Savivaldybė nuolat tvarko ir prižiūri įvairias Alytaus miesto viešąsias vietas ir jau antrus metus įpareigoja gyventojus susitvarkyti savo turimų sklypų teritorijas. Tie, kurie lieka nesutvarkyti, įtraukiami į neprižiūrimų sklypų sąrašą. Šiemet į sąrašą pateko 200 neprižiūrimų sklypų, tačiau po savivaldybės išsiųstų įspėjimų, šis sąrašas ženkliai sutrumpėjo.
Vasarą Alytaus miesto savivaldybės administracija raštu informavo neprižiūrimų žemės sklypų savininkus, kad jų apleistas sklypas gali būti įtrauktas į Nenaudojamų žemės sklypų sąrašą. Tuomet sąrašas teikiamas Valstybinei mokesčių inspekcijai žemės mokesčiui apskaičiuoti, taikant Žemės mokesčio įstatyme nustatytą maksimalų – 4 proc. nuo žemės mokestinės vertės – mokesčio tarifą 2018 m. mokestiniams laikotarpiui. Tokiu atveju mokesčio dydis sklypo savininkui didėja iki 10 kartų.
Gyventojai, gavę pranešimą, per 20 darbo dienų turėjo susitvarkyti savo turimus, sklypus, kad šie nebūtų įtraukti į minėtą sąrašą. Taip pat buvo priminta, kad jiems priklausantis žemės sklypas turi būti šienaujamas bent tris kartus per metus.
200 apleistų žemės sklypų savininkams išsiųsti pranešimai su nustatytu terminu susitvarkyti savo žemės sklypą davė gerų rezultatų. Apleistų sklypų sąraše liko tik 54 sklypai – jiems taikomas padidintas 4 proc. mokesčio tarifas.
Tikimasi, kad didžioji dalis jų bus sutvarkyti, nes savivaldybė siekia ne bausti, o skatinti tvarką mieste.
2017 metais iš 228 į sąrašą įtrauktų sklypų neprižiūrimi buvo 58, tačiau vėliau po pratęsto termino liko tik 29. Praėjusiais metais iš tokių sklypų naudotojų buvo papildomai surinkta 12 tūkst. eurų.
„Alytaus miesto savivaldybės administracija, sudarydama nenaudojamų ir neprižiūrimų sklypų sąrašą, nesiekia bausti žemės sklypų naudotojų, o siekia paskatinti tvarkytis ir prižiūrėti turimus žemės sklypus.
Mūsų bendras tikslas – kad miestas būtų tvarkingas ir patrauklus. O tiems, kurie nenori siekti bendro tikslo, tenka sumokėti didesnį žemės mokestį. Taip pat yra tokių sklypų, kurių savininkai jau daugelį metų mirę ir niekas jų nepaveldėję, todėl savivaldybė kitais metais planuoja minėtus sklypus pripažinti bešeimininkiais,“ – teigia Finansų ir investicijų skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Vaikšnoras.