Kol visi tik ir kalba apie tautos išblaivinimą, alkoholio ir lauko kavinių ribojimą, nuošalyje tarsi lieka labai konkreti ir gerokai pažeidžiamesnė visuomenės grupė – neįgalieji. Gal jie dar pavydžiai nepagalvoja: o kad taip mumis valdžia pasirūpintų, kaip vyną kavinėje gurkšnojančiais!
Tačiau ne vienam neįgaliajam gerokai svarbiau turbūt yra ne šios iniciatyvos, bet galimybė judėjimo negalią turinčiam asmeniui kuo lengviau pasiekti vieną ar kitą vietą.
Tai ypač aktualu vasarą, kai mieste vyksta daug kultūrinių renginių, alytiškių laukia ir didžiausia miesto šventė – jo gimtadienis. Ar žmonės su negalia noriai lankosi renginiuose ir turi sąlygas tą daryti?
Mieste – 53 „draugiški“ objektai
Aplinkos pritaikymu neįgaliesiems Alytaus miesto savivaldybė rūpinasi ne pirmi metai. 2016 metų pradžioje patvirtinta miesto 2016–2018 metų negalios strategija. Žemėlapyje žmonėms su negalia www.beslenksciu.lt Alytuje pažymėti 53 objektai, į kuriuos įėjimai yra pritaikyti judėjimo negalią turintiems žmonėms.
Lyginant su Vilniumi ir Kaunu pagal miestų dydį bei gyventojų proporcijas, Dzūkijos sostinė šiame kontekste atrodo išties neblogai. Vilniuje draugiškais neįgaliesiems pažymėti 307 objektai, Kaune – 173.
Nijolės Bujanauskienės, Lietuvos žmonių su stuburo pažeidimais asociacijos Alytaus skyriaus pirmininkės teigimu, judėjimo negalią turintiems alytiškiams miestas ir jo statiniai yra pritaikyti pakankamai gerai.
„Visi naujai statomi ir įrengiami objektai turi neįgaliesiems būtinus įvažiavimus. Galima be didesnių problemų patekti į daugelį įstaigų, prekybos centrus, kultūros objektus. Žinoma, yra ir vietų, kurios problematiškos, bet nereikia norėti, kad per metus ar du viskas pasikeistų“, – sakė pašnekovė.
Pasiteiravus, ar artėjančios miesto šventės renginių vietos yra pakankamai pritaikytos neįgaliesiems, ponia Nijolė pastebėjo, kad ir anksčiau patekti į miesto dienų renginius problemų nebūdavo.
„Manau, kad nebus ir šiemet. Tik mes turime vieną norą: kad atsirastų ir žmonėms su rateliais pritaikytų biotualetų. Apie tai kalbėjomės ir su miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Silvija Pešteniene“, – sakė N. Bujanauskienė.
Sąlygos yra, neįgalių lankytojų – nedaug
Iš esmės visos kultūros įstaigos Alytuje yra sudariusios sąlygas judėjimo negalią turintiems asmenims patekti į renginius. Po rekonstrukcijos atsinaujinęs Alytaus kraštotyros muziejus turi net keltuvą, kuriuo neįgalieji gali pasikelti į antrą aukštą. Pandusai įrengti prie bibliotekų, kino teatro „Dainava“, žmonės vežimėliais be problemų gali patekti į teatre, kultūros ir komunikacijos centre vykstančius renginius.
Alytaus miesto teatro direktorė Inesa Pilvelytė sakė, kad teatras turi neįgaliesiems pritaikytus tualetus, yra pandusai, neįgaliesiems įrengtos jiems pritaikytos vietos salėje. Miesto teatro spektakliams neįgaliesiems taikoma ir 50 procentų nuolaida bilietams.
„Išlieka tik vienas nepatogumas, kurį reikia išspęsti – tvarkant Rotušės aikštę, nebeliko anksčiau buvusio panduso į teatro kasą. Į kai kuriuos spektaklius ar renginius organizatoriai bilietų internetu neparduoda, tad problema ne tik neįgaliesiems, bet ir mamoms su vežimėliais yra“, – sakė direktorė.
Ir ji, ir Alytaus kino direktorius Kęstutis Repečka pastebėjo, kad didesnio neįgaliųjų antplūdžio į renginius pastaraisiais metais nejaučiama. Pašnekovų teigimu, yra nuolatiniai lankytojai, kuriuos domina kultūra, jie dažniausiai ir būna įvairiuose renginiuose ir kino filmuose.
Kad neįgalieji galėtų būti aktyvesni, pastebėjo ir N. Bujanauskienė. „Tačiau tai, matyt, nuo žmogaus charakterio priklauso. Vieni turi vienokius poreikius, kiti – kitokius. Be to, dauguma renginių vyksta išeiginėmis dienomis, jeigu reikia pavėžėti neįgaliuosius, apmokėjimas išauga dvigubai. Nes tai poilsio dienos ir tokios yra Darbo kodekso nuostatos. Tuo tarpu skiriant lėšas, apie tai niekas nesusimąsto. Kita vertus, jeigu žmogui tikrai įdomu, jis tikrai nori dalyvauti, jis randa galimybių tai padaryti“, – sakė pašnekovė.
Visi nauji objektai pritaikyti neįgaliesiems
Alytaus miesto savivaldybės Statybos skyriaus vedėjo pavaduotoja Irena Pankienė sako, kad visi objektai, kurie statomi ar rekonstruojami savivaldybės užsakymu, yra įvertinami, kad į juos patekti ir jais naudotis būtų patogu neįgaliesiems.
„Iš esmės dabar visuose naujai statomuose pastatuose statytojai turi užtikrinti galimybę į juos patekti žmonėms su negalia. Žinoma, dar yra pakankamai daug seniau statytų ar rekonstruotų pastatų, kurių savininkai nėra įrengę pandusų neįgaliesiems.
Čia jau priklauso nuo jų požiūrio ir sąmoningumo. Statybos techninis reglamentas dėl neįgaliųjų nustato reikalavimus rengiant naujai statomų statinių projektus. Rekonstruojant ar kapitališkai remontuojant šiuos statinius, reglamento nuostatos taikomos tik rekonstravimo ar kapitalinio remonto metu pertvarkomoms statinio dalims“, – sakė vedėjo pavaduotoja.