Neseniai iš valdančiosios „Alytaus piliečių“ frakcijos miesto savivaldybės taryboje pasitraukusi Lina Sosunovičienė netrukus gali netekti ir tarybos narės mandato. Jį naikinti užsimojo Vyriausioji rinkimų komisija, sužinojusi, kad politikė pakeitė gyvenamąją vietą, kuri yra už Alytaus miesto savivaldybės ribų.
VRK gavo žurnalisto skundą
Pasak Vyriausios trinkimų komisijos (VRK) pirmininko Zenono Vaigausko, šis klausimas į komisijos akiratį pateko gavus žurnalisto skundą dėl to, kad vienos savivaldybės meras gyvena ne tos savivaldybės, kuriai vadovauja, teritorijoje.
Aiškinantis situaciją, gauti duomenys apie politikus, kurių deklaruota gyvenamoji vieta yra ne toje savivaldybėje, į kurios tarybą jie išrinkti.
Vyriausioji rinkimų komisija šią savaitę rinksis į posėdį, kuriame svarstys sprendimo projektas dėl savivaldybių tarybų narių įgaliojimų nutrūkimo prieš terminą ir šių savivaldybių tarybų narių mandatų naujiems savivaldybių tarybų nariams pripažinimo.
Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 88 straipsnio 1 dalies 6 punktas numato, kad savivaldybės tarybos nario įgaliojimai nutrūksta prieš terminą, kai jis išvyksta nuolat gyventi už savivaldybės, kurios tarybos nariu yra išrinktas, teritorijos ribų.
Komisija pagal Gyventojų registro pažymas nustačiusi, kad dešimt savivaldybių tarybų narių yra išvykę nuolat gyventi už savivaldybės, kurioje jie buvo išrinkti, ribų, ketina svarstyti sprendimą, kuriame siūloma nutraukti dešimties kelių šalies savivaldybių tarybų narių įgaliojimus prieš terminą.
Pirmąja sąraše įrašyta L. Sosunovičienės pavardė.
VRK dėmesys – po pasitraukimo iš frakcijos
Pagal Visuomeninio rinkimų komiteto „Alytaus piliečiai” iškeltų kandidatų sąrašą į Alytaus miesto savivaldybės tarybą išrinkta L. Sosunovičienė į naują namą, pastatytą ties Alytaus miesto riba, bet formaliai esantį jau Alytaus rajono teritorijoje, su šeima gyventi įsikėlė praėjusių metų birželį.
Netrukus po to ji oficialiai deklaravo ir savo naują gyvenamąją vietą.
„Žinojau aš tą įstatymą, žinojau tą tvarką. Bet negalėjau pasielgti kitaip, nes tai nebūtų tiesa. Aš negalėjau perlipti per save ir pasakyti šeima: jūs deklaruokite ten, o aš lieku kažkur mieste. Nors mieste yra ir tėvų namai, ir mūsų verslai Alytuje, ir mes patys liekame tokie patys alytiškiai kaip ir buvome, bet formaliai tai jau yra rajono teritorija“, – kalbėjo L. Sosunovičienė, juokaudama, kad jei savo sklypo gale pasistatytų palapinę, tai jau galėtų jaustis gyvenanti mieste.
„Tai yra formalumas, bet tas formalumas yra toks, koks yra“, – pripažino politikė.
Paklausta, ar susidomėjimas jos gyvenamosios vietos deklaravimu, dėl kurio ji gali netekti tarybos narės mandato, nėra susijęs su jos pasitraukimu iš „Alytaus piliečių“ frakcijos, L. Sosunovičienė sakė to tvirtinti negalinti, bet tokios galimybės neatmetė.
„Turint omenyje, kad tas gyvenamosios vietos pakeitimas įvyko tikrai ne vakar, o staiga suskambėjo, kad kažkas kažką pažeidė, tai visko gali būti“, – kalbėjo L. Sosunovičienė.
Iš „Alytaus piliečių“ frakcijos ji pasitraukė vasario pabaigoje, pareiškusi, jog tai padarė dėl pozicijų neatitikimo.
Sprendimo skųsti neketina
VRK nusprendus panaikinti tarybos nario mandatą, tokį sprendimą galima apskųsti teismui. Tačiau L. Sosunovičienė sakė to daryti neketinanti.
„Kam tą sprendimą skųsti? Pasižiūrėkite, kiek yra tarybos narių, kurie gyvena už Alytaus miesto ribų, o deklaruoja gyvenamąją vietą Alytuje. Man asmeniškai tai atrodo dvigubi standartai. Bet tai mano toks suvokimas. Jei kitam žmogui viskas gerai, tai gerai“, – situacijos nedramatizavo L. Sosunovičienė.
VRK vadovas Z. Vaigauskas sakė, kad pranešimų apie tai, jog politikai deklaruoja gyvenamąją vietą vienoje vietoje, nors praktiškai gyvena kitoje, yra gaunama nemažai. „Mes tokių dalykų negalime nustatyti. Kiekvienas deklaruoja tą gyvenamąją vietą ten, kur jiems patogu“, – sakė Z. Vaigauskas.
Jis pripažino, kad gyvenamosios vietos deklaravimui kuo toliau, tuo daugiau skiriama dėmesio ir priminė įstatymo nuostatą, pagal kurią ir rinkėjas, ir kandidatas savivaldybėje, kurioje balsuoja ir kandidatuoja, turi būti pragyvenęs 90 dienų.
O dėl to, kad yra išvykę nuolat gyventi už savivaldybės, kurioje jie buvo išrinkti, ribų, VRK šią savaitę spręs dėl šių savivaldybių tarybų narių įgaliojimus prieš terminą nutraukimą:
1. Linos SOSUNOVIČIENĖS – Alytaus miesto savivaldybės tarybos narės, išrinktos pagal Visuomeninio rinkimų komiteto „Alytaus piliečiai” iškeltų kandidatų sąrašą;
2. Kęstučio MAZURKEVIČIAUS – Kauno miesto savivaldybės tarybos nario, išrinkto pagal Visuomeninio rinkimų komiteto „Kaunas – kitokia Lietuva” iškeltų kandidatų sąrašą;
3. Petro MIKELIONIO – Kauno rajono savivaldybės tarybos nario, išrinkto pagal Lietuvos socialdemokratų partijos iškeltų kandidatų sąrašą;
4. Giedriaus BIELSKO – Kazlų Rūdos savivaldybės tarybos nario, išrinkto pagal Lietuvos socialdemokratų partijos iškeltų kandidatų sąrašą;
5. Irenos STALIORIENĖS – Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narės, išrinktos pagal Darbo partijos iškeltų kandidatų sąrašą;
6. Stepono BALTUONIO – Kretingos rajono savivaldybės tarybos nario, išrinkto pagal Lietuvos socialdemokratų partijos iškeltų kandidatų sąrašą;
7. Dariaus KRIKŠTAPONIO – Šiaulių rajono savivaldybės tarybos nario, išrinkto pagal Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio iškeltų kandidatų sąrašą;
8. Nijolės LISEVIČIENĖS – Trakų rajono savivaldybės tarybos narės, išrinktos pagal Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio iškeltų kandidatų sąrašą;
9. Vaido KUKARĖNO – Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nario, išrinkto pagal Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio iškeltų kandidatų sąrašą;
10. Stanislovo GIEDRAIČIO – Vilniaus rajono savivaldybės tarybos nario, išrinkto pagal Lietuvos socialdemokratų partijos iškeltų kandidatų sąrašą.
Jeigu savivaldybės tarybos nario įgaliojimai nutrūksta prieš terminą Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 88 straipsnio 1 dalyje nustatytais pagrindais, savivaldybės taryboje atsiranda laisva savivaldybės tarybos nario vieta.
Daugiamandatėje rinkimų apygardoje atsiradusi laisva savivaldybės tarybos nario vieta užimama taip: savivaldybės tarybos nariu tampa porinkiminiame kandidatų sąraše, pagal kurį buvo išrinktas savivaldybės tarybos narys, po jo esantis pirmasis savivaldybės tarybos nario mandato negavęs kandidatas. Jeigu kandidatų sąraše nėra kandidatų, galinčių užimti laisvą savivaldybės tarybos nario vietą, savivaldybės tarybos nario mandatas perduodamas kitam sąrašui pagal kandidatų sąrašų eilę, sudarytą po rinkimų mandatams paskirstyti liekanų metodu, tai yra tam kandidatų sąrašui, kuris yra pirmasis po sąrašo, kuris paskutinis gavo mandatą pagal šią eilę, ir savivaldybės tarybos nariu tampa naują mandatą gavusio sąrašo pirmasis savivaldybės tarybos nario mandato negavęs kandidatas.