Laikantis saugos ir asmens higienos reikalavimų, galima išvengti arba gerokai sumažinti kenksmingo augalų apsaugos produktų poveikio sveikatai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Alytaus departamento specialistai primena apie augalų apsaugos priemones bei saugų jų naudojimą.
Kas yra pesticidai?
Augalų apsaugos produktai arba paprasčiau pesticidai (lot. pestis – maras, liga + caedo – žudau) – tai preparatai, kurie turi vieną ar daugiau veikliųjų medžiagų ir yra naudojami augalams nuo kenksmingų organizmų (įvairių gyvūninių kenkėjų, virusų, bakterijų, grybų) apsaugoti, nereikalingiems augalams naikinti bei augalų gyvybiniams procesams reguliuoti.
Pesticidus galima suskirstyti į pagrindines grupes: insekticidai – pesticidai naikinantys žalingus vabzdžius, herbicidai – pesticidai naikinantys žalingus augalus, fungicidai – pesticidai naikinantys augalų ligas sukeliančius grybus, rodenticidai – pesticidai naikinantys graužikus. Pesticidai plačiai naudojami žemės ūkyje, miškų ūkyje ir ne žemės ūkio naudmenose visame pasaulyje. Pesticidai gali būti tiek organinės, tiek sintetinės kilmės, o pastarieji neretai turi ypač neigiamą poveikį tiek gamtai, tiek žmonėms. Daugeliu atvejų augalų apsaugos priemonės yra kenksmingos medžiagos, su kuriomis dirbant būtinas ypatingas atsargumas ir dėmesingumas.
Apsinuodijimai pesticidais
Augalų apsaugos produktai didžiausią riziką sveikatai kelia tiems žmonėms, kurie darbo metu turi tiesioginį sąlytį su jais. Nesilaikant nurodytų instrukcijų gali pasireikšti labai toksiškas, kenksmingas, ardantis, dirginantis, alergizuojantis ar kancerogeninis bei mutageninis pesticidų poveikis. Dirbantiems su odą dirginančiais pesticidais ir nenaudojantiems instrukcijose nurodytų apsaugos priemonių gresia kontaktinis įvairių kūno odos vietų dermatitas bei cheminiai nudegimai ir alergijos.
Dažniausiai apsinuodijimai pesticidais yra sezoninio pobūdžio, kai įsibėgėjant pavasariui, atšilus orams pradedama naudoti įvairias augalų apsaugos priemones. Ruošiant pesticidų tirpalą ar purškiant juo, cheminio produkto gali patekti ant odos ar į burną, žmogus gali įkvėpti jo garų, dujų, dūmų ar aerozolių.
Pajutus pirmuosius apsinuodijimo požymius (galvos skausmas, silpnumas, nuovargis, šleikštulys, prakaitavimas, viduriavimas, padidėjęs dirglumas) būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Nelaukite, kol rimtai susirgsite, ir neleiskite, kad tai atsitiktų kitiems.
Kaip išvengti apsinuodijimų pesticidais?
Augalų apsaugos produktų naudotojai privalo naudoti tik Lietuvoje registruotus produktus. Siekiant išvengti žmonių sveikatai ir aplinkai keliamos pesticidų grėsmės, neužteršti vandens telkinių, gruntinių vandenų bei dirvožemio, būtina atidžiai ir kruopščiai rinktis augalų apsaugos priemones. Jei būtina naudoti augalų apsaugos priemones, reikėtų vengti sveikatai pavojingiausių pesticidų. Pesticidus naudoti reikia griežtai laikantis instrukcijoje ar etiketėje bei duomenų saugos lapuose nurodytų reikalavimų (nenaudoti augalų žydėjimo ir bičių aktyvaus maitinimosi metu, išlaikyti saugų atstumą nuo vandens telkinių ir t. t.).
Reikėtų neužmiršti ir asmeninių apsaugos priemonių: pirštinių (nitrilo, butilo, latekso, netinka naudoti vienkartines medicinines), darbo drabužių (dulkėms nepralaidžių kombinezonų, chalatų ir įvairių tipų aprangos, apsaugančios nuo skystų pesticidų poveikio), avalynės (nepralaidžios skysčiams ir dulkėms), neperšlampamų prijuosčių (privalomos dirbant su beicais, ruošiant ar pilstant tirpalus), veido skydelių, akinių (ruošiant tirpalus, kurie dirgina akių gleivinę), kaukių ar respiratorių su filtrais (dirbant su lakiais pesticidų tirpalais).
Dirbant su augalų apsaugos produktais, būtina laikytis asmens higienos reikalavimų: darbo metu negerti, nevalgyti ir nerūkyti. Baigus darbą, pirštines nenumovus nuo rankų reikia nuplauti, nusiauti batus, nusivilkti apsauginę aprangą, nusiimti apsauginius akinius, kvėpavimo takų apsaugos priemones. Po darbo asmeninės apsaugos priemonės valomos taip, kaip nurodyta jų instrukcijoje, patikrinama, ar jos nepažeistos, ar dar nesibaigęs filtrų galiojimo laikas. Nusiėmus asmenines apsaugos priemones, būtina nusiprausti ir nusiplauti rankas. Augalų apsaugos produktų naudotojai asmenines apsaugos priemones turi laikyti kitiems asmenims neprieinamoje specialioje vietoje.