„Būti ar nebūti Alytaus miestui, gyventi, ar numirti? Ar mes išsivaikštome, ar pasiliekame ir kuriame ateitį savo miesto, ieškome būdų, sprendimų, kaip pritraukti investicijas, kaip verslui sukurti tinkamą aplinkai, kad tai sukurtų gerovę Alytaus miestui?“ – tokiais žodžiais šiandien vykstantį Ekonomikos forumą pradėjo Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius.
Į Alytaus miesto teatre vykstantį jau antrąjį Alytaus ekonomikos forumą susirinko daug įvairių sričių Alytaus verslininkų, pranešimus skaito ir diskusijose dalyvauja įvairių ministerijų, nevyriausybinių organizacijų atstovai, žinomi ekonomistai, regionų politikos ekspertai.
Pagrindinis diskusijų akcentas – ko reikia miestui, kad šis ekonomiškai atsigautų, į jį norėtų investuoti šalies ir užsienio investuotojai, kad kurtųsi darbo vietos ir gerėtų visų alytiškių gyvenimas.
Alytaus vicemeras Tautvydas Tamulevičius, pirmasis ekonomikos forumo pranešėjas, priminė, kaip miestas keitėsi ir iškėlė kertines problemas, su kuriomis susiduria Dzūkijos sostinė. Kaip vienas pagrindinių problemų, vicemeras įvardijo didelį nedarbo rodiklį, kuris beveik nuolat siekia daugiau nei 10 proc., mažesnį nei didžiuosiuose šalies miestuose, vidutinį darbo užmokestį, emigraciją.
„Praėjusiai metais buvo atlikta studija, kokius efektyvumo rodiklius 2006-2013 metais pasiekė ES investicijos visoje Lietuvoje. Buvo matuojamos investicijos į Pramonės parkus ir laisvąsias ekonomines zonas: ar tiesioginių užsienio investicijų padidėjo ir kiek?
Alytaus rezultatas – neigiamas – tiesioginės užsienio investicijos sumažėjo, nepaisant to, kad keliasdešimt milijonų buvo investuota į Pramonės parko kūrimą ir infrastruktūros gerinimą“, – kalbėjo T. Tamulevičius.
Jis aptarė pagrindinius Alytaus žingsnius, kurie savivaldybės lygmenyje yra daromi, siekiant, kad ekonominė situacija mieste pagerėtų. Vicemeras kėlė darbo jėgos mobilumo, darbo jėgos apmokestinimo, skirtingų institucijų vizijų suderinamumo klausimus, į kuriuos, iki 17 val. vyksiančiame forume, bus bandoma rasti atsakymus.
Kodėl jūs gyvenate Alytuje? – tokiu klausimu savo pranešimą pradėjo Vidaus reikalų viceministras Giedrius Surplys. Viceministras ragino visiems rasti argumentų, kuo Alytus yra patrauklus širdžiai, būti drąsiems kalbant su potencialiais investuotojais pabrėžiant visus miesto privalumus.
„Ir Lietuva, ir Alytus dalyvauja lenktynėse dėl žmonių ir investicijų. Tačiau kiekvienas regionas yra išskirtinis ir jų negalima mėginti apmauti vienodais sportiniais bateliais, kas buvo daroma iki šiol“, – kalbėjo G. Surplys.
Jis įvardijo regioninės politikos įgyvendinimo etapus, tokius kaip regionų specifikai pritaikytų nacionalinių veiksmų identifikavimas ir formavimas bendrame šalies plane, regiono sąvokos ir veiksmų apibrėžimas, savivaldybių, funkcinių regionų ir valstybės bendradarbiavimas siekiant ekonominio augimo ir kokybiškų paslaugų gyventojams.
Visą dieną vyksiančiame ekonomikos forume savo mintimis ir įžvalgomis dar dalinsis verslininkas Vladas Lašas, ekonomistas Gitanas Nausėda, viešųjų ryšių ekspertas Mykolas Katkus, ūkio viceministrė Lina Sabaitienė, buvęs 15min.lt ir BNS vadovas Tomas Balžekas, premjero patarėja švietimui Unė Kaunaitė, Alytaus verslo įmonių atstovai ir kiti.