„Labiausiai sunku lietuvių kalba: skyryba, gramatika“, – prisipažįsta Lietuvybės centrą, įsikūrusį Alytaus Likiškėlių pagrindinėje mokykloje, lankantys vaikai. Italija, Norvegija, Anglija. Įvairiose Europos valstybėse gyvenę alytiškiai, sugrįžę gyventi į gimtąjį miestą, du kartus per savaitę laiką leidžia Lietuvybės centre: kad iš naujo susipažintų su Lietuva, jos istorija, kalba ir kultūra.
Prieš pusmetį atidarytą Lietuvybės centrą nuolat lanko apie dvidešimt moksleivių. Ne visi jie sugrįžę iš emigracijos. Dalis jų į Lietuvybės centrą užsuka dėl įdomios veiklos, noro susirasti naujų draugų, pabendrauti.
Vaikų integracija, mokymasis vyksta dviem kryptimis. Tai – lietuvybės stiprinimas, įvairios tradicijos, folkloras, etnokultūra.
„Vaikams yra viskas įdomu, prie ko jie nėra prisilietę. Jiems smalsu susipažinti su senųjų lietuvių papročiais, tyrinėti istoriją, sužinoti įvairias tradicijas, pažaisti lietuvių liaudies žaidimus, pažinti muzikos instrumentus, tautinį kostiumą. Veiklų yra begalės, tik laiko pritrūksta“, – sakė Lietuvybės centro vadovas, muzikos mokytojas Giedrius Griškevičius.
Antroji kryptis – lietuvių kalbos stiprinimas. Vieną kartą per savaitę vaikams, sugrįžusiems iš užsienio šalių, vyksta lietuvių kalbos pamokos. Su moksleiviais dirbanti lietuvių kalbos mokytoja Zita Bražinskienė atvira: „Vaikai į Lietuvybės centrą ateina nusiteikę mokytis ir išmokti. Tai labai palengvina darbą ir džiugina“.
Anot Z. Bražinskienės, didžiausias jos darbo įvertinimas buvo, kai Lietuvybės centre lietuvių kalbos pamokas pradėjusi lankyti mergaitė, kuri į Alytų atvažiavo iš Rusijos ir lietuvių kalbos visiškai nemokėjo, per pusmetį jos pramoko, išlaikė egzaminą ir gavo leidimą gyventi Lietuvoje. „Tuo labai džiaugėmės ir mes, ir, žinoma, ji“, – sakė Z. Bražinskienė.
Mokyklos bendruomenė sutartinai tvirtina, kad Lietuvybės centro įsteigimas sukūrė pridėtinę vertę ne tik mokyklai, bet ir visam miestui. Tapę pirmaisiais, atidariusiais tokį centrą, alytiškiai jau galvoja ir apie jo plėtrą.
Alytaus Likiškėlių pagrindinės mokyklos direktorius Donatas Vasiliauskas teigė, kad nuolat sulaukia laiškų ir skambučių iš užsienyje gyvenančių žmonių, kurie planuoja grįžti gyventi į Alytų. „Kiekvienam yra labai svarbu, kaip po kelerių ar keliolikos metų, praleistų užsienyje, jų vaikai jausis Lietuvoje, kaip jie adaptuosis ir integruosis tarp savo bendraamžių.
Jie domisi Lietuvybės centro veikla, pasiektais rezultatais. Jau turime tokių šeimų, kurios savo vaikų ateitį susieja ne tik su Lietuvybės centru, bet ir su mūsų mokykla“, – Lietuvybės centro privalumą įvardijo D. Vasiliauskas.
Anot jo, diskutuojant su miesto savivaldybe apie Lietuvybės centro perspektyvas, svarstoma praplėsti centro veiklą, kad jame galėtų lankytis ir lietuvių kalbos žinias gilinti ir suaugę žmonės, atvykę į Alytų dirbti iš užsienio šalių.
„Atliekame analizę, koks yra poreikis, šiek tiek keičiame mokyklos nuostatus, kad galėtume užsiimti ir suaugusių švietimu“, – ateities planais pasidalino Likiškėlių mokyklos direktorius.
Jis neabejoja, kad centro įsteigimas pateisino visus lūkesčius, grįžtančiųjų vis daugėja, geroji žinia sklinda iš lūpų į lūpas.