Kolegijos direktorius renkamas Mokslo ir studijų įstatymo nustatyta tvarka ir jokie teisės aktai nenumato išimčių dėl kadencijų skaičiaus keičiantis aukštosios mokyklos teisinei formai. Tokią išvadą padarė Valstybinė darbo inspekcija (VDI), išnagrinėjusi, ar Alytaus kolegijos direktorė išrinkta laikantis darbo santykius reglamentuojančių norminių teisės aktų.
Į Darbo inspekciją kreipėsi Švietimo ir mokslo ministerija, kuri iškart po konkurso Alytaus kolegijos direktoriaus pareigoms užimti pareiškė, kad Danutė Remeikienė direktore išrinkta neteisėtai ir ragino atšaukti konkurso rezultatus.
Prieš tris mėnesius vykusį konkursą laimėjo dvi kadencijas iš eilės kolegijai vadovavusi D. Remeikienė. Ministerijos tikinimu, kolegijos Taryba ir Akademinė taryba nesilaikė Mokslo ir studijų įstatymo, kuris numato, kad tas pats asmuo tos pačios aukštosios mokyklos direktoriumi gali būti renkamas ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.
D. Remeikienė Alytaus kolegijai iki naujo konkurso vadovavo dvi kadencijas – nuo 2008-ųjų vasario vidurio. Dar kartą dalyvauti konkurse toms pačioms pareigoms užimti ji ryžosi dėl to, kad pasikeitė kolegijos statusas – buvusi biudžetinė įstaiga 2012 metais ji tapo viešąja įstaiga.
„Valstybinė darbo inspekcija (VDI) konstatavo, kad kolegijos direktorius renkamas Mokslo ir studijų įstatymo nustatyta tvarka ir jokie teisės aktai nenumato išimčių dėl kadencijų skaičiaus keičiantis aukštosios mokyklos teisinei formai.
Valstybinės darbo inspekcijos raštą persiųsime Alytaus kolegijai, kurios taryba buvo mus informavusi, kad priims sprendimą sulaukusi VDI išaiškinimo“, – nurodoma alytusplius.lt portalui atsiųstame Švietimo ir mokslo ministerijos Komunikacijos skyriaus rašte.
Jame primenama, kad Švietimo ir mokslo ministerija yra ne kartą išsakiusi savo poziciją dėl direktorės išrinkimo trečiai kadencijai, tačiau į teismą kol kas nesikreips. „Tikimės, kad Alytaus kolegijos taryba geranoriškai priims atitinkamą sprendimą“, – apie tolimesnius veiksmus informavo Švietimo ir mokslo ministerijos Komunikacijos skyrius.
Alytaus kolegijos tarybos pirmininkas Rimas Malaškevičius, paprašytas pakomentuoti Valstybinės darbo inspekcijos pateiktą išvadą, suabejojo, kad šioje istorijoje jau padėtas taškas, nes VDI specialistai, ne konstatavo, o pareiškė savo nuomonę, kad teisės aktai nenumato išimčių dėl kadencijų skaičiaus keičiantis aukštosios mokyklos teisinei formai.
Tuo pačiu raštu VDI specialistai Švietimo ir mokslo ministeriją informuoja, jog „<…VDI neįgaliota spręsti dėl Valstybinės aukštosios mokyklos vadovo kadencijų skaičiaus, kai keičiasi aukštosios mokyklos teisinė forma ar darbdaviui atstovaujantis asmuo, todėl vadovaujantis DK 105 str. 2 d., nesutarimai dėl vadovo paskyrimo ir darbo sutarties sudarymo teisėtumo, turėtų būti sprendžiami teisme.>“.
„Apmaudu pripažinti, bet galimas scenarijus, kuomet tiesos paieškos gali persikelti į teismo salę. Tiesa šioje istorijoje turi būti surasta, bet kam ji bus reikalinga, kai jos paieškos pasekoje švietimo sistemos žemėlapyje Alytaus kolegijos neliks“, – teigė R. Malaškevičius.
Jo įsitikinimu ambicijos neturi užgožti sveiko proto, todėl, jo manymu, kolegijos direktoriaus išrinkimo teisėtumą reikia aiškintis ir surasti tiesą, tačiau neteisinga tos tiesos paieškoje blokuoti mokymo įstaigos veiklą, neakredituojant populiariausių studijų programų ir paliekant stojančiuosius nežinioje.
Prieš tris mėnesius įvykęs konkursas direktoriaus pareigoms užimti pasėjo daug nežinios ir nerimo Alytaus kolegijoje.
Su konkurso rezultatais, kuriuos ministerija mano esant neteisėtus, siejama ir tai, kad nebuvo akredituotos populiariausios studijų programos, kurias kasmet renkasi daugiau kaip trečdalis Alytaus kolegijos studentų.
Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius portalui alytusplius.lt yra pareiškęs, kad dėl tokios situacijos iškyla reali kolegijos uždarymo grėsmė. Ar virš vienintelės regiono aukštojo mokslo įstaigos pakibęs damoklo kardas bus patrauktas, priklausys nuo kolegijos Tarybos ir įstaigos vadovės veiksmų.