Atėjus vasaros sezonui, prasidėjus maudynių ir paplūdimio metui, plaukelių šalinimo tema tampa vis aktualesnė. Nesvarbu, ar tai būtų veido, pažastų, kojų, bikinio linijos, ar kitų kūno vietų plaukai, daugelis moterų ir vyrų nori jų atsikratyti. Išsirinkti iš šiandieninėje rinkoje esamų daugybės plaukų šalinimo būdų tampa vis sunkiau. Kiekvienas metodas gali turėti savų privalumų ir trūkumų, todėl svarbu pasirinkti individualiems poreikiams tinkamiausią ir geriausius rezultatus užtikrinantį būdą. Šiame straipsnyje palyginsime skirtingus plaukelių šalinimo metodus – galbūt tai padės apsispręsti ir priimti sau tinkamiausią plaukų šalinimo būdą.
Prieš pradedant nagrinėti plaukelių šalinimo būdus, apžvelkime patį plauką – jo augimą ir struktūrą. Supratimas, kaip auga plaukai, padeda veiksmingiau juos šalinti ir užkirsti kelią augimui ilgesniam laikui. Kiekvienas plaukas susideda iš:
- Plauko kūno arba stiebo (scapus pili);
- Šaknies (radix pili), kuri glūdi tikrojoje odoje esančiame plauko maišelyje;
- Plauko galo (apex pili).
Plaukų augimas yra nenutrūkstamas ciklas, kurį sudaro trys fazės:
- Anageno fazė (augimo fazė);
- Katageno fazė (pereinamoji fazė);
- Telogeno fazė (ramybės fazė).
Kiekvienoje iš šių fazių plaukai praleidžia skirtingą laiką, kurį lemia genetika, hormonai ir kūno dalis, kurioje auga plaukai.
Plaukelių skutimas peiliuku
Skutimasis, įprastai, yra pirmoji kiekvieno žmogaus pažintis su plaukų šalinimu. Tai – pigiausia ir greičiausia priemonė, norint pašalinti nereikalingą plaukuotumą. Tačiau skutantis plaukeliai yra nukerpami odos paviršiuje, todėl tai laikiniausius rezultatus duodantis plaukų šalinimo būdas.
Paplitusi nuomonė, kad dėl skutimosi plauko stiebas tampa storesnis ar tamsesnis, tačiau tai – netiesa: po skutimosi plaukai auga ne natūraliu – siaurėjančiu galiuku, o bukesniu, todėl plaukai tampa tiesiog labiau pastebimi. Taip pat plaukai neatauga nei greičiau, nei lėčiau.
Ši procedūra puikiai gali būti atliekama namuose. Norint efektyviau nusiskusti, pirmiausia sudrėkinkite odą, o skutimosi kremas, specialus kondicionierius ar kūno prausiklis padeda skustukui sklandžiai slysti oda ir išvengti įpjovimų ar įbrėžimų.
Lazerinė depiliacija
Lazerinė depiliacija – tai plaukų šalinimas iš odos, naudojant lazerio spindulį. Lazerio spindulys nukreipiamas į plauko folikulą ir pažeidžia jį taip, kad šis nebegali ataugti. Šis metodas gali būti naudojamas bet kurioje odos vietoje, kurioje yra plaukų, tačiau dažniausiai jis taikomas dideliems plotams, pavyzdžiui, kojoms, nugarai, rankoms, krūtinei, bikinio zonai.
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Lazerinės depiliacijos privalumai: matomi ilgalaikiai rezultatai, greita, neskausminga ir plačiai prieinama procedūra. Geriausiems rezultatams pamatyti reikės kelių procedūrų, kas 4 – 8 savaites, priklausomai nuo individualių poreikių. Vis dėlto, jau po pirmos procedūros matomas akivaizdus plaukelių išretėjimas.
Depiliacija vašku
Depiliacija vašku yra veiksmingas būdas vienu metu pašalinti didelį kiekį plaukų. Vaškas pašildomas ir tepamas ant odos plaukelių augimo kryptimi. Kuomet vaškas atvėsta, plaukeliai įsitvirtina jame. Ant vaško uždedama audinio juostelė, kuri greitai nuplėšiama priešinga plaukų augimo kryptimi, kartu su ja nuimant ir plaukus. Po depiliacijos ant odos galima pamatyti mažų vaško likučių, kurie palieka lengvą lipnumo jausmą. Depiliuojantis patiems namuose, reikia būti itin atsargiems, nes vaškas gali būti per karštas, tad pravartu žinoti, ką daryti nusideginus odą. Geriausia lankytis pas grožio specialistus, kurie profesionaliai ir be jokių problemų atliks procedūrą.
Galimi šalutiniai poveikiai: skausmas, raudoni iškilimai, infekcija, trumpalaikis odos spalvos pasikeitimas, įaugę plaukeliai ir pažeista oda.
Depiliacija cukrumi
Depiliacija cukrumi yra populiari plaukų šalinimo forma, kuri veikia taip pat, kaip ir tradicinė depiliacija vašku. Natūrali, į medų panašios konsistencijos cukraus masė tepama ant depiliuojamos vietos prieš plaukelių augimo kryptį, tačiau sukietėjusi masė nuplėšiama pagal augimo kryptį. Taip oda bus apsaugota nuo pažeidimų, pasišalins tik negyvos odos sluoksnis.
Pagrindinis šios depiliacijos privalumas, palyginti su tradicine depiliacija vašku, yra lengvesnis nuvalymas. Ši cukraus masė gaminama iš tikro cukraus ir kitų maitinamųjų, natūralių ingredientų, todėl, priešingai nei vaškas, tirpsta vandenyje – lengva nuvalyti šiltu vandeniu.
Depiliaciniai kremai
Depiliaciniuose kremuose naudojama cheminė medžiaga, vadinama tioglikolatu, sumaišyta su natrio hidroksidu arba kalcio hidroksidu, kuri tiesiog ištirpdo plaukus. Tioglikolatas suardo disulfidinius ryšius, kurie yra cheminės jungtys, laikančios odos ir plaukų ląsteles kartu. Tai labai veiksminga, tačiau tuo pačiu galimai dirginanti odą priemonė, nes cheminės sudedamosios dalys gali ištirpdyti ir odos ląsteles.
Kremas tepamas ant nepageidaujamų plaukelių srities ir paliekamas veikti nuo 3 iki 15 minučių. Per tą laiką cheminė medžiaga ištirpina plaukelius ir sukuria želė pavidalo medžiagą, kuri po atitinkamo laiko nuvaloma arba nuplaunama.
Kadangi kremas gali stipriai dirginti ir alergizuoti, pirmiausia juos reikėtų išbandyti ant nedidelio odos plotelio ir tik po 48 valandų, nepasireiškus jokiems šalutiniams poveikiams, tepti ant didesnio odos ploto. Po depiliacijos patepimas hidrokortizono kremu gali padėti sumažinti dirginimą. Paspaudę ant nuorodos galėsite sužinoti, kaip atpažinti odos alergiją.
Elektrolizė
Tai metodas, kai į plauko folikulą įkišama plona adata ir į folikulo šaknį paleidžiama elektros srovė. Ši procedūra nudegina plauko šaknį ir teoriškai neleidžia jai auginti daugiau plaukų. Kiekvienas plauko folikulas turi būti paveikiamas atskirai, o norint visiškai sunaikinti folikulą, paprastai prireikia kelių procedūrų.
Elektrolizė yra veiksmingas metodas turintiems tamsesnę odos spalvą. Tačiau procedūra gali būti skausminga, o galimas šalutinis poveikis: infekcija, keloidų susidarymas, hiperpigmentacija ir (arba) hipopigmentacija. Ji taip pat nėra iš karto veiksminga, reikalingos pakartotinės procedūros. Plauko lengviau atsikratyti anageno fazėje esančių plaukų folikulų, todėl rekomenduojama nusiskusti plaukelius likus maždaug trims dienoms iki procedūros, kad būtų matomi anageno fazės plaukeliai.
Taigi, šiuolaikinėje visuomenėje plaukų šalinimas daugeliui žmonių yra svarbi kasdieninio gyvenimo dalis, nes tai padeda jiems ne tik geriau atrodyti, bet ir jaustis labiau pasitikinčiais savimi. Ilgalaikiams rezultatams pasiekti patartina rinktis lazerinę depiliaciją, na, o jeigu nebijote skausmo ir jūsų negąsdina mintis kiekvieną mėnesį lankytis depiliacijos salone – siūlome rinktis depiliaciją vašku arba cukrumi.