Šalies universitetų vadovų vizitai Alytuje – vis dažnesni, o siekis, kad Alytuje vyktų aukštojo mokslo studijos, įgyja vis aiškesnius kontūrus.
Siekis vykdyti aukštojo mokslo studijų programas buvo pristatytas ir penktadienį Alytuje apsilankiusiam Švietimo, mokslo ir sporto ministrui Algirdui Monkevičiui. Ministras labai palankiai įvertino Alytaus užmojus tapti universitetiniu miestu ir pasidžiaugė, kad savivaldybės vadovai imasi visų galimybių miestui atgaivinti.
Alytuje apsilankęs Švietimo, mokslo ir sporto ministras A. Monkevičius labai pozityviai įvertino savivaldybės vadovų siekį, kad Alytus taptų universitetiniu miestu.
„Pozityvus ministerijos požiūris ir jos palaikymas mums yra labai svarbus“, - sako Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis ir prisipažįsta: galimybė Alytuje vykdyti aukštojo mokslo programas – viena jo svajonių.
„Ir tikiu, kad ji išsipildys“, - užtikrintai sako meras, jau susitikęs su trijų universitetų: Vytauto Didžiojo, Vilniaus Gedimino technikos ir Mykolo Romerio atstovais, apsilankiusiais Alytuje. „Universitetų požiūris nuteikia pozityviai“, - džiaugiasi N. Cesiulis, neabejojantis, kad aukštojo mokslo studijos – tai Alytaus perspektyva ir reali galimybė tapti tikru regiono lyderiu bei konkurencingu, verslo poreikius atitinkančius specialistus ruošiančiu miestu.
Ar universitetai pradėjo patys „atrasti” Alytų, ar tai vyksta savivaldybės iniciatyva?
Jau kadencijos pradžioje parašėme visiems universitetams laiškus, kad Alytus lauktų jų su galimybėmis vykdyti čia mokymo programas, savivaldybė prisidėtų suteikdama patalpas, padėdama surasti reikiamą personalą.
Pirmasis atsiliepė Vytauto Didžiojo universitetas, kurio atstovai buvo atvykę į Alytų, susitiko su miesto vadovais. Pamatę miesto galimybes, perspektyvas, kryptį, kuria mes einame ir mūsų siekį pritraukti investicijas, susidomėjo mūsų pasiūlymu ir po dviejų savaičių atvykę išsakė savo pasiryžimą vykdyti studijų programas mūsų mieste. Šiuo metu derinamas sutarties tarp kolegijos, savivaldybės ir universiteto projektas dėl dviejų šio universiteto studijų programų vykdymo Alytuje.
Po to atsiliepė Vilniaus Gedimino technikos Universitetas (VGTU), kuris norėtų Alytuje vykdyti dalį techninės pakraipos studijų.
Galimybėmis Alytuje vykdyti aukštojo mokslo studijų programas domėjosi savivaldybėje apsilankę Mykolo Romerio universiteto senato pirmininkas Vainius Smalskis, Ekonomikos ir verslo fakulteto dekanas prof. dr. Gintaras Černius ir Komunikacijos ir rinkodaros centro Rinkodaros ir priėmimo skyriaus vadovas Saulius Bugailiškis.
Mus labai nudžiugino ir susitikimas su Mykolo Romerio universiteto atstovais. Jie mūsų mieste planuoja vykdyti kibernetinio saugumo, viešojo administravimo, socialinio darbo ir kitas magistro studijas. Galbūt turizmo vadybos bakalauro – tai priklausys ir nuo poreikio.
Ar su savo studijų programomis atėję universitetai nesudarys konkurencijos Alytaus kolegijai?
Pirmas dalykas, kurį aiškiai pasakėme visiems universitetams – Alytuje vykdomos jų studijų programos neturėtų kirstis su kolegijos vykdomomis programomis. Stiprindami vienus, tikrai nenorime žlugdyti kitų.
Taip pat norime, kad universitetų siūlomos programos nesidubliuotų. Tad dabar ir deriname, kad visi turėtų savo nišą, savo išskirtinumą, savo programas.
Kodėl, Jūsų manymu, taip svarbu, kad Alytuje būtų vykdomos aukštojo mokslo studijų programos?
Dėl kelių priežasčių. Visi pastebi, kad gyventojų skaičius pastaraisiais metais nuolat mažėja – kasmet mieste lieka maždaug 1200 gyventojų mažiau – taip buvo kelių ankstesnių kadencijų metu. Jei tokia tendencija išliktų, mums gresia tapti visiškai nekonkurencingu miestu. Kas galėtų žmones sulaikyti čia pasilikti ir vilioti atvykti iš kitur? Gerai apmokamos darbo vietos ir galimybė įgyti aukštąjį išsilavinimą.
Kita vertus, mieste vykdomos aukštojo mokslo studijų programos – tai ne tik galimybė jaunimui pasilikti, bet ir galimybė paruošti verslui reikalingus specialistus. Norint pritraukti investicijas, tai yra labai svarbu.
Kalbėdami su verslo atstovais, nuolat girdime, kad mūsų regione trūksta techninių specialybių darbuotojų, galbūt trūksta persikvalifikavimo galimybių. Šias spragas ir norime užpildyti. Alytuje planuojame vykdyti iki 8-9 naujų aukštųjų studijų programų – tokių, kokių specialistų konkrečiai reikia mūsų rinkai.
Neretai kolegiją baigę studentai nori siekti aukštesnio mokslinio laipsnio ir jie turėtų galimybę tą daryti neišvažiuodami iš Alytaus.
Be to keičiasi reikalavimai valstybės ir savivaldybės tarnautojams - artimiausiu metu tiems, kurie neturi magistro laipsnio, reikės jį įgyti. Tad jie galės tą padaryti neišvykdami iš namų, o kartais gal net neišeidami iš jų.
Tad kur vyktų paskaitos ir praktiniai užsiėmimai: kolegijos, kitų ugdymo įstaigų patalpose?
Išnaudosime visas galimybes. Ieškome novatoriškų idėjų, kad aukštojo mokslo studijos alytiškiams ir regiono gyventojams būtų prieinamos. Kai kuriais atvejais jos galės vykti ir nuotoliniu būdu – fiziškai niekur nereikės eiti, mokytis bus galima iš namų.
Dėl to, kur tie užsiėmimai galėtų vykti, yra diskutuojama. Tarkime, Vytauto Didžiojo universitetas kalbasi su kolegija, kad jos fakulteto patalpose galėtų vykti paskaitos. VGTU irgi dairosi patalpų. Jie ketina vykdyti technines programas, tad gali būti galimybė bendrauti su kolegija dėl techninės bazės, techninių laboratorijų – juk laboratorinių prietaisų iš Vilniaus į Alytų neatveši, o kolegija turi puikią techninę bazę, kuria aukštosios mokyklos galėtų pasinaudoti.
Dabar vyksta derybos, kokia ta techninė bazė yra reikalinga, kaip už ją bus kompensuojama. Kolegijai atsiranda galimybė ne tik papildomai užsidirbti, bet ir sustiprinti savo akademines pajėgas – sutarus, aukštųjų mokyklų dėstytojai galėtų dėstyti ir kolegijos studentams.
Kada realiai galėtų startuoti aukštojo mokslo studijos Alytuje?
Kai kurie universitetai norėtų, kad startas būtų jau kitų metų sausio 1 dieną – tai būtų išlyginamųjų studijų pusmetis nuo rugsėjo aukštojoje mokykloje studijuoti norintiems studentams. Šiuo metu derinamos sąlygos, kad tai būtų įmanoma.
O nuo kitų metų rugsėjo Alytus turėtų tapti universitetiniu miestu, kuriame studijuoti liktų ne tik patys alytiškiai, bet ir atvyktų studentai iš viso regiono. Žinoma, lauktume atvykstančiųjų ir iš kitų regionų.
Be abejo, norint juos pritraukti, mūsų laukia daug iššūkių, turėsime spręsti studentų bendrabučių problemą, kad būtume konkurencingi ir patrauklūs. Tad laukia labai intensyvūs metai, bet mes užtikrintai kuriame naują platformą „Studijuok Alytuje“ ir aš tikiu, kad ji bus sėkminga.