Šią savaitę, penktadienį, Alytuje vyks ketvirtasis ekonomikos forumas, kuriame daugiausiai dėmesio bus skiriama žiedinei ekonomikai, tvariam vartojimui, atliekų mažinimui. Kodėl? Nes aplinkosauginėmis temomis jau garsiai kalbama visoje Europoje, norima, kad verslas taip pat prisidėtų prie atliekų mažinimo, o saikingas vartojimas taptų kiekvieno žmogaus gyvenimo būdu.
„Alytus – žalias miestas, kuriame gera gyventi ir auginti vaikus. Mūsų miestas gali būti ir pirmasis žiedinės ekonomikos miestas. Forume kalbėsime apie tai, kas netrukus bus privaloma – vienkartinių plastikinių daiktų naudojimo draudimą. Tokį nutarimą, įsigaliosiantį nuo 2021-ųjų metų, priėmė Europos Parlamentas. Kalbėsime ir apie tai, kas gali tapti privalumu versle, konkurencinėje kovoje”, – teigė ekonomikos forumo kuratorė, Alytaus miesto savivaldybės Komunikacijos skyriaus vedėja Modesta Tarasauskienė.
Prie tvaraus vartojimo galime prisidėti kiekvienas. Tereikia pakeisti įpročius, nustoti pirkti ir naudoti plastiką, o sumažėjus jo paklausai, verslas pats persiorientuos ir pasiūlys ekologiškus produktus. Tai jau vyksta ir dabar, tačiau – per lėtai.
„Žiedinė ekonomika mieste – tai mažiau automobilių, daugiau viešojo transporto, skatinimas naudotis elektromobiliais įrengiant mieste elektromobilių įkrovimo stoteles, atsinaujinanti energetika, ir daug kitų sprendimų, kurie iš tikrųjų mūsų gyvenimą padarys sveikesniu“, – kalbėjo M. Tarasauskienė.
Ji atkreipė dėmesį, kad kad ciklas: gaminti, pirkti, vartoti, išmesti turi ne tik aplinkosaugines bet ir ekonomines pasekmes. Yra paskaičiuota, kad pasaulio atliekos sudaro jau 80 procentų Europos bendrojo vidaus produkto, todėl ekonomistai, verslininkai kalba apie perdirbimo naudą ir ne tik. Teigiama, jog papildomą vertę sukurs netiesioginis multiplikavimo efektas, pavyzdžiui, sumažinus aplinkos taršą, sumažėtų ir sergamumas.
Tačiau visų pirma, pokyčiai turi įvykti galvoje. „Yra toks posakis: „švęsti maro metu“. Manau, tai ir vyksta. Mes šokame, dainuojame ir švenčiame Žemės dieną, tačiau mažai arba nieko nedarome, kad sumažintume vartojimą. Galvojame, kad rūšiavimas išspręs problemą, tačiau tai tėra trumparegis matymas neatsižvelgiant į visumą“, – teigė ji.
Kaip paskatinti žmones mažiau vartoti? Parodyti tinkamą pavyzdį. M. Tarasauskienė vengia naudoti ne tik vienkartinius puodelius, bet ir vienkartinius buteliukus. Pavyzdį vartotojams rodo ir aplinkai draugiškos bendrovės. Kai kurios mažina pakuočių kiekį, naudoja perdirbtas medžiagas pakavimui, kitos siūlo vienkartinio plastiko alternatyvas. Ir gyventi ekologiškai, ir kurti ekologišką verslą tampa madinga.
Vartojimo mažinimas ir įpročių keitimas vieniems – iššūkis, kitiems – atsiveriančios galimybės. Vis tik nuolat didėjantis atliekų skaičius kelia nerimą daugeliui.
Kaip suvaldyti situaciją? Nauja gamybos ir vartojimo filosofija: nuo plastiko fantastikos prie žiedinės realybės, Europos Sąjungos politikos poveikis Lietuvos verslui, pasiruošimas ir perspektyvos, žalioji ekonomika: kaip maži žingsniai lemia didelius pokyčius? Apie visa tai ir dar daugiau – Ekonomikos forume, kuris vyks gegužės 10 dieną, Dzūkų alaus restorano konferencijų salėje 3 a., Vilniaus g. 35, Alytus