Alytaus Panemunės progimnazija 2018 – 2020 metais įgyvendina Europos Sąjungos finansuojamą „Erasmus +“ projektą „Jaunieji europiečiai – kultūrinio paveldo puoselėtojai“. Projekto partneriai yra Kipro, Graikijos, Rumunijos bei Panemunės progimnazijos mokiniai. Projekto tikslas – skatinti mokinius pažinti naujas kultūras, domėtis kultūriniu paveldu ir jį puoselėti, būti aktyviais piliečiais daugiatautėje demokratinėje bendruomenėje nepamirštant savo tautinio tapatumo, būti savo šalies ambasadoriais, ugdyti pagarbą ir toleranciją kitoms tautoms, skatinti aktyvų dalyvavimą savanoriškose veiklose, pasidalinti patirtimi, mokytis vieniems iš kitų.
Lapkritį Panemunės progimnazijos aštuntų klasių mokiniai Martynas Astikas, Edvinas Šimčikas, Vakaris Krivida, Ugnė Sabaliauskaitė, Rugilė Adžgauskaitė, Narminta Žemaitytė, anglų kalbos mokytoja metodininkė Lilija Mikalauskaitė – Džiumajeva ir direktorė Giedrė Romaškienė susitiko su projekto partneriais Graikijoje, Salonikų mieste, Mandoulides privačioje mokykloje. Mokiniai džiaugėsi susitikę su jau pažįstamais iš projekto veiklų Lietuvoje partneriais.
Projekto partneriai graikai parengė įdomią susitikimo programą, pavergė širdis nuoširdumu, draugiškumu ir vaišingumu. Pirmąją susitikimo dieną mokiniai apžiūrėjo puikiai įrengtas Mandoulides mokyklos erdves. Sužinojo, jog mokykloje mokosi tūkstantis penki šimtai 1 – 12 klasių mokinių, o kadangi mokykla privati, mokslas joje mokinių tėvams atsieina 8000 eurų per metus. Taip pat stebėjo mokyklos orkestro ir choro pasirodymus. Žiūrėjo dokumentinį filmą apie Salonikų žymias istorines vietas, įtrauktas į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą. Vaišinosi mokinių tėvų paruoštais tradiciniais graikų kepiniais. Pristatė savo šalių legendas ir tradicinius žaidimus, kuriuos vėliau žaidė, mokėsi šokti tradicinius graikų šokius ir ant simbolinio „Erasmus“ medžio pakabino gražiausius Lietuvos, Kipro, Rumunijos ir Graikijos atvirukus.
Antroji projekto diena buvo ypatingai intensyvi ir labai įdomi. Ryte mokiniai lankė žymiausius Salonikų istorinius objektus, menančius Antikos, Romos, Bizantijos ir Otomanų imperijų laikotarpius. Sužinojo, kad miestą apie 315 m. pr. m. e. įkūrė Makedonijos karalius Kasandras. Jis pavadino miestą savo žmonos Tesalonikės, Aleksandro Didžiojo netikrosios sesers, vardu. Vienas pagrindinių architektūrinių Salonikų simbolių – jūros krantinėje stovintis Baltasis bokštas. Tai kruvinas Osmanų imperijos paminklas. Rekonstruotas Bizantijos laikų bokštas Osmanų okupacijos metais Salonikuose buvo paverstas kraupiu kalėjimu, kuriame nukankinta daugybė miestiečių. 1912 m. graikai, atsiėmę miestą, bokštą nubalino ir pavertė miesto simboliu, kuriame įkurtas muziejus. Dabartinis Salonikų miestas vadinamas Graikijos kultūros sostine. Mieste gausu teatrų, salių, muziejų, tūkstančiai vietos ir užsienio studentų studijuoja Salonikų Aristotelio vardo universitete. Beje, Aristotelio vardu pavadinta ir pagrindinė miesto aikštė.
Antroje dienos pusėje mokiniai buvo supažindinti su Salonikų graikų tradiciniais patiekalais ir jų kilme. Lankė saldumynų kepyklėles, garsųjį Modiano turgų. Degustavo saldų pyragą „tsoureki“, lukumą, įvairių sūrių rūšis.
Trečiąją susitikimo dieną atvykę į mokyklą mokiniai ruošė suvenyrus, kuriais bus prekiaujama Mandoulides mokyklos Kalėdų labdaros mugėje. Tuo tarpu mokytojai aptarė nuveiktas veiklas ir planavo pasiruošimą kitam projekto susitikimui Rumunijoje. Vėliau visi vyko į ELEPAP (reabilitacijos centrą neįgaliems vaikams). Ten buvo pristatyta centro veikla, mokiniai bendravo, žaidė, dainavo ir puikiai praleido laiką su centro lankytojais. Po pietų lankėsi Pilea – Hortiatis rajono savivaldybėje. O šios dienos veiklas pabaigė Microsoft mokymais bei praktinais užsiėmimais.
Ketvirtąją susitikimo dieną visi lankė interaktyvią parodą „12 Olimpo dievų“ Salonikų parodų centre. Mokiniai turėjo galimybę prisiminti istorijos pamokose įgytas žinias. Vėliau veiklas tęsė mokykloje. Mokiniai, naudodamiesi Microsoft programos įrankiais, pabaigė savo atradimų Salonikuose prezentacijas ir jas pristatė. Stebėjo anglų kalbos pamokas. Dieną užbaigė atsisveikinimo vakariene restorane ant Egėjo jūros krantinės. Apsikeitė suvenyrais ir dovanėlėmis, mėgavosi skaniu maistu ir gėrėjosi gražiu vakarėjančio miesto vaizdu.
Paskutinę susitikimo dieną vainikavo kelionė į Verginos miesto apylinkes. Šis miestelis garsus tuo, kad 336 m. pr. Kr. čia buvo pirmoji Makedonijos sostinė Aigai. Lankėme UNESCO saugomų antikos Makedonijos karalių rūmų liekanas ir karališkos šeimos kapavietes. Mokiniai pamatė garsiojo karvedžio Aleksandro Makedoniečio tėvo Filipo II – ojo kapavietę, auksinę urną su palaikas ir karūna bei kitus tą laikotarpį menančius archeologinius radinius.
Penkios susitikimo dienos, kupinos įvairių veiklų ir neišdildomų įspūdžių, pralėkė nepastebimai ir mokiniams liūdniausias buvo paskutinis vakaras, nes reikėjo atsisveikinti.
Šio susitikimo metu visi įgijo naujos patirties, susipažino su graikų gyvenimo būdu, kultūra, istoriniu ir kulinariniu paveldu. Mokiniai susipažino su nauja jiems graikų kalba, patobulino anglų kalbos ir informacinių technologijų įgūdžius, gebėjimą kūrybiškai dirbti daugiatautėse komandose. Kitas projekto susitikimas įvyks 2020 metų pavasarį Rumunijoje.