Trečiadienį vyksiančiame Alytaus miesto Antikorupcijos komisijos posėdyje miesto Ekstremalių situacijų komisijos operacijų vadovei, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojai Neringai Rinkevičiūtei teks aiškintis dėl pačioje karantino pradžioje savivaldybės pirktų respiratorių.
Šis pirkinys užkliuvo Alytaus miesto savivaldybės tarybos narei, Antikorupcijos komisijos pirmininkei Laurai Radzevičiūtei. Savo socialinių tinklų paskyroje ji paskelbė, kad praėjus vos kelioms dienoms po karantino pradžios Alytaus miesto savivaldybė įsigijo respiratorių FFP2, už vienetą mokėdama po 14,50 EUR, kai esą kitos įstaigos tokius respiratorius tuo metu pirko mokėdamos vos kiek daugiau kaip 4 eurus už vienetą.
Skandalingą informaciją paskelbusios politikės, opozicijoje esančios frakcijos „Už Alytų“ pirmininko pavaduotojos vertinimu, tokie dalykai prasilenkia „ne tik su sąžine, bet ir sveiku protu“.
Tačiau Alytaus miesto savivaldybės administracija tikina, kad tokia tarybos narės pateikta informacija yra klaidinanti ir šališka.
Administracijos teigimu, paskelbus karantiną, savivaldybei reikėjo skubiai įsigyti respiratorių, kurių tuo metu labai trūko. Mažesnę kainą siūliusios įmonės jų sandėliuose neturėjo, o laukti, kol respiratoriai bus atgabenti, nebuvo galima.
Kovo 17 d. savivaldybė gavo sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų vadovo Aurelijaus Verygos įsakymą, kuriuo buvo nurodyta iki kovo 20 d. įsteigti mobilų patikros punktą ir užtikrinti tepinėlių iš paciento nosiaryklės ir ryklės paėmimą laboratoriniams tyrimams atlikti.
Kovo 18 d. gautas dar vienas Sveikatos apsaugos ministerijos raštas, kuriame nurodyta pilnai aprūpinti mobilaus patikros punkto komandų narius apsaugomis: neperšlampamais kombinezonais, vienkartinėmis medicininėmis pirštinėmis, akiniais, tinkančiais dėvėti su respiratoriumi, respiratoriais FFP2 arba FFP3. Šiame rašte taip pat buvo nurodyta, kad kiekviena mobilaus punkto komanda turėtų ne mažiau kaip po vieną atsarginį asmens apsaugos priemonių komplektą ir ne mažiau kaip 1 atsarginį asmens apsaugos priemonių komplektą pamainai.
„Tai reiškia, kad per labai trumpą laiką Alytaus miesto savivaldybė turėjo nupirkti didelį kiekį asmens apsaugos priemonių. Gavus įsakymą, nedelsiant pradėtos viešųjų pirkimų procedūros“, – teigia savivaldybės administracija.
Anot jos atstovų, buvo sulaukta kelių įmonių pasiūlymų, kreiptasi į Alytuje veikiančius prekybos centrus, tačiau reikiamų respiratorių niekas neturėjo – visos įmonės juos galėjo pristatyti tik po savaitės ar kelių. Todėl Alytaus miesto savivaldybei, privalėjusiai laiku ir tinkamai įvykdyti valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų vadovo nurodymus, teko pirkti brangesnes pasiūlytas priemones.
Administracija pažymi, kad už tokią ir dar didesnę kainą respiratorius tuo metu pirko ir kitos šalies savivaldybės.
„Paskelbus karantiną Alytaus miesto savivaldybė pirmiausia rūpinosi žmonių saugumu ir sveikata. Nors tuo metu visiems šalyje trūko apsaugos priemonių, Alytaus miesto savivaldybė rūpinosi ne tik jai pavaldžių įstaigų, bet ir tų, kurie apsaugų neturėjo – policijos, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, greitosios medicinos pagalbos, senelių namų darbuotojų saugumu“, – teigia savivaldybės administracijos atstovai.