Vienintelė Alytuje veikianti aukštoji mokykla išgyvena ne pačius geriausius laikus. Šiandien prasideda studentų priėmimas, o kolegija nėra gavusi akreditacijos vienoms populiariausių kolegijos studijų programoms. Miesto meras Vytautas Grigaravičius įsitikinęs, kad tai yra žingsnis kolegijos uždarymo link. Kolegijos direktorė Danutė Remeikienė tiki, kad programos akreditaciją visgi gaus.
Neakredituotos populiariausios studijų programos
Birželio 1 dieną prasidėjo studentų priėmimas į šalies universitetus, kolegijas ir profesines mokyklas. Tačiau vis dar neaišku, ar nusprendusieji pasirinkti Alytaus kolegiją galės studijuoti informacinių sistemų bei multimedijos ir vizualinės komunikacijos programas. Priėmimas į akredituotas senąsias šių studijų programas kolegijos administracijos prašymu buvo sustabdytas, o naujoms programoms akreditacija neišduota.
Aukštoji mokykla dar šių metų vasario mėnesio pabaigoje Studijų kokybės vertinimo centrui pateikė prašymą dėl vienų populiariausių atnaujintų kolegijos studijų programų – informacinių sistemų ir multimedijos ir vizualinės komunikacijos – akreditacijos. Tačiau sulaukė nepalankaus sprendimo.
Švietimo ir mokslo ministerijos sprendimu Programų išorinis vertinimas buvo sustabdytas ir Alytaus kolegija negali vykdyti studentų priėmimo į anksčiau minėtas programas. Be to, dėl naujos programų akreditacijos Alytaus kolegija į Studijų kokybės vertinimo centrą gali kreiptis tik po metų.
Dėl situacijos Alytaus kolegijoje sunerimusi ir kolegijos akademinė bendruomenė, kuri intensyviai dirbo prie naujų studijų programų kūrimo. Siekdami aukštesnės studijų kokybės, Alytaus kolegijos dėstytojai bendravo su vietos verslininkais kaip socialiniais partneriais, kad studentai galėtų atlikti praktiką stipriose Alytaus įmonėse. Tačiau paaiškėjus situacijai dėl studijų programų, ši iniciatyva nutrūko.
Kolegijos dėstytojai tikisi, kad populiariausias Alytaus kolegijos studijų programas dar bus leista vykdyti, tačiau priėmimas į kolegiją jau prasidėjo, o kol kas priimti sprendimai Alytaus kolegijai nėra palankūs ir tai verčia nerimauti.
Neakredituotos programos yra pačios populiariausios studijų programos, kurias pasirenka daugiau kaip trečdalis studentų. Nenorėjusių būti įvardintais kolegijos atstovų teigimu, neturint šių programų akreditacijos kolegijai gresia uždarymas.
Miesto meras: mums labai neramu
Tokią grėsmę įžvelgia ir Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius. Vieninteliai aukštojo mokslo įstaigai regione iškilusius sunkumus jis sieja su šiemet įvykusio kolegijos vadovo konkurso rezultatais.
„Švietimo ir mokslo ministerija nėra patenkinta direktoriaus atrankos rezultatais ir ten vyksta tam tikri procesai, kurie nėra palankūs Alytaus kolegijai. Tai rodo, kad kolegija po kurio laiko gali baigti gyvuoti. Mus tai labai neramina“, – teigė meras V. Grigaravičius.
Anot jo, Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai ne kartą skambino miesto vadovams, informavo apie savo sprendimus.
„Jie tiesiai pasakė manantys, kad dabartinė kolegijos vadovė neturėjo būti išrinkta, kad tai yra teisės aktų pažeidimas. Yra svarstoma kreiptis į teismą arba priimti kitus sprendimus.
Faktas tas, kad kolegijai gresia rimtos problemos: studentų skaičiaus mažėjimas. Kadangi neakredituoja studijų programų, į jas nebus galima priimti studentų, ir tada kolegija pamažu užsidarys. Tai būtų labai blogai, būtų skaudus smūgis“, – savo nuomonę išsakė miesto meras V. Grigaravičius.
Kolegijos direktorė: nematau jokių priežasčių, kodėl tos programos turėtų būti uždarytos
Tačiau Alytaus kolegijos direktorė Danutė Remeikienė tokios dramatiškos situacijos nemato ir viliasi, kad bus leista akredituoti senąsias programas.
„Norėjome modernizuoti procesą, parengėme naujas programas, dirbome tikrai intensyviai, modernizavome studijų aplinką ir norėjome pateikti visiškai atnaujintas programas, kurios būtų patrauklesnės.
Bet kadangi sustabdė tas procedūras, tai mes nusprendėme prašyti, kad leistų akredituoti tas senas. Laukiame atsakymo, aš manau, kad leis, kadangi kaip aš suprantu, ir kitiems universitetams ir kolegijoms buvo leista, tai manau, kad ir mums leis. Nematau jokių priežasčių, kodėl tos programos turėtų būti uždarytos“, – susidariusią situaciją komentavo Alytaus kolegijos direktorė D. Remeikienė.
Kadangi jau prasidėjo priėmimas į Alytaus kolegiją, studentai, norintys studijuoti minėtose programose, dokumentus pateikti gali, tačiau atsakymą, ar galės studijuoti pasirinktas programas, gaus šiek tiek vėliau.
Anot D. Remeikienės, su visais, kurie ketintų studijuoti šiose programose, bus susisiekta, kai bus gautas atsakymas, dėl programų akreditacijos ir jų tęstinumo.
„Tai ne pirmas kartas. Kažkada buvo labai ilgai užsitęsę akreditavimo procedūros, kai teikėme maisto gamybos technologijų studijų programą ir visiškai pabaigoje studentų priėmimo laikotarpio gavome atsakymą, kad ta programa akredituota. Žinoma, tai suteikia daug susijaudinimo ir nerimo, bet aš labai optimistiškai tikiuosi geriausio“, – kalbėjo D. Remeikienė.
Bėdos – po ir dėl kolegijos direktoriaus konkurso
D. Remeikienė šių metų vasarį vykusiame konkurse buvo išrinkta Kolegijos direktore dar vienai kadencijai. Tačiau Švietimo ir mokslo ministerija dar prieš konkursą informavo visas šalies aukštąsias mokyklas apie pasikeitusį įstatymą, kuriame nurodoma, kad tas pats žmogus negali vadovauti įstaigai ilgiau nei dvi kadencijas iš eilės.
Tačiau Alytaus kolegija į ministerijos pastabas nesureagavo, motyvuodama, kad yra pasikeitęs įstaigos statusas.
Iš karto po to, kai D. Remeikienė dar kartą buvo paskelbta Alytaus kolegijos direktore, kolegijos Taryba ir Akademinė taryba sulaukė rašto iš Švietimo ir mokslo ministerijos, kuriame teigiama, kad konkursas vykdytas pažeidžiant teisės aktus.
Tačiau D. Remeikienė įsitikinusi, kad viskas vyko teisėtai ir „nėra tokios institucijos, kuri būtų pasakiusi, kad yra kas nors neteisėto atlikta organizuojant konkursą Alytaus kolegijos direktoriaus vietai užimti“.
„Aš pateikiau programą, teisėtai dalyvavau konkurse, jį laimėjau, su manimi pasirašė sutartį, aš šiandien dirbu ir kodėl turėčiau sakyti, kad esu kalta. Nesijaučiu kalta. Daug žmonių sprendimą priėmė, ir Akademinės taryba, ir Taryba, ir teisininkai. Tikrai nematau jokios savo kaltės. Man ši mokykla, kuriai aš vadovauju, ir šventa, ir svarbi, ir man labai ne vis tiek, kas čia vyksta. Visą širdį, visą gyvenimą atiduodu, kad būtų ji kuriama ir puoselėjama“, – teigė D. Remeikienė.
Miesto mero V. Grigaravičiaus nuomone, D. Remeikienei nederėjo dalyvauti konkurse, kurio teisėtumą šiuo metu aiškinasi Darbo inspekcija.
Panaši situacija buvo ir keliose kitose šalies kolegijose, kuriose taip pat vyko vadovų konkursai ir kuriuose ketino dalyvauti po dvi kadencijas kolegijoms vadovaujantys direktoriai. Tačiau po ministerijos perspėjimo, kad tas pats asmuo įstaigai negali vadovauti daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės, jie iš konkursų arba pasitraukė, arba su jais nebuvo pasirašytos darbo sutartys.
Kaip situacija rutuliosis ministerijos perspėjimo nepaklausiusioje Alytaus kolegijoje, kol kas neaišku. Ar Švietimo ir mokslo ministerija kreipsis į teismą dėl konkurso rezultatų panaikinimo? Ar Studijų ir kokybės vertinimo centras suteiks galimybę kolegijai vykdyti studentų priėmimą į informacinių sistemų ir multimedijos ir vizualinės komunikacijos? Kokia linkme pakryps vienintelės aukštosios mokykloje Alytuje likimas? Į visus šiuo klausimus atsakymai turėtų paaiškėti artimiausiu metu.
Papildyta. 2018 metų liepos 4 dieną Alytaus kolegijso direktorė Danutė Remeikienė alytusplius.lt portalo redakciją informavo, kad „po Konstitucinio teismo išvadų dėl studijų krypčių laikino akreditavimo ir aukštųjų mokyklų autonomijos Švietimo ir mokslo ministerija Alytaus kolegijoje atidarė priėmimą į visas realizuojamas studijų programas: Transporto ir logistikos verslas, Įstaigų ir įmonių administravimas, Buhalterinė apskaita, Maisto produktų technologija, Statinių inžinerinės sistemos, Informacinių sistemų technologijos, Multimedija, dizainas ir leidybos technologijos, Automobilių techninis eksploatavimas, Bendrosios praktikos slauga. Visos šios studijų programos pasiekiamos stojančiųjų LAMA BPO sistemoje.”