Alytaus miesto savivaldybė laimėjo prieš kelerius metus pradėtą mūšį prieš „Litesko“. Lietuvos apeliacinis teismas ketvirtadienį paskelbė nutartį, kuria „Litesko“ įpareigota Alytaus miesto savivaldybei grąžinti kogeneracinę jėgainę.
Tačiau tai - ne pabaiga. Žemesnės instancijos teismas dar spręs, kokio dydžio kompensaciją savivaldybė turės sumokėti „Litesko“ už „Alytaus šilumos tinklams“ perduodamą turtą. Taip pat – pakartotinai nagrinės Alytaus miesto savivaldybės reikalavimą dėl žalos atlyginimo, tik kita forma: bus siekiama įrodyti, kad per didelė ankstesniais metais mokėta kaina už šildymą padengė žymią investicijos į kogeneracinę jėgainę dalį.
Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Jastremskas teigė, kad žinia, jog miestui bus grąžinta kogeneracinė jėgainė, yra pati geriausia.
„Alytaus miesto savivaldybės ieškinį teismas tenkino iš dalies. Tačiau, svarbiausia, kad teismas nusprendė, jog kogeneracinė jėgainė turi būti grąžinta Alytaus miestui. Tai buvo vienas pagrindinių miesto savivaldybės siektų tikslų, kas ateityje leis dar labiau sumažinti šilumos kainą gyventojams. Tačiau teisminiai ginčai dar nesibaigė.
Nepaisant to, labai džiaugiuosi, kad per šiuos ketverius metus pavyko įrodyti tiesą ir pasiekti, kad alytiškiams daugiau netektų permokėti už šilumos energiją. Simboliška, kad teismas nutartį paskelbė prieš pat kadencijos pabaigą“, - situaciją komentavo Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Jastremskas.
Jis džiaugėsi, kad savivaldybei pavyko apginti visų miesto gyventojų viešąjį interesą, ir miestas nepateks į tokią situaciją, kai jis turi tik senus dujinius, o privatūs operatoriai - modernius biokuro katilus.
Ketvirtadienio nutartimi teismas 2005 metų Alytaus miesto savivaldybės ir „Litesko“ bei 2007 metų „Alytaus šilumos tinklų“ ir „Litesko“ susitarimus pripažino negaliojančiais.
Tačiau savivaldybėms norams prisiteisti iš „Litesko“ beveik 18 mln. Eurų nebuvo lemta išsipildyti. Lietuvos apeliacinis teismas atmetė Alytaus miesto savivaldybės bei „Alytaus šilumos tinklų“ reikalavimus priteisti iš „Litesko“ daugiau kaip 17,6 mln. eurų žalos už nepanaudotus ir parduotus apyvartinius taršos leidimus, pirktą mazutą ir žalą vartotojams. Teismas netenkino ir „Litesko“ priešieškinio, kuriuo ji iš savivaldybės reikalavo 1,4 mln. eurų už sumokėtą paramą bei patirtus nuostolius dėl sumažintų šilumos kainų.
Sprendimo dalis, kuria bendrovei „Litesko“ nepriteistos kompensacijos už miesto savivaldybei perduodamą turtą – 9 MW elektros energijos generatorių, biomasės kogeneracinę elektrinę, elektroninius karšto vandens skaitiklius ir pagal 2005 m. birželio 1 d. susitarimą „Litesko“ atliktas papildomas investicijas į ilgalaikį turtą – panaikinta.
Teisminiai Alytaus miesto savivaldybės ir „Litesko“ ginčai prasidėjo po to, kai 2016 metais baigėsi Alytaus miesto savivaldybės šilumos ūkio nuomos sutartis su „Litesko“, tačiau „Litesko“ geranoriškai ūkio savivaldybei neperdavė. Po nepavykusių derybų, 2017 metais miesto savivaldybė kreipėsi į Kauno apygardos teismą dėl žalos atlyginimo ir šilumos ūkio susigrąžinimo.
2018 metų birželį Kauno apygardos teismas paskelbė verdiktą, kuriuo Alytaus miesto savivaldybės ieškinį tenkino iš dalies. Tąkart Alytaus miesto savivaldybei teismas iš „Litesko“ priteisė beveik 15 mln. eurų vertės turtą, tačiau 25 mln. eurų vertės biomasės jėgainę paliko įmonei „Litesko“.
Šį teismo sprendimą Alytaus miesto savivaldybė apskundė ir sulaukė palankaus apeliacinio teismo sprendimo.