Artėjant Europos skubios pagalbos telefono numerio 112 dienai, kuri minima kasmet vasario 11-ąją, Bendrajame pagalbos centre (BPC) vyko spaudos konferencija, kurios metu buvo pristatyti nauji skambinančiojo skubios pagalbos telefono numeriu 112 vietos nustatymo metodai, taikomi Lietuvoje nuo 2017 metų pradžios. Įdiegus juos, BPC ėmė gauti gerokai tikslesnius skambinančiojo vietos nustatymo duomenis.
Konferencijoje dalyvavo BPC viršininkas Audrius Čiuplys, viršininko pavaduotojas Tadas Maroščikas ir BPC Vilniaus skyriaus viršininkė Jelena Montvilienė.
Pristatydami pirmąją iš dviejų įdiegtų naujovių, BPC vadovai pasidžiaugė sklandžiu bendradarbiavimu su Ryšių reguliavimo tarnyba ir mobiliojo ryšio operatoriais. Būtent Lietuvos mobiliojo ryšio operatoriams pradėjus taikyti signalo sklidimo laike nustatymo metodą (angl. Cell ID Timing Advance), BPC imta teikti skambinančiojo vietos nustatymo duomenis, įvertinant ne tik bazinės stoties, prie kurios jungiasi jo mobilusis telefonas, antenos aprėpties plotą, bet ir atstumą, kuriuo nuo bazinės stoties yra nutolęs skambinantis asmuo. Taip priklausomai nuo vietovės galima skambinančiojo buvimo zona sumažėja iki keliolikos kartų: nuo apskritimo iki vadinamosios arkos. Tai ypač aktualu užmiesčio ar kaimo vietovėse, kur, naudojant ankstesnį metodą, vietos nustatymo paklaida siekdavo iki 30–40 km. Pavyzdžiui, seniau operatorius matydavo, kad skambinantysis yra 14,2 km spindulio arba 633 kv. km plote, o taikant naująjį metodą, operatorius mato tik 7,3 km pločio arba 107 kv. km zoną. Vadinamosios arkos dydis tiesiogiai priklauso nuo atstumo, kuriuo skambinantysis yra nuo mobiliojo ryšio bazinės stoties siųstuvo. Kuo skambinantysis bus arčiau, tuo arka bus mažesnė, ir atvirkščiai – kuo jis bus toliau, tuo arka bus didesnė. Lietuva yra viena pirmųjų valstybių Europos Sąjungoje, kurioje Timing Advance vietos nustatymo funkcija veikia visos šalies mastu.
Beveik tuo pat metu, su keliais užsienio partneriais įgyvendinant tarptautinį projektą „HELP 112“, BPC buvo įdiegta pažangi skambinančiojo vietos nustatymo sistema AML (angl. Advanced Mobile Location). Remiantis šiuo metodu, paskambinus numeriu 112 išmaniuoju telefonu su Android operacine sistema, telefonas automatiškai 20-čiai sekundžių aktyvina GPS ir Wi-Fi imtuvus ir pagal GPS, Wi-Fi arba mobiliojo ryšio siųstuvų radijo signalus nusistato vietą ir jos koordinates koduota ir skambinančiajam nematoma SMS žinute išsiunčia BPC. AML sistema leidžia nustatyti skambinančiojo vietą iki 4000 kartų tiksliau nei anksčiau mobiliojo ryšio operatorių naudotas Cell ID vietos nustatymo metodas. Kaip rodo patirtis, telefonai su AML funkcija 80 procentų atvejų vietą nustato iki 50 metrų tikslumu. Lietuva yra ketvirta valstybė Europos Sąjungoje, kurioje įdiegta AML funkcija (po Estijos, Jungtinės Karalystės ir Austrijos).
Įdiegus naujus skambinančiojo vietos nustatymo metodus, pagal vietos nustatymo tikslumą Lietuva aplenkė daugelį užsienio šalių. Šių metų sausio 25 d. Lietuvoje viešėję Europos Komisijos atstovai ketina Lietuvoje įdiegtus sprendimus pateikti Europos Komisijos Ryšių komiteto apžvalgoje kaip gerosios praktikos pavyzdį.
Tačiau nepaisant to, kad nauji vietos nustatymo metodai yra pažangesni ir daug tikslesni nei iki šiol naudotas Cell ID, jie yra naudojami tik kaip pagalbinė priemonė – priimant pagalbos prašymą pagrindinis informacijos šaltinis apie nelaimės vietą yra pats skambinantis asmuo. Kad būtų išvengta nesusipratimų ir pagalbos priėmimo laikas būtų kuo trumpesnis, Bendrasis pagalbos centras rekomenduoja skambinantiems asmenims kaip įmanoma tiksliau ir konkrečiau įvardyti įvykio vietos adresą. Tais atvejais, kai adresas nežinomas, skambinantysis turėtų klausyti operatoriaus nurodymų ir atsakyti į klausimus – operatorius bandys nustatyti skambinančiojo buvimo vietą (zoną), remdamasis gautais pagalbiniais vietos nustatymo duomenimis.