„Žino, ką reiškia taupyti“, – taip būtų galima apibūdinti Alytaus miesto ir rajono gyventojus, įsirengusius saulės elektrines. Kaip pastebi Dzūkijos sostinėje veikiančios bendrovės „Saulės banginiai“ specialistai, mitas, kad saulės jėgainės yra prabangos dalykas – seniai sugriautas. Priešingai, reaguodami į šių dienų tendencijas, žmonės siekia būti nepriklausomais elektros vartotojais, sutaupyti ir rimtai vertina savo ateitį. Juolab, kad elektrines norintiems įsirengti gyventojams paramą skiria ir Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), o paraiškų teikimo laikas – jau čia pat.
Remiantis Energetikos ministerijos duomenimis, artimiausias kvietimas paramai gauti fiziniams asmenims planuojamas gegužės mėnesį. Tam numatyta skirti 40 milijonų eurų. Apie kvietimą bus paskelbta APVA svetainėje. Be to, šiemet paraiškų teikimo tvarka bus kur kas paprastesnė ir patogesnė.
Kaip skelbia Energetikos ministras Dainius Kreivys, Rusijos energetinio šantažo visoje Europoje sukeltos elektros kainos labai aiškiai parodė, jog energetiškai nepriklausomi galime būti tik būdami energetiškai savarankiški. Pasak ministro, tai reiškia, kad energiją turime gamintis patys.
Alytaus miesto ir rajono gyventojai jau anksčiau aktyviai domėjosi saulės elektrinių įsirengimo galimybėmis, tačiau neabejojama, kad nūdienos įvykiai paskatins apsispręsti ir dar lig šiol abejojusius. Jau dabar žmonės su nekantrumu laukia, kada bus bus paskelbtas APVA kvietimas teikti paraiškas ir gauti paramą saulės jėgainių įsirengimui.
„Beveik visos paraiškos gauti paramą yra patvirtinamos, tik svarbu, kad jos atitiktų numatytus kriterijus. Dar prieš įrengiant elektrinę galima paskaičiuoti, kiek žmogus moka už kilovatvalandę, ir kiek energjijos pagamina saulės elektrinė, taip įvertinant numatomą elektrinės teikiamą naudą“, – sako „Saulės banginių“ ekspertai, Dzūkijoje įrengę daugybę saulės jėgainių, o prieš tai šiais klausimais konsultavę gyventojus.
Prieš statant saulės elektrinę, būtina žinoti, kad gyventojui reikia gauti įmonės ESO patvirtintas technines sąlygas. Tai padeda įvertinti, ar iki namo yra atvestas pakankamos galios įvadas, ar bus užtikrintas tinkamas saulės elektrinės veikimas.
Gauta parama iš viso gali padengti apie 30 procentų saulės elektrinės įrengimo darbų kainos. Šiuo metu parama siekia 323 eurus už 1 kilovatą. Maksimalus paramos dydis gaunamas įrengiant 10 kilovatų galios saulės jėgainę. Tokiu atveju skiriama didžiausia parama žmogui siektų apie 3 230 eurų.
Natūralu, kad norintiems gauti APVA paramą žmonėms kyla nemažai klausimų, ypač – jei niekuomet anksčiau nėra turėję panašios patirties. Tad „Saulės banginių“ komanda suteikia visas nemokamas konsultacijas viso proceso, paraiškos pildymo ir teikimo metu. Kur kas naudingiau ir operatyviau, kada biurokratinių reikalų našta perleidžiama į profesionalų rankas.
Prieš teikiant paraišką paramai gauti, svarbu įvertinti, kokios galios elektrinės jums reikės. Paraiškos teikiamos internetu APVA sistemoje. Registracijos formoje būtina nurodyti namo ir žemės sklypo (jei elektrinė bus įrengiama ant žemės) unikalų numerį; planuojamos įrengti elektrinės bendrą galingumą bei elektrinės įrengimo būdą (ant žemės ar ant pastato).
Sulaukus džiugių žinių dėl paramos skyrimo, „Saulės banginiai“ pasirūpina visu saulės elektrinės įrengimo procesu, suderinant jį su reikiamomis institucijomis, padeda parengti dokumentus APVA valstybinei išmokai gauti, taip pat gyventojus supažindina su įsipareigojimais, kurie atsiranda gavus paramą.
Paskaičiuota, kad įprastai iki 10 kW galios saulės elektrinės atsiperka per 5-8 metus tačiau, pasinaudojus valstybės parama, šis terminas sutrumpėja iki 3-5 metų.
„Vertinant dabartines elektros kainas, nustatyta, jog įsirengus saulės jėgaines, elektros išlaidas pavyksta sumažinti iki 80 procentų. Nauda – akivaizdi. Tad nenuostabu, kad poreikis įsirengti elektrines tik auga: tiek dėl galimybių sutaupyti, tiek dėl aplinkos tausojimo“, – teigė „Saulės banginių“ ekspertai, kviesdami paraiškas paramai gauti pradėti ruošti iš anksto, neatidėlioti paskutinei minutei.