Net ir seni, nenaudojami pastatai, be didelių investicijų gali prisikelti naujam gyvenimui, jeigu tik to nori veiklūs žmonės. Puikus to pavyzdys – Alytaus rajone, Junčionių kaime esantis pastatas. Kažkada čia veikė taip vadinama kolūkio kontora, paštas, biblioteka, bet jau kurį laiką patalpos stovėjo tuščios ir apleistos. Tačiau šiandien čia vėl renkasi žmonės, geria arbatą, bendrauja, o pastate veikia įkurtas savotiškas mainų punktas, kurį vietiniai vadina mainuku.
Dvaro gatvėje esantį pastatą atgaivino ir jame vėl gyvybės įnešė Junčionių kaimo bendruomenės žmonės.
„Turime du pastatus. Vienas jų – įveiklintas: yra biblioteka, bendruomenės salė, pirtis, teikiamos dušo paslaugos, o šis stovėjo tuščias. Mes jį perėmėme iš Alytaus rajono savivaldybės panaudos pagrindais, prieš kelis mėnesius pradėjome įgyvendinti jaunimo projektą „Kitaip nei kitaip“ ir ėmėme su jaunimu tartis, ką šiame pastate galėtume įdomaus sukurti“, – pasakojo Junčionių kaimo bendruomenės pirmininkė Irena Burneikienė.
Pasak jos, diskutuojant prisijungė ir suaugusieji. Jaunimas patalpose įrengė fotografavimui skirtą sienelę, iš palečių sumeistravo suoliukus, gyventojai čia pradėjo rinktis, bendrauti prie puodelio arbatos.
„Ir tų pokalbių metu bendruomenės nariams kilo mintis patalpose įkurti mainuką, kur žmonės galėtų atnešti ir palikti savo nenaudojamų daiktų bei patys pasiimti, kas jiems atrodo reikalinga. Vyktų mainai“, – pasakojo pirmininkė.
Mainuko durys dienos metu atviros visuomet, tad žmonės čia gali ateiti, apžiūrėti daiktus. Tik svarbu, kad tie daiktai būtų kokybiški, tvarkingi. Daugelis čia susirenka ir tiesiog pabendrauti, pasitarti, pasidalinti naujomis idėjomis.
„Šis pastatas yra išlaikęs savo autentiką, daugelis turi su juo susijusių prisiminimų, jaučia savotišką nostalgiją. Kaime taip jau yra, neretai viešos paskirties pastatai merdėja. Jeigu juos taip ir paliksi, nieko gero nebus. Žmonės, kiek kas galėjome, tą pastatą plovėme, aptvarkėme, kad būtų jauku. Visi prisidedame, kas kuo galime“, – sakė I. Burneikienė, besidžiaugianti, kad nors bendruomenė, palyginus, yra maža, tačiau žmonės čia – veiklūs ir pilni idėjų.