Kiek sveria vienas kvadratinis metras? Kodėl mokestis už atliekų tvarkymą, įvedus naują metodiką, padidėjo kone dvigubai? Kokios yra rinkliavos kainos „lubos“? Tai tik dalis klausimų, kuriuos miesto gyventojai kėlė antradienį vakare Alytaus savivaldybėje vykusiame susitikime su miesto meru Vytautu Grigaravičiumi.
Gyventojai piktinosi, kad iš visų septynių savivaldybių, Alytaus regioninio atliekų tvarkymo centro steigėjų, labiausiai kenčia būtent Alytaus miesto gyventojai, kuriems tenka mokėti ženkliai daugiau nei kitų savivaldybių gyventojams.
„Atliekų tvarkytojai gauna milijoninius pelnus, o kai kurie politikai jiems padeda įsitvirtinti šitame regione. Mere, gal vieną kartą paklauskite, iki kokių „lubų“ mes turime mokėti, kiek dar galima pakelti atliekų surinkimo kainą. Mes nežinome, ką daryti. Iki ko mes einame“, – klausė Alytaus gyventojas.
Jis teigė, kad daugelis miestiečių turi ir sodus, kuriuose lankosi šiltuoju metų laiku. Tačiau už atliekų tvarkymą tiek butuose, tiek soduose, pagal naują tvarką, visi privalo mokėti ištisus metus, nepaisant to, kad nuolat ten negyvena.
„Iš mūsų lupa už kvadratinius metrus. Atliekų vežėjui „Ekonovus“ mokama už gyventojus, o „Ekonovus“, kai nuveža atliekas į nepavojingų atliekų sąvartyną Alytaus rajone, Takniškių kaime, sumoka už atliekų svorį. Tai pasakykite, kiek sveria vienas kvadratinis metras?“, – klausė Loreta Braukienė, Žalgirio g. 31 namo bendrijos pirmininkė.
Alytiškis Vaclovas Matažinskas miesto merą ragino kartu kovoti už Alytų ir jo gyventojus. O savo nuomonę apie atliekų tvarkymo mokesčius jis išdėstė ir eilėmis:
Šiukšlės auksinėmis Alytuje tapo,
Sąskaitas gavę žmonės apako.
RATC‘as tvarkosi čia kaip tik nori,
Išsuka žmogų, kaip kokį korį.
Kainas jie kelia jau ne po eurą,
Tuština piniginę žmogaus ir taip kiaurą.
Sėdi ant šiukšlių tie šiukšlių carai,
Pinigus kraunasi ir jiems gerai.
Veža konteinerius, pusiau tuščius,
O suskaičiuoja, kaip už pilnus,
Verkia močiutė, šiukšlių nebuvo,
Sąskaita kosminė, mane užgriuvo…
Meras V. Grigaravičius pabrėžė, kad priimant sprendimus dėl ARATC veiklos kontrolės Alytus turi tik vieną balsą iš septynių, todėl priimti sprendimus yra labai sudėtinga.
„Kreipiausi į savivaldybes, kurias regioninis atliekų tvarkymo centras aptarnauja, kviesdamas sutikti atlikti šios įmonės auditą, nes centro steigėjai yra visos septynios savivaldybės. Praktiškai niekas nepritarė, kad auditas būtų atliktas, kitos savivaldybės neturi pretenzijų“, – kalbėjo V. Grigaravičius.
Jis pridūrė, kad nepaisant to, miesto savivaldybė savo iniciatyva vis tiek atliks ARATC auditą ir pateiks jo išvadas. Tarybos sprendimu yra sudaryta ir darbo grupė, kuri turi svarstyti galimus atliekų tvarkymo kainų pokyčius.
Salėje ne kartą nuskambėjo gyventojų replikos, kad pirmiausia reikėjo atlikti auditą, o tik paskui tvirtinti naują kainų metodiką.
Nauja rinkliavos apskaičiavimo metodika, kurią savivaldybės tvirtino pagal Aplinkos ministerijos nustatytas taisykles, nepatenkintų alytiškių aistras kurstė ir ugningi kai kurių miesto politikų pasisakymai ne tik apie išaugusią rinkliavos kainą, bet ir metami priekaištai miesto vadovams. Tarybos nariui Sigitui Leonavičiui netiesiogiai miesto savivaldybės administraciją kaltinusiam galimu neveiksnumu sprendžiant visiems alytiškiams opų atliekų tvarkymo kainos mažinimo klausimą, susitikimo dalyviai ragino jį parengti sprendimo projektą dėl atliekų rinkliavos ir teikti jį svarstyti miesto tarybai.
Artimiausias miesto tarybos posėdis vyks jau kitą savaitę, todėl naujasis sprendimas projektas vargu ar bus įtrauktas į jo darbotvarkę.