Su kiekvienu pavasariu atgimstant gamtai, atšilus orams prasideda erkių aktyvumo periodas. Todėl balandžio 7 dieną minint Pasaulinė sveikatos diena, Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras skatina atkreipti dėmesį į mažuosius sutvėrimus pavojingus mūsų sveikatai ir net gyvybei.
Vienintelė ir efektyvi priemonė, padedanti išvengti erkinio encefalito – skiepai. Pasiskiepijus, imunitetas paprastai įgyjamas po mėnesio, todėl šiuo metu yra pats tinkamiausias laikas skiepytis. Ypač rekomenduojama pasiskiepyti miško darbininkams, žmonėms, mėgstantiems poilsiauti miške, keliautojams, grybautojams, uogautojams, miškingose vietovėse gyvenantiems žmonėms.
Ruošdamiesi į gamtą tinkamai apsirenkite. Renkitės, taip, kad drabužiai kuo daugiau pridengtų kūną: rinkitės drabužius ilgomis rankovėmis, kelnių galus sukiškite į kojines ar batus. Geriau dėvėti šviesių spalvų drabužius, kad erkę būtų lengviau pastebėti jai dar nespėjus įkasti. Jei lankėtės vietovėse, kur paplitusios erkės, rūpestingai apžiūrėkite visą kūną. Erkės įsisiurbia ne iš karto, todėl laiku jas pastebėjus galima išvengti pavojaus. Grįžus iš miško, sodo ar pasivaikščiojimo gamtoje, drabužius, kuriais vilkėjote, pakabinkite negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje. Apžiūrėkite kūną, ypač paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą – į šias vietas erkės įsisiurbia dažniausiai. Gerai išsišukuokite plaukus, nusiprauskite po dušu.
Aptikus erkę, reikia ją kuo greičiau ištraukti. Pinceto pagalba pamėginkite sučiupti erkę kaip galima arčiau galvos. Pašalinkite ją truktelėdami atgal. Pasistenkite nespausti erkės kūnelio ir netepkite jo riebalais. Neverta jaudintis ir dėl to, kad nutrūks galva, – ji sudžius ir nukris kartu su šašu. Ne likusi erkės kūno dalis yra ligų priežastis, o jos virškinamojo trakto turinys.
Erkių pernešama liga erkiniu encefalitu užkrečiama per pirmąsias 10 minučių nuo įsisiurbimo, nes ligos sukėlėjai tūno kraujasiurbės seilėse, o kitomis ligomis – per keliolika valandų. Erkinio encefalito simptomus žmogus gali pajusti praėjus dviems ar trims savaitėms po erkės įkandimo, tai galvos skausmas, nedidelis karščiavimas ir maudžiantis kūno skausmas. Po to dauguma žmonių pasijunta geriau. Kas trečiam užkrėstam užkrėstam asmeniui virusas gali išplisti, pasiekti smegenų dangalus ir smegenis. Antroji erkinio encefalito banga pasireiškia karščiavimu, stipriu galvos skausmu, vėmimu, galvos svaigimu, šaltkrėčiu, kaklo rigidiškumu, sąmonės sutrikimu. Atsiradus tokiems požymiams, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Būkite budrūs, saugokite save!