Tuo metu, kai daugelis bendraamžių savaitgaliais ilsisi, septyniolikmečiai Lina Žaliaduonytė ir Mindaugas Liškevičius laiką leidžia Alytaus ekonomikos ir verslo akademijoje. Gimnazistai jau dabar galvoja apie savo ateitį, o akademija – puiki galimybė save išbandyti ir atsirinkti, kuriuo keliu gyvenime pasukti.
Kiekvieną šeštadienį po kelias valandas šioje akademijoje besimokantys jaunuoliai tikino, kad laiko, kurį čia praleidžia, tikrai negaila. Jie tai vertina kaip investiciją į savo ateitį.
Suprato, ką reiškia būti studentu
„Noriu studijuoti ką nors susijusio su ekonomika, verslu. Svajoju apie nuosavą verslą, tik nesu apsisprendęs, kokią sritį pasirinkti. Tikiu, kad akademijoje gautos žinios man pravers ne tik studijuojant, bet ir verslaujant, bei padės apsispręsti, kuo gyvenime noriu būti“, – kokių lūkesčių vedamas atsidūrė Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijoje įkurtoje Ekonomikos ir verslo akademijoje, pasakojo M. Liškevičius.
Noras lengviau apsispręsti, kokioje srityje studijuoti, prie akademijos prisijungti paskatino ir L. Žaliaduonytę. Mergina seniai svajojo savo gyvenimą sieti su ekonomika, bet nebuvo nusprendusi, kokią sritį konkrečiai rinktis.
„Tikriausiai tai bus marketingas. Verslo ir ekonomikos akademija padeda apsispręsti. Kiekviena paskaita būna skirtinga, gauname labai daug naudingų žinių“, – Mindaugui pritarė ir Lina.
Mokydamiesi akademijoje jaunuoliai pajuto, ką reiškia būti studentais.
Paskaitas užsiėmimų metu skaito Mykolo Romerio universiteto dėstytojai, akademijos lankytojai gauna naujų žinių.
„Paskaitų metu akademijoje sužinome dalykų, kurių nebūna ekonomikos pamokose. O ir dėstytojai visada pasiruošę padėti, galima bet kada į juos kreiptis. Paskaitos neprailgsta, nes yra įdomios“, – įspūdžiais dalinosi akademijos lankytojai.
L. Žaliaduonytė neabejoja akademijoje gaunamų žinių nauda. Mergina yra natūralius lūpų balzamus gaminančios mokomosios bendrovės prezidentė. Jaunajai verslininkei įgytos žinios padeda priimti sprendimus bendrovėje.
Akademija – visam miestui
Prie Ekonomikos ir verslo akademijos prisijungė ne tik Adolfo Ramanausko-Vanago, bet ir kitų Alytaus mokyklų mokiniai.
„Aš visada mokiniams sakau: „Mes duodam, jūs tik imkit“. Ši akademija – visam miestui. Džiaugiuosi, kad gabūs mokiniai turi daugiau galimybių, kad jie yra motyvuoti dirbti ir savaitgaliais.
Į gimnaziją atvažiuoja ir mokiniams savo laiką skiria puikūs dėstytojai iš Mykolo Romerio universiteto. Smagu, kad atsiranda naujos formos, kur vaikai gali ugdytis ir mes galime jiems suteikti papildomų žinių“, – kalbėjo A. Ramanausko-Vanago gimnazijos direktorius Virginijus Skroblas.
Akademijos paskaitų teikiamą naudą mokiniams pastebi ne tik direktorius ir patys gimnazistai. Progresą mato ir ekonomikos mokytoja Rūta Mockevičienė.
„Ekonomikos ir verslo akademiją lankantys mokiniai jau šiandien turi sukaupę darbo rinkoje pranašesnį žmogiškąjį kapitalą, nei jų bendraamžiai. Jie išmano ekonominius dėsnius, verslo etiką, asmeninių finansų valdymo ypatumus, domisi lyderio savybėmis ir jo įvaizdžiu, reklamos tikslais ir būdais“, – teigė R. Mockevičienė.
Akademijoje besimokančių mokinių pažanga akivaizdi. Pasak mokytojos, jie sėkmingai pasirodė Lietuvos moksleivių ekonomikos ir verslo olimpiados regioniniame ture – laimėjo pirmąją ir trečiąją vietas.
„Akademijoje mokiniai ne tik klauso paskaitų, bet ir sprendžia sudėtingus ekonominius uždavinius. O tai jiems padeda sėkmingai pasirodyti olimpiadose“, – pasakojo R. Mockevičienė.
Dėstytoją nustebino studento iniciatyva
Tuo, kad jaunimo ugdymo iniciatyva davė vaisių ir mokiniai olimpiadoje užėmė prizines vietas, džiaugėsi ir akademijoje dėstantis Mykolo Romerio universiteto dėstytojas Mangirdas Morkūnas, mielai sutikęs savo žinias mokiniams perteikti Alytuje.
„Vienas iš Alytaus ekonomikos ir verslo mokyklos idėjos autorių – iniciatyvus Mykolo Romerio universiteto studentas alytiškis Povilas Labukas. Buvau maloniai nustebintas tokios gražios studento iniciatyvos – prisidėti prie jaunimo ugdymo regionuose“, – teigė M. Morkūnas.
Jis pastebėjo, kad akademijoje besimokantis jaunimas imlus žinioms, kurios jiems galbūt nėra visiškai įprastos. Dalis Ekonomikos ir verslo akademijoje dėstomų disciplinų moksleiviams yra visiškai naujos – jų pagrindų moksleiviai neturi, tačiau lengvai supranta perteikiamą medžiagą, ją įsisavina, užduoda klausimų.
„Stebina Ekonomikos ir verslo akademijos klausytojų aktyvumas, drąsa reikšti savo nuomonę, noras diskutuoti, dalintis savo patirtimi, gebėjimas ieškoti įvairių reiškinių priežasčių, o ne tik tenkintis kartais galbūt ir paviršutiniškomis išvadomis“, – kalbėjo M. Morkūnas.
Jis tiki, kad nesvarbu, kokią studijų sritį mokinys bepasirinktų, akademijoje įgytos žinios jam vis tiek pravers.
„Gebėjimas analizuoti įvairių reiškinių priežastis, valdyti asmeninius finansus, išmanyti finansų sistemos veikimo principus, ugdytis gerąsias savybes, įkvėpti, suburti, motyvuoti komandą, mokėjimas įvertinti įvairias rizikas ir jas valdyti tikrai pravers ir kiekvieno Ekonomikos ir verslo akademijos klausytojo asmeniniame gyvenime“, – įsitikinęs M. Romerio universiteto dėstytojas.
Alytaus ekonomikos ir verslo akademija Alytuje buvo atidaryta praėjusių metų spalio mėnesį. Akademijos įkūrimo iniciatoriai – Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys Povilas Labukas ir Lietuvos Ministro pirmininko padėjėjas Karolis Navickas.
Gegužės pabaigoje planuojama organizuoti Alytaus ekonomikos ir verslo akademijos stovyklą.
Mokslo metų pabaigoje Alytaus ekonomikos ir verslo akademijos klausytojai laikys įgytų žinių egzaminą ir gaus akademijos baigimo sertifikatą. Pažangiausiems akademijos dalyviams bus sudarytos sąlygos atlikti praktiką didžiausiose Alytaus ir Lietuvos įmonėse (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje).
Šiemet nesimokę akademijoje ar norintys toliau gilinti savo ekonomikos žinias mokiniai galės dalyvauti Alytaus ekonomikos ir verslo akademijos mokymuose ir kitais mokslo metais.