Milžinišką taršos dozę gavusiuose Miklusėnuose antradienį prasidėjo gatvių valymo darbai. Atvyko speciali technika, kuri susiurbs dulkes, čia pasklidusias nuodingas kietąsias daleles. Nors dėl gatvių valymo gyventojai džiaugiasi, tačiau tikina, kad nei jų dirvožemio, nei sveikatos jau niekas neišvalys.
Gatvių valymo technika į Miklusėnus Alytaus rajone atvyko ryte. „Pradedame švarinimo darbus. Prieš tai tariausi su chemikais, mokslininkais, ko mes galime imtis. Šiandien, pasitelkus techniką, bus sudrėkintas asfalto dangos paviršius, o dulkės, nešvarumai bus susiurbti vakuumine šluota. Tikimės, kad tai duos rezultatą. Darbai vyks ne tik Miklusėnuose, bet ir kitose stipriau užterštose Alytaus rajono vietose“, – sakė Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas.
Nuo gatvių susiurbtos pavojingos medžiagos bus pristatytos į įmonę „Toksika“. Kaip teigė meras, atlikus gatvių valymo darbus, jos bus purškiamos specialiu druskos tirpalu, kuris sulaikys dulkes.
„Tarsimės su mokslininkais ir dėl to, ką daryti su nukritusiais lapais. Palijus nuo jų pavojingos medžiagos gali pasklisti į vandens telkinius, tad reikia ieškoti sprendimo. Taip pat noriu paprašyti gyventojų, kad palijus jie niekur nenaudotų nuo stogų surinkto, prilašėjusio vandens, nes jis pavojingas“, – kalbėjo A. Vrubliauskas.
Įmonės „Raguvilė“ Alytaus padalinio vadovas Raimondas Kazlauskas teigė, kad jų įmonei valyti gatvių dėl gaisro sukeltos taršos dar neteko. Darbuotojai dirbs tiek, kiek reikės, kad pavojingos medžiagos būtų pašalintos.
Meras pasidžiaugė, kad šiandieniniais duomenimis, oro tarša Miklusėnuose jau sumažėjusi. Nors nemažai žmonių išvykę, bet tikėtina, kad jie ruošis grįžti namo.
Alytaus seniūnijos seniūnas Kęstutis Tumynas teigė, kad iš Miklusėnų išvyko tėvai su mažais vaikais, taip pat tie, kurie turi sunkių sveikatos problemų, tačiau kiti žmonės pasiliko ir laikėsi rekomendacijų dėl saugumo.
„Vienas žmogus pasinaudojo galimybe apsistoti Dauguose, gimnazijos bendrabutyje. Jis skambino ir dėkojo už tokią galimybę rajono valdžiai, seniūnijai. Teiravosi, kada galės sugrįžti. Sakėme, kad iškart jį informuosime, kai jis galės saugiai parvažiuoti į namus“, – pasakojo K. Tumynas.
Seniūnas teigė, kad įvykus nelaimei, miklusėniškiams labiausiai nerimą kėlė tai, kad trūko informacijos apie užterštumą. Buvo neaišku, kokios medžiagos pasklido ir kaip jos atsilieps sveikatai.
„Stengėmės visus informuoti, kaip reikėtų elgtis, dalinome apsaugos priemones. Džiaugiamės, kad situacija dėl taršos jau gerėja“, – sakė seniūnas.
Tačiau panašu, kad nors padėtis dėl gaisro pagerėjo, gyventojai optimizmu anaiptol netrykšta. Čia žmonės ir vairuodami automobilius dėvi apsaugines kaukes, o prasidėjus gatvių valymo darbams, į lauką išėjusi Miklusėnų gyventoja Albina teigė, kad dėl taršos pablogėjo jos sveikata.
„Užėmė“ visą gerklę, bronchus, vos pakalbu. Savijauta bloga“, – teigė gyventoja. Jai kelia juoką kalbos apie tai, kad užterštumas mažėja. Moteris sakė tuo netikinti ir kvapą jaučianti iki šiol.
„Vakar mergaitė buvo mane išsivežusi Į Varėną, bet vėl sugrįžau. Viena gyvenu, kaip aš paliksiu savo namus. Vištas uždariau tvarte. Negalėsiu dirvožemyje nieko pasodinti, jis užterštas“, – nuogąstavo moteris.
Gyventojai raginami ir toliau rūpintis savo sveikata, nedeginti lapų, nenaudoti daržovių iš lauko.