Alytaus švietimo bendruomenę apstulbino netikėta žinia apie planus nuo kitų metų likviduoti Vidzgirio pagrindinę mokyklą. Miesto vicemerė Valė Gibienė teigia, kad pokyčiai švietime neišvengiami, Vidzgirio mokyklos vadovas Valdas Račkauskas šokiruotas, politikai neslepia nuostabos, kad sprendimai priimami „už akių“.
Švietimo skyriaus mokykloms išsiųstame dokumente prašoma švietimo bendruomenes iki vasario 23 dienos pateikti Švietimo skyriui informaciją apie mokyklų bendruomenių nutarimus dėl galimo mokyklų tinklo pertvarkos plano pakeitimo. Šiame rašte – ir prašymas organizuoti Vidzgirio pagrindinės mokyklos likvidavimo nuo 2019 metų rugsėjo 1 dienos svarstymą.
Švietimo skyriaus vedėja Rimvyda Ališauskienė teigė, kad toks raštas išsiųstas Švietimo skyriui vykdant savivaldybės administracijos pavestą užduotį.
Vidzgirio mokyklos direktorius V. Račkauskas neslėpė nuostabos dėl paskelbtos žinios. Raštą direktorius gavo antradienį, o apie planuojamą jo vadovaujamos mokyklos likvidavimą pirmą kartą išgirdo pirmadienį, kai nuvyko į miesto savivaldybėje surengtą švietimo įstaigų direktorių pasitarimą. Jame ir buvo perskaitytas minėtas raštas.
„Prieš tai nei su manimi, nei su mokyklos bendruomene niekas nebuvo kalbėjęs. Visi ruošiamės naujiems mokslo metams, nuo rugsėjo planuojame pereiti prie etatinio apmokėjimo, savivaldybė dar buvo įsipareigojusi įvesti mokinių paskirstymo į mokyklas sistemą, ir dabar staiga iš niekur nieko tokia žinia.
Bet kokia pertvarka, bet koks ruošimasis kažką padaryti turi būti aptariamas, diskutuojamas su žmonėmis, galvojama apie pasekmes. Tame rašte jau nėra kito varianto. Tai tarsi nutarimas. Man nesuprantama, kaip demokratinėje valstybėje galima tokius dalykus daryti“, – kalbėjo V. Račkauskas.
Išplatinta žinia apie planuojamą Vidzgirio pagrindinės mokyklos uždarymą ne mažesnę nuostabą sukėlė ir Alytaus politikams. „Šiandien pasklidus žiniai, kad uždaroma Vidzgirio pagrindinė mokykla, kilo didelis nerimas. Taip, vaikų mieste mažėja, ir pokyčiai yra būtini, bet pirmiausia reikia kalbėtis su švietimo bendruomene, o ne siuntinėti tokius raštus. Vakar buvome susirinkę komitete ir nieko apie tokį raštą nežinojome“, – sakė tarybos narys Nerijus Ceciulis.
Anot jo, Švietimo skyrius neturi aiškios pozicijos dėl švietimo tinklo pertvarkos Alytuje.
Tačiau Alytaus vicemerė V. Gibienė teigė, kad nuo 2010 metų mokinių skaičius Alytuje sumažėjo kone perpus, o mokyklų skaičius išliko toks pats, todėl sprendimas nors ir nelengvas, turi būti priimtas.
Pasak jos, mokyklų Alytuje yra, galima optimizuoti tinklą tuo pagerinant sąlygas tiek mokytojams, kurie galėtų turėti daugiau kontaktinių valandų, tiek savivaldybei taupant ir efektyviau naudojant biudžeto lėšas.
„Jau treti metai iš eilės Vidzgirio mokykloje mokinių skaičius mažėja, mokinio krepšelio neužtenka, o tam mikrorajone yra daugiau mokyklų, į kurias ir galėtų pasiskirstyti Vidzgirio mokyklą šiuo metu lankantys vaikai. Sprendimas yra nelengvas ir mums, ir bendruomenei, bet koks pokytis yra skaudanti vieta“, – priežastį, kodėl uždarymui pasirinkta Vidgirio pagrindinė mokykla, nurodė V. Gibienė.
Švietimo skyriui pavestoje užduotyje minima ir dar viena Alytaus mokykla – Piliakalnio progimnazija. Mokykloms nurodyta apsvarstyti ir galimybę Piliakalnio progimnaziją prijungti jau ne prie Dzūkijos pagrindinės mokyklos, kaip yra patvirtinta miesto tarybos sprendime dėl mokyklų tinklo pertvarkos plano, bet prie vienos iš Alytaus švietimo įstaigų.
Miesto savivaldybės tarybos Kultūros, švietimo ir sporto komiteto nariai trečiadienį surengė išvažiuojamąjį išplėstinį posėdį Piliakalnio progimnazijoje, kviesdami progimnazijos bendruomenę išsakyti savo nuomonę, pastebėjimus ir padiskutuoti apie galimus sprendimus.
Piliakalnio progimnazijos mokytojos viena po kitos antrino, kad būtent valdžios sprendimai ir nuolat tarp galimai uždaromų mokyklų minimas mokyklos vardas tiesiogiai prisidėjo prie ženklaus mokinių skaičiaus mažėjimo Pirmojo Alytaus švietimo įstaigoje.
Pedagogai įsitikinę, kad mokyklos prijungimas prie bet kurios švietimo įstaigos, nebus geras sprendimas, kuris ilgainiui lems dar didesnį mokinių skaičiaus mažėjimą ir ves mokyklos uždarymo link. Anot mokyklos bendruomenės, situacija mokykloje ir toliau blogės, jeigu nebus aiškiai ir garsiai pasakyta, kad Piliakalnio progimnazija nebus uždaryta.