Dažnai pasvajojame apie idealiai paryškintus ir nuolat tobulai atrodančius antakius, preciziškai kontūru apvestas akis ar lūpas. Technologijoms sparčiai žengiant į prieky, tai jau įgyvendinama realybė – ilgalaikis (permanentinis) makiažas (mikropigmentacija).
Šiuo metu grožio srityje ši naujovė išgyvena tikrą piką ir tai nekelia nuostabos, nes nuolat skubančiai, užsiėmusiai moteriai norisi visuomet atrodyti nepriekaištingai, gražiai.
Anksčiau ši procedūra buvo naudojama daugiau odos defektams, po traumų ar ligų, maskuoti, o dabar vis labiau tampa su grožio puoselėjimu susijusia procedūra. Populiarėjant jai, atsiranda vis daugiau nekvalifikuotų, besiskelbiančių socialiniuose tinkluose „specialistų“, dirbančių namuose ir su nesertifikuotomis, nekokybiškomis medžiagomis ir priemonėmis.
Pabrėžiame, kad ilgalaikio makiažo teikimui visų pirma būtinas leidimas – higienos pasas, kuris išduodamas konkrečiam asmeniui ir jo veiklos vietai, kurioje atliekamos šios paslaugos. Leidimo-higienos paso originalas ar kopija turi būti pateiktas vartotojams matomoje vietoje. Taigi, atvykę į grožio saloną, pirmiausia apsižvalgykite, ar matomoje vietoje viešai pateiktas šis dokumentas, liudijantis apie galimybę teikti šias paslaugas.
Ilgalaikis makiažas – kas tai?
Ilgalaikis makiažas – tai mikropigmentacijos būdu atliekama procedūra, kurios metu specialūs dažai ar pigmentai smulkiomis adatėlėmis įterpiami į paodį veido srityje, norint paryškinti ar pakoreguoti antakių, akių ar lūpų kontūrus.
Atkreipiame dėmesį, kad ilgalaikis makiažas priskiriamas A kategorijos paslaugai, kurios metu pažeidžiama oda ar gleivinė ir instrumentas gali būti užteršiamas krauju ar kitais kūno skysčiais, ko pasekoje kyla rizika užsikrėsti įvairiomis užkrečiamosiomis ligomis, kaip hepatitais B ir C, pūlinėmis odos infekcijomis, ŽIV, Herpes virusais ir kt. Jeigu nusprendėte naudotis nesaugiomis paslaugomis, žinokite, kad rizikuojate savo sveikata.
Klientas turi žinoti…
Prieš atliekant ilgalaikį makiažą, paslaugų vartotojui turi būti suteikiama informacija apie:
- riziką, susijusią su paslaugų teikimu,
- galimas komplikacijas – užsikrėtimo virusinėmis, bakterinėmis, grybelinėmis ligomis, infekcijomis, kraujagyslių, nervų pažeidimo, alerginių reakcijų, randėjimo, kai kurių ligų paūmėjimo pavojus,
- tolesnę kūno vietų priežiūrą,
- aplinkybes, kai paslauga negali būti suteikiama,
- galimą riziką vartotojo sveikatai.
Klientas turi būti informuojamas ir apie naudojamus įrankius, jų paruošimą prieš procedūrą, naudojamus dažus (pigmentus). Pigmentai, kurie naudojami procedūroms turi būti:
- sertifikuoti (jų saugą patvirtinantys dokumentai turi būti lietuvių kalba),
- nekeliantys pavojaus vartotojo sveikatai,
- privalo būti sterilūs,
- naudojami tik pagal paskirtį
- prisilaikant tinkamumo naudoti terminų.
Kai ilgalaikiam makiažui naudojami dažai yra daugkartinio naudojimo pakuotėje, teikiant paslaugą jie turi būti pilami į vienkartinį indą ir naudojami tik vienam klientui.
Pasitaiko atvejų,kai pigmentas įvestas į odą gali sukelti alerginę reakciją, todėl prieš atliekant ilgalaikį makiažą specialistai turėtų rekomenduoti klientui išmėginti jį kitoje, mažiau matomoje vietoje, padėjus taškelį už ausies ar pan.
Svarbu ir įrankiai
Ilgalaikio makiažo procedūroms tinkamiausi ir patogiausi naudoti – vienkartiniai sterilūs įrankiai, kurie padėtų išvengti infekcijos perdavimo rizikos. Naudojant daugkartinio naudojimo įrankius, po paslaugos suteikimo jie turi būti tinkamai paruošiami: valomi, dezinfekuojami, sterilizuojami. Stebėkite, ar grožio specialistė, teikdama paslaugas, vienkartinius sterilius ar sterilizuotus daugkartinius įrankius išpakuoja jums matant.
Prieš procedūrą…
Kiekvienas paslaugų vartotojas, kuriam bus teikiama ilgalaikio makiažo paslauga, įregistruojamas užpildant paslaugos teikimo kortelę arba kiekvieno kliento duomenis įrašant į žurnalą, kuriame turi būti įrašyta paslaugos pavadinimas, paslaugos suteikimo data, kliento vardas, pavardė, amžius, parašas ir atlikusio paslaugą asmens vardas pavardė, parašas.
Draudžiama teikti šias paslaugas asmenims iki 18 metų, nepateikusiems tėvų/globėjų raštiško sutikimo.
Prieš teikiant ilgalaikio makiažo paslaugas, kliento oda turi būti nuplaunama vandeniu ir muilu, dezinfekuojama. O asmenys teikiantys paslaugas, privalo plauti rankas prieš pradėdami ir baigę teikti paslaugą, prieš užsimaudami ir nusimovę pirštines.
Grožio paslaugos teikėjas ilgalaikio (permanentinio) makiažo procedūros metu negali naudoti vaistų/vaistinių preparatų, pvz. tepti odą vietinę nejautrą sukeliančiomis priemonėmis. Prieš ir po procedūros jis taip pat neturėtų skirti ar rekomenduoti vartoti vaistus/vaistinius preparatus pvz. priešuždegiminius ir priešvirusinius.
Ilgalaikio makiažo paslaugų teikimo saugos ir higienos reikalavimus reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 117: 2007 „Grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro 2007 m. rugpjūčio 1 d. įsakymu Nr. V- 633 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 117: 2007 „Grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo. Šiuo metu šias grožio paslaugas Alytuje gali teikti 13 fizinių asmenų, kuriems išduoti leidimai – higienos pasai šiai veiklai.
Būkite budrūs
Jeigu pastebėjote, jog paslaugos teikiamos nesilaikant išvardintų reikalavimų, atsisakykite jos ir apie tai praneškite Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Alytaus departamentui.
Grožio specialistus raginame elgtis socialiai atsakingai, laikytis teisės aktų nuostatų, saugiai teikti paslaugas, nesukeliant grėsmės savo ir vartotojų sveikatai.