Alytaus aerodromas, kurio turtą numatyta perduoti Alytaus miesto savivaldybės nuosavybėn, šaukia apie pavojų ir išplatino 17-os Lietuvos aviacinių sporto organizacijų pasirašytą dokumentą apie, kaip teigia jo autoriai, susidariusią grėsmingą padėtį ir aerodromui iškilusį pavojų.
Tokia reakcija kilo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai parengus nutarimo projektą, kuriuo siūloma aerodromo teritorijoje esantį turtą perduoti savivaldybei.
Tokį žingsnį aviacijos organizacijos vadina siekiu sunaikinti senas aviacijos tradicijas turintį aerodromą, bet savivaldybės atstovai teigia, kad jokio naikinimo nėra – vyksta įprasti biurokratiniai procesai, o tolesni sprendimai paaiškės ateityje.
„Savivaldybės taryba yra pritarusi Alytaus laisvosios ekonominės zonos galimybių studijos rengimui Pirmajame Alytuje esančioje aerodromo teritorijoje. Studija yra užbaigta ir artimiausiu metu bus pristatyta. Aerodromas yra potenciali vieta, kur gali atsirasti LEZ. O kalbant apie perduodamą turtą, niekas jo nei sunaikins, nei pradangins. Kai jis bus perimtas, bus nuspręsta, ką toliau su juo daryti. Mano nuomone, tikrai bus rasta būdų, kaip tą turtą tikslingai panaudoti“, – sakė Alytaus vicemeras Šarūnas Klėgeris.
Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Rolandas Juonys teigė, kad su aerodromo atstovų raštu ir argumentais dėl turto perdavimo kol kas susipažinęs nėra.
„Tad ir komentuoti plačiau nenorėčiau. Tačiau jei valstybė savivaldybei turtą perduoda, jis tikrai bus perimtas. O sprendimą, kur jį panaudoti, turės priimti tarybos nariai“,- teigė R. Juonys.
Šiuo metu aviacijos sporto ir bendrosios aviacijos paskirties nekilnojamąjį turtą, esantį Alytuje, Miškininkų g. 3, pasitikėjimo teise valdo Lietuvos sporto centras. Vasario mėnesio pabaigoje vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje Alytaus politikai pritarė sutikimui perimti valstybei nuosavybės teise priklausantį ir šiuo metu Lietuvos sporto centro patikėjimo teise valdomą turtą: bendrabutį, administracinį pastatą, lėktuvų angarus, sargų postą, o taip pat ir penkiolika orlaivių.
Atsižvelgdama į savivaldybės sutikimą, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija parengė ir teikia Vyriausybės sprendimo projektą dėl minėto turto perdavimo.
Ministerijos pateiktuose dokumentuose aiškinama, kad pasikeitus Vietos savivaldos įstatymui, anksčiau savivaldybėms priskirtosios (ribotai savarankiškos) funkcijos, šiuo atveju – kūno kultūros ir sporto plėtojimas, gyventojų poilsio organizavimas, sąlygų verslo ir turizmo plėtrai sudarymas ir šios veiklos skatinimas – tapo savarankiškomis savivaldybių funkcijomis, ir Lietuvos Respublikos Vyriausybė priima sprendimą dėl nekilnojamojo turto perdavimo savarankiškoms savivaldybių funkcijoms įgyvendinti, o Lietuvos sporto centras perduoda nekilnojamąjį turtą savivaldybės nuosavybėn.
Ministerijos teigimu, į Lietuvos sporto centrą kreipėsi Alytaus miesto savivaldybė, prašydama Lietuvos sporto centro patikėjimo teise valdomą aviacijos sporto ir bendrosios aviacijos paskirties nekilnojamąjį turtą, esantį Alytuje, Miškininkų g. 3, perduoti Alytaus miesto savivaldybės nuosavybėn savarankiškoms funkcijoms – kūno kultūros ir sporto plėtojimui, gyventojų poilsio organizavimui, verslo ir turizmo plėtrai.
Pažymima, jog savivaldybė šiuo metu dar nėra priėmusi konkrečių sprendimų, kaip bus panaudotas perimtas aviacinės paskirties turtas, tačiau planuoja jo tolesnio naudojimo klausimą spręsti kartu su aviacijos sporto bendruomene bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Sužinojusios apie parengtą Vyriausybės nutarimo projektą dėl aerodromo turto perdavimo, šalies aviacijos organizacijos pasirašė premjerui Sauliui Skverneliui, Švietimo, mokslo ir sporto ministrui Algirdui Monkevičiui ir Lietuvos Respublikos vyriausybės kanceliarijai adresuotą raštą, kuriame išreiškė prieštaravimus numatytiems planams.
„Norint nestabdyti ir nežlugdyti normalios aviacijos sporto organizacijų veiklos, siūlome inicijuoti Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo Lietuvos sporto centras būtų įpareigotas pasirašyti panaudos sutartis su visais aeroklubais 1 metų laikotarpiui, kol bus išnagrinėtos visos galimybės sistemiškai išspręsti efektyvaus aviacijos sporto inventoriaus ir visų bendrosios aviacijos aerodromų naudojimą“, – teigiama šalies valdžiai adresuotame laiške.
AlytusPlius.lt primena, kad susipriešinimas tarp aerodromo atstovų ir savivaldybės kilo jau anksčiau, miesto valdžiai paskelbus apie planus aerodromo teritorijoje steigti Laisvąją ekonominę zoną (LEZ). Tam besipriešinantys gyventojai parengė peticiją, kurią pasirašė daugiau kaip 2 tūkstančiai žmonių. Tačiau savivaldybės Peticijų komisija gyventojų kreipimosi Peticija nepripažino ir ją atmetė.