Šių metų pavasarį nuskambėjusi idėja Alytuje įkurti Integracijos centrą iš emigracijos grįžusių alytiškių vaikams vos per kelis mėnesius tapo kūnu. Penktadienio vidurdienį šis centras iškilmingai atidarytas Alytaus Likiškėlių pagrindinėje mokykloje. Tiesa, tik pavadintas jis šiek tiek kitaip – Lietuvybės centru.
Jame moksleiviai ne tik iš Likiškėlių pagrindinės, bet ir iš kitų Alytaus mokyklų gilins savo lietuvių kalbos žinias, susipažins su etnografinėmis tradicijomis, bendraus tarpusavyje, kad jiems būtų lengviau įsilieti į bendraamžių bendruomenę.
Lietuvybės centro atidaryme dalyvavę iš įvairių užsienio šalių grįžę alytiškiai sutartinai tvirtino, kad centro įkūrimas Alytuje yra labai svarbus ir reikšmingas tėvams, grįžusiems ar dar tik ketinantiems grįžti į gimtąjį miestą.
„Toks centras yra būtinas. Pažįstu tėvų, kurie į Lietuvą negrįžta dėl to, kad jų vaikai jau yra didesni ir jiems labai sunku integruotis“, – sakė į Alytų prieš kelis mėnesius iš Didžiosios Britanijos grįžusi Margarita, dalyvavusi Lietuvybės centro atidaryme.
Edita, prieš kiek daugiau nei mėnesį taip pat grįžusi iš Didžiosios Britanijos, pasidžiaugė parodytu dėmesiu išvažiavusiems. „Džiugu, kad mes esame laukiami Lietuvoje. Manau, kad toks centras yra reikalingas, todėl, kad tai yra pagalba tiek vaikams, tiek tėvams. Kalbėjau su tėvais iš kitų miestų. Jie labai džiaugiasi ir sako, kad jums pasisekė, jog Alytuje turėsite tokį centrą ir jums bus lengviau adaptuotis“, – savo nuomone pasidalijo alytiškė.
Lietuvybės centrą lankyti jau užsiregistravo daugiau nei dvidešimt vaikų, dar bene tiek pat skambino pasiteirauti apie naujojo centro veiklą ir galimybes jį lankyti.
Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius pabrėžė, kad dėmesio ir galimybių tobulėti niekada nebūna ir nebus per daug. „Aš taip atsakyčiau į kritiką, kuri buvo pasigirdusi iš kai kurių asmenų lūpų. Pamėginkime, išbandykime ir tada žinosime, ar tai yra gerai, ar blogai. Tą pasakys šio centro lankytojai. Esu patenkintas, kad Alytaus miesto savivaldybės taryba priėmė tokį sprendimą ir padėjo centrui įsikurti“, – kalbėjo miesto meras.
Be miesto savivaldybės pagalbos ir tarybos narių palaikymo, vargu, ar Lietuvybės centro idėja taip greitai būtų išsivysčiusi iki realaus projekto. Politikai Likiškėlių pagrindinei mokyklai centro patalpoms suremontuoti ir reikalingoms priemonėms įsigyti skyrė 10 tūkst. eurų.
Lėšos panaudotos efektyviai: nudažytos sienos, nupirkti reikalingi baldai ir kiti reikmenys, kad centrą lankantys vaikai jaustųsi saugiai ir jaukiai, kad gautų kokybišką pagalbą adaptuojantis grįžus iš svečios šalies.
Lietuvybės centro idėjos autorius tarybos narys Andrius Jučas prisipažino, kad paviešinęs savo mintį apie tokio centro įkūrimo galimybę Alytuje, iš pradžių sulaukė daug skeptiškų vertinimų, pastebėjimų, kad esą nėra daug grįžtančių į Alytų. Tačiau A. Jučo iniciatyva atlikta apklausa parodė, kad reali situacija yra kitokia.
„Mes bendravome su tėvais, jie akcentavo, kad jų vaikams trūksta papildomų lietuvių kalbos pamokų, kai kuriems jų reikalinga logopedo pagalba, ir, žinoma, etnokultūrinis švietimas. Džiaugiuosi, kad pavyko šią idėją įgyvendinti“, – sakė A. Jučas.
Kad Lietuvybės centras bus naudingas, įsitikinęs tarybos nario A. Jučo idėją palaikęs ir padėjęs ją įgyvendinti Likiškėlių pagrindinės mokyklos direktorius Donatas Vasiliauskas. „Šis centras vienys mus visus ir atneš didelę naudą“, – teigė D. Vasiliauskas.
Lietuvybės centrą alytiškiai vaikai galės lankyti laisvu laiku po pamokų.