Kauno „Girstučio“ kultūros ir sporto centre iškilmingos ceremonijos metu apdovanoti konkurso „Metų ūkis 2019“ nugalėtojai ir išsakyta aštri kritika valdžiai.
26-ąjį kartą Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) surengtame konkurse dalyvavo 420 ūkių iš 39 savivaldybių, o nugalėtojais tapo 116 ūkių, tarp kurių ir trys ūkiai iš Alytaus rajono.
Be tradicinės šventės šiemet Ūkininkų sąjunga minėjo ir kitas svarbias sukaktis: įkūrimo 100-metį ir atkūrimo 30-metį.
Daugiau kaip ketvirtį amžiaus vykstančio konkurso tikslas skatinti ūkininkus pažangiau ūkininkauti, siekti gamybos efektyvumo ir ekologinės pusiausvyros, geriau ir gražiau tvarkytis savo ūkyje bei išaiškinti geriausius savivaldybėje.
Pagerbti ir pasveikinti geriausių šių metų Lietuvos ūkininkų susirinko rėmėjai, verslo partneriai, rajonų savivaldybių vadovai. Žemės ūkio ministras Andrius Palionis, europarlamentaras Bronis Ropė, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas bei kiti parlamentarai.
Skriejo kritikos strėlės
Pirmasis sveikinimo žodį tarė LŪS pirmininkas Jonas Talmantas. Jo nuomone, šiemet konkurso dalyviai ypatingi, nes išdrįso išeiti į viešumą, kai požiūris į žemės ūkį ypač neigiamas. „Ir tie, kurie šiais metais liko be apdovanojimų – yra kryžiuojamo žemės ūkio laimėtojai“,– sakė J. Talmantas.
Savo kalboje LŪS pirmininkas, prisiminęs žemdirbių pasiekimus ir vargus bei lūkesčius, negailėjo priekaištų valdžiai.
„Kantrūs ir pasyvūs mes buvome ilgai. Taip ilgai, jog išmetus vis naują valdžios pasiūlymą nevykdėme jokių protesto akcijų. Vardan tos bendros šalies gerovės susitaikydavome su kraunamu kiekvienu nauju mokesčiu“, – kalbėjo J. Talmantas.
Anot jo, žemės ūkio atžvilgiu vykdoma puolimo politika peržengė visas kantrybės ribas.
Nesitaikstydami su esama padėtimi ir norėdami atkreipti dėmesį į sudėtingą situaciją, prieš kelias savaites ūkininkai pradėjo „Žaliųjų kryžių“ protesto akciją. Lapkričio 26-ąją vyks antrasis protesto etapas – traktorių kolonos važiuos rajono centrų gatvėmis. Jeigu ir to nepakaks, gruodžio pradžioje žemdirbiai vyks į Vilnių.
Žemės ūkio ministras A. Palionis sakė palaikantis „Žaliųjų kryžių“ akciją, tačiau nepritariantis žemdirbių išvažiavimui su traktoriais į gatves, esą ir dabar aiškėja, kad žemės ūkiui akcizai bei kiti mokesčiai didės nedaug.
Įvertino ir padėkojo
Laikantis konkurso organizavimo nuostatų, kiekvienoje savivaldybėje išrinkta po tris prizininkus. Alytaus rajone 1-oji vieta skirta ekologinio šaltalankių ūkio šeimininkei Daivai Kvedaraitei.
Alovės seniūnijoje ūkininkaujančios moters 74 hektarų ekologiškas šaltalankių ūkis „Amberry“ įkurtas 2004 metais, o 2005-siais pasodinti pirmieji šaltalankių sodinukai. Ūkyje auginamos šaltalankių uogos ir jų sodinukai bei gaminami aukštos kokybės šaltalankių produktai. D. Kvedaraitei iš ūkyje gaminamų produktų labiausiai patinka „AgroBalt“ medaliu apdovanota gira ir šviežios sultys.
„Kad lydėtų sėkmė įkuriant ūkį, reikia daug atkaklumo, žinių ir begalinio darbštumo“, – sakė jau keliolika metų ūkininkaujanti D. Kvedaraitė.
2-sios vietos laimėtojai iš Punios seniūnijos, Kružiūnų kaimo ūkininkai Indrė ir Saulius Gočeldai. Prieš penkerius metus pradėjusi ūkininkauti šeima dirba 237 hektarus žemės. Mišriame ūkyje dominuoja augalininkystė. Šeima augina prancūziškos veislės Bernišon diu šer avis, karpius, Polena ir Polka veislių avietes.
Anot S. Gočeldos, žemės ūkio darbai jam buvo pažįstami nuo vaikystės, tačiau steigti savąjį ūkį paskatino noras sutvarkyti sodybos aplinką ir aplink besidriekiančius apleistus žemės plotus.
„Šis įvertinimas skatina ir motyvuoja dar labiau puoselėti ūkį, bei sėkmingai įveikti kylančius iššūkius, tarp kurių didžiausias – kvalifikuotos ir motyvuotos darbo jėgos suradimas“, – sakė S. Gočelda.
3-oji vieta atiteko jaunajam žemdirbiui, ūkininkaujančiam Pivašiūnų seniūnijoje Mikalavo ir Junčionių kaimuose Almantui Stumbrui. Prieš penkerius metus pradėjusio ūkininkauti 28 metų vyro valdos – 55 hektarai. Ūkis mišrus – augalininkystė ir gyvulininkystė.
Ateinančiais metais A. Stumbras numato ūkio plėtrą išsinuomodamas su visais įsipareigojimais žinomo Lietuvos žirgininko, trenerio Algio Vilkinio ekologinį ūkį.
„Jeigu kas nori įkurti ūkį, tegul bando, nes nėra kito būdo sužinoti – pasiseks ar ne“, – įsitikinęs A. Stumbras.