Dzūkijos sostinėje jau nuo šių metų rugsėjo 1 dienos planuojama įsteigti Integracijos centrą, kuriame grįžusių emigrantų vaikai būtų papildomai mokomi lietuvių kalbos, su jais dirbtų ir logopedai. Idėjos autorius miesto tarybos narys Andrius Jučas neabejoja Integracinio centro nauda ir teigia, kad poreikis tikrai yra.
A. Jučas teigė, kad grįžtančiųjų iš emigracijos į Alytų yra nemažai. „Dažniausiai jie grįžta su ikimokyklinio amžiaus vaikais, kuriuos nori leisti į lietuvišką mokyklą, tačiau vaikams sunkiau sekasi integruotis dėl kalbos. Vieni ją moka geriau, kiti – prasčiau, todėl papildomos pamokos jiems labai praverstų“, – kalbėjo idėjos autorius.
Šį centrą vaikai galėtų lankyti po pamokų ar bet kuriuo kitu laisvu laiku, čia susipažintų vieni su kitais, bendrautų, tobulintų ir lietuvių kalbą, ir būtų lengviau įsilieti tarp bendraamžių mokyklos bendruomenėje.
Vaikų tėvams papildomas vaikų mokymas nieko nekainuotų, reikalingos darbui priemonės būtų įsigyjamos ir lietuvių kalbos bei logopedų darbo valandos apmokamos iš mokinio krepšelio lėšų. A. Jučas pridūrė, kad Integracijos centro įrengimą ar priemonių įsigijimą dalinai galėtų dotuoti ir miesto savivaldybė.
„Aš pats esu atlikęs apklausą dėl integracinės klasės reikalingumo Alytuje. Pagal surinktus duomenis, mokyklinio amžiaus vaikų susiformuotų pilna klasė – apie 20 vaikų. Maždaug dar tiek pat – ikimokyklinio amžiaus vaikų“, – sakė A. Jučas.
Jis neabejoja, kad suderinus veiklos modelį ir aptarus centro vietos bei įrengimo galimybes, jį vaikai galėtų pradėti lankyti jau nuo šio rugsėjo.
Paklausus, kur toks centras galėtų atsirasti, A. Jučas kaip vieną iš galimų variantų įvardijo Alytaus Likiškėlių pagrindinę mokyklą, kuri ir savo strateginiame plane yra nusimačiusi turėti klasę emigrantų vaikams. „Mokyklos vadovas Donatas Vasiliauskas yra labai iniciatyvus ir rodo susidomėjimą, todėl kol kas daugiausiai bendraujame su Likiškėlių mokykla“, – teigė A. Jučas.
Jau yra parengta studija, dėl Integracinio centro emigrantų vaikams poreikio ir įsteigimo, kuri artimiausiu metu bus pristatyta miesto vadovams.
Strategiją rengė Likiškėlių mokyklos bendruomenė. Jos vadovas D. Vasiliauskas teigė, kad buvo apklaustos visos Alytaus mokyklos, priešmokyklinio ugdymo įstaigos. Surinkti duomenys parodė, kad vaikų, grįžusių iš užsienio šalių ir turinčių tam tikrų sunkumų integruojantis į ugdymo procesą ir į bendruomenę, yra nemažai.
„Aš labai palaikau Andriaus pirminę idėją. Tai būtų kompleksinė lietuvių kalbos, logopedo, socialinio pedagogo pagalba. Mes domėjomės ir kitų miestų patirtimi. Panašus modelis jau veikia Tauragėje ir Vilniuje“, – teigė D. Vasiliauskas.
Planuojamą įsteigti Integracijos centrą galės lankyti ne tik Likiškėlių mokyklos moksleiviai, bet ir kitas Alytaus švietimo įstaigas lankantys emigrantų vaikai.