūsų darbuotojai ir toliau dirbs iš namų. Yra žmonių, kurie turi mažų vaikų, o darželiai dar neveikia. Kiti darbuotojai priklauso rizikos grupei, tad taip pat kurį laiką dirbs namuose. Lankytojus po truputį priimsime. Planai, žinoma, pasikeitė, bet mes po truputį organizuosime naujas parodas ir lauksime lankytojų“, – pasakojo Alytaus kraštotyros muziejaus direktorė Audronė Jakunskienė.
Vyriausybė sušvelnino sąlygas
Karantiną Lietuvoje trečiadienį buvo nuspręsta pratęsti dar iki gegužės 11 dienos. Tačiau Vyriausybėje vykusiame posėdyje buvo nutarta jau nuo ketvirtadienio leisti dirbti parduotuvėms, kioskams, kurių patalpose ribojamas pirkėjų bei kitų lankytojų srautas, užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kvadratinių metrų vienam pirkėjui tenkantis prekybos plotas arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo. Taip pat bus leidžiama augalų, sodinukų , sėklų, trąšų prekyba lauko sąlygomis.
Nuo balandžio 27 dienos karantino sąlygos bus švelninamos dar labiau. Darbus atnaujinti galės ir grožio salonai. Tiesa, bus leidžiama teikti tik plaukų ir nagų priežiūros paslaugas. Be to, bus būtina užtikrinti, kad vienam klientui tektų ne mažesnis kaip 10 kvadratinių metrų plotas, arba vienu metu paslauga būtų teikiama tik vienam žmogui.
Nuo balandžio 27-osios bus leidžiama organizuoti ir praktinius vairavimo egzaminus „Regitroje“, taip pat praktinius aviacijos specialistų mokymus.
Kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir lankytojų aptarnavimas vis dar draudžiamas, bet draudimas nebebus taikomas ne didesnėms nei 2 asmenų grupėms, išskyrus artimuosius giminaičius, įtėvius, įvaikius, globėjus ir rūpintojus. Tad laikantis nustatytų sąlygų ir atstumų, bus galima lankytis muziejuose, bibliotekose, pasivaikščioti pažintiniais takais, apsilankyti zoologijos sode, užsiimti veikla golfo ir lauko teniso aikštynuose, lauko šaudyklose, kartodromuose, vandenlenčių parkuose. O sportininkai, laikydamiesi taisyklių, galės organizuoti užsiėmimus atviruose sporto paskirties inžinieriniuose pastatuose.