Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos planai keisti Punios šilo, esančio Alytaus rajone, statusą iš draustinio teritorijos į rezervatą sukėlė aplinkinių kaimų gyventojų pasipiktinimą. Jau yra parengta peticija ir kviečiama ją pasirašyti. „Ar nepakanka Punios šile ribojimų ir draudimų?“, – stebisi gyventojai.
Peticijoje „Prieš Punios šilo sunaikinimą ir pavertimą rezervatu“ rašoma, kad Punios šile yra likęs tik vienas kelias, kuriuo galima privažiuoti iki „Dainavos“ apygardos partizanų bunkerio ir ąžuolų alėjos.
„Punios šilui tapus rezervatu tikrai sugriežtės lankymasis jame. Jau buvo minėta, kad bus naikinami dviračių takai, kad visuomenė turi būti supažindinama su sprendiniais. Bet tik supažindinama, o ne kreipiamas dėmesys į visuomenės nuomonę“, – teigiama peticijoje.
Per kelias dienas peticiją jau pasirašė daugiau nei 130 žmonių.
Idėja pakeisti Punios šilo statusą į rezervatą kilo Valstybinės saugomų teritorijų tarnybai dėl to, kad Punios šilas turi išskirtinę gamtinę vertę. Norima sustiprinti gamtos apsaugą, kartu – ir plačiau atverti šilą lankytojams.
Anot, Valstybės saugomų teritorijų tarnybos specialistų, gyventojai toliau galės šile grybauti ir uogauti, tačiau ūkinė veikla – miško kirtimai, medžioklė – bus apribota siekiant Punios šilą išsaugoti kaip unikalią Lietuvoje sengirę.
Punios šilas – iš trijų pusių apglėbtas 19 kilometrų ilgio Nemuno kilpos išskirtinės botaninės vertės miškas, išsaugojęs pirmykščių Lietuvos girių bruožus, kuriame auga apie 90 saugomų rūšių. Jis – vienas vertingiausių tokių objektų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.
Šile auga aukščiausios Lietuvos pušys ir eglės, natūralia alėja išsirikiavę Lietuvos kunigaikščių vardais pavadinti ąžuolai, randama daug saugomų augalų ir gyvūnų rūšių. Aukščiausia Lietuvoje Punios šilo pušis, pasistiebusi net 42 metrus, šlama jau 160 metų. Ji paskelbta gamtos paminklu.
Peticiją galima pasirašyti ČIA