Pirmojo Alytaus gyventojai ketvirtadienį rinkosi į susitikimą su miesto meru Vytautu Grigaravičiumi. Norinčių pasidalinti savo problemomis ir pasidžiaugti nuveiktais darbais sugužėjo pilna Piliakalnio progimnazijos salė. Gyventojai turėjo progą nedelsiant gauti atsakymus į jiems rūpimus klausimus.
Gyventojai apipylė klausimais apie neasfaltuotas gatves
O jų būta nemažai. Labiausiai susirinkusiems rūpėjo neasfaltuotų gatvių problema. Žmonės domėjosi, kada gi pagaliau ateis eilė asfaltuoti būtent tą gatvę, kurioje jie gyvena, ar ilgai teks laukti.
Alytaus vicemeras Tautvydas Tamulevičius atkreipė dėmesį, kad gatvės asfaltuojamos vadovaujantis parengta žvyruotų gatvių tvarkymo studija, kurioje galima matyti eiliškumą, kurios gatvės bus tvarkomos pirmiausia, kurios vėliau. Gatvių prioritetinis sąrašas buvo sudarytas įvertinus gatvių įrengimo metus, esamą jų būklę, eismo intensyvumą, namų tankį, gatvės užstatymą, paskirtį ir viešųjų paslaugų įstaigų skaičių joje.
Pirmajame Alytuje esanti Domantonių gatvė atsidūrė pirmose asfaltuoti numatytų gatvių studijos pozicijose, ir gyventojai jau gali džiaugtis čia nuveiktais darbais. Pirmasis gatvės rekonstrukcijos etapas baigiamas. Nors įgyvendinti tai, kas suplanuota, kainuos nemažai, tačiau pokyčiai bus akivaizdūs.
Pirmojo Alytaus gyventojai gali džiaugtis ir rekonstruota, šiais metais atidaryta Piliakalnio gatve bei atnaujinta infrastruktūra piliakalnio prieigose.
Įvertinus žvyruotų gatvių studijoje pateiktas pirmąsias prioritetines 25 gatves, matoma, kad beveik pusė jų yra Pirmajame Alytuje. Tad gyventojams belieka turėti kantrybės ir sulaukti, kol ateis eilė jų gatvei.
O kol bus laukiama eilės, alytiškiai prašė neasfaltuotose gatvėse atvežti bent skaldos ar akmenų. „Net greideris nieko nepadaro. Duobės milžiniškos. Žiemą sunku praeiti. Užpilta skalda laikinai išspręstų problemą“, - sakė Pirmojo Alytaus gyventojas. Į šį pageidavimą atsižvelgti pažadėjo miesto ūkio specialistai.
Neramino ir rinkliava už atliekas, ir viešasis transportas
Rinkliavos už atliekas kainos ir tvarka gyventojams rūpėjo pernai, niekas nepasikeitė ir šiemet. Į visus rūpimus klausimus jiems atsakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas, kuris paaiškino, kuo remiantis tokia tvarka nustatyta.
Alytiškiai atkreipė dėmesį, kad atliekas išvežančios įmonės darbuotojai netvarkingai palieka ištuštintus konteinerius. A. Reipas pažadėjo apie tai pasikalbėti su naujuoju įmonės „Ekonovus“ direktoriumi, o meras Vytautas Grigaravičius ragino pastebėjus pažeidimus nelikti abejingiems, juos fiksuoti, nes už netinkamą darbą gali būti taikomos sankcijos.
Nuo rinkliavos už atliekas buvo pereita prie viešojo transporto problemų. Vieni skundėsi, kad Pirmajame Alytuje kai kur važiuoja per mažai mikroautobusų, vardino vietas, kur reikėtų įrengti stoteles. Atsirado ir pasipiktinusių „mikriukų“ vairuotojų elgesiu, kurie nesilaiko numatyto grafiko, žmones išleidžia kur panorėję – pagal nuotaiką.
Vicemeras T. Tamulevičius patikino, kad kitais metais viešojo transporto sistema ženkliai keisis, atsiras daug naujų maršrutų, kurie apims ir Pirmąjį Alytų. Bus įrenginėjamos ir papildomos stotelės. Mikroautobusai važiuos ir ten, kur žmonių skaičius palyginti nedidelis, tad gyventojai viešojo transporto sulauks ir atokesnėse vietose.
Blogų kvapų problema Pirmajame Alytuje – sprendžiama
Nors jau ne vienerius metus nerimstanti nemalonių kvapų istorija Pirmajame Alytuje didesnių gyventojų diskusijų nesukėlė, A. Reipas susirinkusius nuosekliai supažindino su galimais šios problemos sprendimo būdais, kuriuos pasiūlė ekspertai.
„Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras jokiais būdais nesidžiaugia, kad yra ši problema ir bet kurią akimirką padarytų viską, jei žinotų, ką galima padaryti, kad tos problemos nebūtų. Tai kenkia įmonės prestižui, jos veiklai, plėtrai.
Situacija yra tokia, kad niekas negalvojo, kad ta kvapų problema gali būti, ir niekas su tuo nebuvo susidūręs. Lietuvoje tokios patirties, kuri šiandien būtų aiški, ar mokslininkai, konsultantai būtų pasakę, kas čia vyksta, nėra. Šiandien aš galiu pateikti 15 priežasčių, kurias įvardino absoliučiai visi, kurie aiškinosi šį atvejį. Visas jas bandome patikrinti, įvertinti ar atmesti“, - teigė A. Reipas.
Jis pristatė kelis galimus problemos sprendimo būdus. Vienas jų – įrengti lokalius nuotekų valymo įrenginius. Kitas – pratęsti esamą slėginę liniją iki „Dzūkijos vandenų“ siurblinės, esančios šalia Nemuno.
Taip pat yra galimybė vežti susidariusį perkoliato dumblą į nuotekų valyklą. Dar vienas būdas – statyti stoginę virš kompostavimo aikštelės arba visą orą, kuris susidaro nuotekų tinkluose, valyti.
A. Reipas išsamiai išdėstė, ką kiekvienas būdas duotų, kiek tai kainuotų, kokia būtų nauda ir ar tai pasiteisintų. Tačiau gautinio sprendimo dar bus ieškoma.
„Negalime investuoti pinigų bet kur. Turime gerai apgalvoti, kaip elgtis, ir neabejoti vieno ar kito pasirinkimo nauda“, - įsitikinęs A. Reipas.
Valdžios atstovai patikino, kad bet kokiu atveju, išeities bus ieškoma. Analizuojamos visos galimos priežastys ir vertinami visi veiksmai, kaip problemą išspręsti kuo greičiau.
Dėl paminklo Dainavos apygardos partizanams – dar klaustukas
Pirmojo Alytaus gyventojus, kurie aktyviai priešinasi tam, kad Dainavos apygardos partizanams skirtas paminklas būtų pastatytas Pirmojo Alytaus aikštėje, nuramino mero V. Grigaravičiaus žodžiai.
Kaip teigė miesto vadovas, šis klausimas vis dar lieka atviras. Peticijų komisija penktadienį nagrinės gyventojų pateiktą peticiją. Gali būti, kad klausimas dėl paminklo statymo netgi pasieks tarybą.
„Bandysime rasti kompromisą. Be abejonės, mums svarbi ir bendruomenės nuomonė. Gali būti, kad paminklo statymo vieta keisis. Tačiau iš anksto kažką teigti dar netikslinga. Turime sulaukti Peticijų komisijos rekomendacijų“, - teigė V. Grigaravičius.
Miesto vadovai pasidalino ir mieste nuveiktais darbais
Tradiciškai miesto vadovai susirinkusiems pateikė informaciją ir apie visame mieste per metus nuveiktus darbus.
Alytaus vicemerė Valė Gibienė pristatė tai, kas nuveikta kultūros, švietimo, sporto, socialinėse srityse. Mieste buvo atnaujintos mokyklos, įdiegtos šiuolaikiškos priemonės mokslui ir sportui: įrengtas naujas Dzūkijos pagrindinės mokyklos aikštynas, Šaltinių pagrindinės mokyklos stadionas. Įkurta 3D ir VGTU klasės šv. Benedikto gimnazijoje, Orientalistikos klubas – Jotvingių gimnazijoje, Gamtos mokslų laboratorija – Šaltinių pagrindinėje mokykloje, tvarkomi sanitariniai mazgai darželiuose.
Ir toliau rūpinamasi vaikų saugumu pakeliui į mokyklą ar darželį. Tęsiamas budėjimas prie pėsčiųjų perėjų, prie trijų mokymo įstaigų įrengtos trys greitojo sustojimo tėvams skirtos stotelės „Bučiuoju ir važiuoju“.
Dėmesys skiriamas Vaikų globos namų auklėtiniams. Tęsiama Vaikų globos namų pertvarka. Globos namuose augantiems vaikams sudaryta galimybė gyventi atskiruose butuose šeimose.
Savivaldybės iniciatyva nepamirštama rūpintis ir miesto senjorais. Nuo gruodžio mėnesio garbaus amžiaus žmonės galės naudotis jiems skirta nuolaidų kortele, sumažės bilietų kaina norint apsilankyti miesto įstaigų renginiuose, tvarkoma aplinka prie senjorų globos namų, Alytuje įsteigtas Senjorų darželis.
Investuojama ir į sveikatos apsaugą: išplėsta konsultacijų poliklinika, ligoninėje atnaujintas antrasis Vidaus ligų skyrius.
Teigiami pokyčiai – ir socialinėje srityje. Alytus yra socialinių iniciatyvų lyderis. Čia veikia bendruomeniniai šeimos namai, Alytaus profesinio rengimo centre įkurta kepyklėlė, kurioje dirba neįgalieji. Vaikai, turintys raidos sutrikimų, gali pasinaudoti „Harmonijos oaze“ – vaikų dienos užimtumo erdve. Gausios šeimos sėkmingai naudojasi nuolaidų kortele.
V. Gibienė akcentavo, kad šiais metais į visuomenei naudingą veiklą įtraukta daugiau socialines pašalpas gaunančių žmonių, socialinio būsto eilėje laukia mažiau žmonių.
Vicemerė pasidžiaugė ir tuo, kad kultūra ir sportas tapo „įkandami“ visiems gyventojams: į muziejus galima patekti nemokamai, alytiškius džiugina vykstantys didelio masto sportiniai renginiai: „Olimpinė diena“, „Alytaus tiltai“.
Naujienomis verslo, investicijų, infrastruktūros srityse pasidalino vicemeras T. Tamulevičius. Džiugu tai, kad baigiama Jotvingių gatvės rekonstrukcija, tvarkomas Žaliosios gatvės šlaitas, suremontuota daugiau negu pernai šaligatvių ir laiptų mieste. Taip pat galima pasigirti tuo, kad Alytuje įrengtas riedlenčių parkas Jaunimo parke, vandenlenčių parkas – prie Didžiosios Dailidės.
Rekonstruojama Pramonės g. 1 sujungta su Naująja gatve, įrenginėjama nauja Verslo gatvė, tęsiama Naujosios gatvės rekonstrukcija.
Džiugios žinios ir kalbant apie darbo rinką. Bedarbių skaičius šiais metais vėl mažėja, steigiasi naujos įmonės, daugėja darbo vietų Pramonės parke.
T. Tamulevičius informavo ir apie dideles permainas šilumos ūkyje: sumažinta šilumos kaina leis miestui sutaupyti 3,6 milijonus eurų per metus. Šilumos ūkis sugrąžinamas į savivaldybės rankas.
Susitikimo metu kalbėta ir apie tai, kad šiais metais dalinio dalyvavimo būdu atnaujintos 7 automobilių stovėjimo aikštelės, 3 įvažiavimai ir vienas šaligatvis. Dalinio dalyvavimo programa jau tapo įprastu būdu susitvarkyti aplinką ne tik gyventojams, bet ir verslo įmonėms.
Vicemeras įvardino ir iniciatyvas, kuriomis garsėja Alytus: Lietuvos šimtmečio parkas, Pasaulio alytiškių sambūris, Alytaus ekonomikos forumas.
Susitikimai su gyventojais – ne tam, kad pasigirti
Alytaus miesto mero V. Grigaravičiaus susitikimai su gyventojais ir toliau tęsis. Kitas susitikimas įvyks lapkričio 7 d. 18 val., Putinų gimnazijoje.
„Norime su gyventojais bendrauti betarpiškai, informuojant juos apie tuos darbus, kuriuos padarėme, išgirsti jų pageidavimus, kritiką ir padiskutuoti apie miesto problemas. Susirenkame ne pasigirti, kas mums pavyko, nes toli gražu ne viskas pavyksta, susiduriame su įvairiomis problemomis, bet kryptingai, nuosekliai dirbame, kad jos būtų išspręstos“, - sakė meras.