Profesionalus sportininkas, moderniųjų technologijų fizikos ir vadybos, biofizikos studijas krimtęs 31-erių metų Karolis Girulis savo gyvenimą kuria Alytuje. Prieš šešerius metus po studijų Vilniuje su šeima į Alytų sugrįžęs K. Girulis šiandien dirba savo paties įkurtoje įmonėje ir sako, kad didmiestyje gyventi nenorėtų.
Galimybė dirbti sau K. Girulį visuomet žavėjo dėl noro neriboti savęs griežtomis darbo valandomis, kad galėtų nevaržomas ir toliau sportuoti. K. Girulis jau daugiau nei dvidešimtmetį užsiiminėja kulkiniu šaudymu, priklauso šalies olimpinei rinktinei.
Steigti savo įmonę paskatino noras dirbti sau
Mažąją bendriją „Arcmedis“ įkūręs alytiškis užsiima kompozitinių lankų, skirtų šaudymo sportui, medžioklei ir laisvalaikiui, gamyba. Tuo užsiimti K. Girulį paskatino jo sportinė veikla. „Šaudymas iš lanko artimas sportinei veiklai. Be to, mane visuomet traukė medis, rankų darbo gaminiai, drožyba, raižyba.
Dar būdamas moksleiviu pradėjau domėtis, kaip gaminami lankai. Kadangi Lietuvoje informacijos daug rasti nepavyko, jos ieškojau internete. Įsitraukęs į kelis forumus, gavau daug naudingos informacijos, eksperimentavau, ieškojau medžiagų, kurias būtų galima panaudoti“, – pasakojo K. Girulis.
Pirmąjį lanką, kuriuo naudojasi ir iki šiol, alytiškis pagamino prieš gerą dešimtmetį. O šiandien vyras jau turi visą reikalingą įrangą profesionaliems, kokybiškiems lankams gaminti. Ją K. Girulis įsigijo pasinaudojęs Darbo biržos Savarankiško užimtumo iniciatyvų programa. Pateikęs paraišką jis gavo finansavimą ir prieš dvejus metus įkūrė staklių operatoriaus darbo vietą.
„Kol kas pelno neturiu, nes viską investuoju į darbo vietos tobulinimą, dirbu vienas. Kadangi mano pasirinkta sritis yra labai specifinė, skirta itin siaurai rinkai, veiklą teko šiek tiek reorganizuoti. Greta lankų gamybos taip pat užsiimu ir nestandartinių baldų gamyba pagal individualius užsakymus“, – teigė K. Girulis.
Kol kas apie samdomų žmonių įdarbinimą įmonėje jis negalvoja, kadangi neturi ilgalaikių užsakymų, nuolatinių klientų ir užtikrintos perspektyvos. „Šiandien stengiuosi sukurti tinkamą darbo vietą, gerą produktą, jį įvesti į rinką, surasti daugiau klientų, o tuomet jau būtų galima galvoti apie įmonės plėtrą ir jos veiklos sritis“, – ateities planais dalijosi alytiškis.
Kurdamas įmonę pasinaudojo savivaldybės parama
Kiekvienam, norinčiam imtis savo verslo, yra labai svarbu, kaip mažinti išlaidas, kurios, žengiant pirmuosius žingsnius, yra labai reikšmingos. K. Girulis įsitikinęs, kad priemonių, kuriomis galima pasinaudoti, tikrai yra labai daug.
„Alytuje yra kelios įstaigos ir organizacijos, kurios teikia pagalbą pradedantiesiems verslininkams. Ir Alytaus miesto savivaldybė prisideda prie naujo verslo kūrimo. Kai prieš dvejus metus įkūriau įmonę, gavau verslo plano parengimo, įmonės steigimo išlaidų kompensaciją. Tai palengvino finansinę naštą, kuri pirmaisiais metais, kai veikla dar nevyksta ar tik pradeda vykti, yra gan sunki“, – savo patirtimi dalijosi K. Girulis.
Paklaustas, ar šiandien vėl ryžtųsi viską pradėti iš naujo, alytiškis prisipažino, vargu ar ryžtųsi. „Nesukuriu tiek daug pridėtinės vertės, kiek kainuoja laikas šiandien. Žinoma, viskas priklauso nuo pasirinktos veiklos krypties, todėl kažką kaltinti, vargu, ar būtų teisinga. Kadangi verslą kurti jau pradėjau, neketinu jo stabdyti ir susinaikinti. Po kiekvieno nukritimo ant žemės atsistoti yra vis lengviau, patirtis grūdina.
Naudojantis programomis neužtenka tik perskaityti jų aprašus, nes tarp eilučių yra kitas tekstas. Gąsdina ir valstybinio sektoriaus nestabilumas, nežinai, ko laukti rytoj. Ir tai tikrai nepadeda planuojantis darbus ilgalaikėje perspektyvoje.
Darbo yra, veiklos užtenka, bet galbūt vizijos šiek tiek keičiasi, persiorientuoji į kitas sritis. Kas bus po trejų metų, nežinau. Galbūt atsiras kitos programos, kurios atvers naujas galimybes“, – svarstė K. Girulis.
Savivaldybės požiūris į verslą keičiasi
Šių metų miesto savivaldybės biudžete smulkiojo ir vidutinio verslo rėmimui yra numatyta 100 tūkst. eurų. Pernai ši suma buvo daugiau nei perpus mažesnė. Alytaus vicemeras Tautvydas Tamulevičius teigė, kad nors dažnas verslininkas Alytų vertina kaip palankų miestą verslui, tačiau daugelis pasigenda didesnės savivaldybės finansinės paramos.
„Kiekvienas dirbantis ir visuomenės gyvenime dalyvaujantis žmogus yra didelė vertybė. Dirbantis ne tik užsidirba savo poreikiams – leisdamas pinigus ir pirkdamas paslaugas, jis tuo pačiu leidžia vystytis visai miesto ekonomikai“, – pastebėjo vicemeras.
T. Tamulevičius priminė, kad prieš kelis metus ekonominės plėtros programai biudžete buvo numatoma vos keliasdešimt tūkstančių eurų. Šiandien ši suma yra ženkliai didesnė, todėl tikimasi, kad rezultatai pranoks lūkesčius.
„Šiuo metu kaip tik jau yra paskelbtas kvietimas teikti projektų paraiškas pagal Ekonominės plėtros programą, kuria gali pasinaudoti Alytaus mieste registruotos smulkaus ir vidutinio verslo įmonės“, – teigė T. Tamulevičius.
Paraiškos dalyvauti Ekonominės plėtros programos projektų atrankoje priimamos ir registruojamos Alytaus miesto savivaldybės administracijos priimamajame asmeniškai adresu Rotušės a. 4, Alytus, arba elektroniniu paštu andre.zeneviciene@alytus.lt.