Alytuje jau metus veikia Pusiaukelės namai, tapę tramplinu į laisvę gerai besielgiantiems nuteistiesiems. Pirmasis gimtadienis paminėtas šventiškai, pamiršus daugelį kankinusį pernykštį nerimą. Ir anksčiau jokios baimės nejautusi šalia Pusiaukelės namų gyvenanti alytiškė Onutė Bendaravičienė šia kaimynyste tik patenkinta.
„Per metus – nė vieno incidento. Tylu, ramu. Jie juk ne žvėrys, ne galvažudžiai“, – teigė Ulonų gatvės gyventoja, dalyvavusi ir įstaigos namų gimtadienio šventėje.
Moteris jokių baimių nejuto ir tada, kai Pusiaukelės namai tik kūrėsi. „Kiti bijojo, o aš nė kiek. Ir ko gi čia bijoti? Jie irgi žmonės, tik paslydę. Reikia jiems leisti atsitiesti“ , – kalbėjo O. Bendaravičienė.
Nors moteris jau ilgus metus gyvena viena, ji nepriėmė net siūlomo pultelio, kuriuo prireikus būtų galima iš karto išsikviesti pagalbą. Tokius pultelius anksčiau buvo žadama išdalinti tiems, kurie baiminosi Pusiaukelės namuose apsigyvensiančių nuteistųjų.
„Kam man to pultelio? Jei jau mane kas pultų, tai aš 112 paskambinčiausiu. Bet kiek gyvenu – nieko. Matau, kaip nuteistieji lauke dirba, gražina savo aplinką, gal ir man reikės pagalbos paprašyti“, – svarstė nuteistųjų kaimynystėje gyvenanti moteris.
Kad jokių incidentų, įkūrus Pusiaukelės namus, per metus nepasitaikė, džiaugėsi ir Alytaus pataisos namų direktorius Kęstutis Jasmontas, pastebėjęs, kad žmonių baimės sumažėjo.
„Šiandien pildosi tai, kas buvo išsakyta prieš metus. Norvegiška patirtis pasiteisino. Mums sakė, kad visos baimės praeis, ir ta teritorija, kur apsigyvens nuteistieji, taps tik saugesnė. Šiandien gyventojai su nuteistaisiais bendrauja puikiai, švenčia šventes ir tvarko aplinką, kol kas jokių incidentų neįvyko“, – kalbėjo K. Jasmontas.
Pasak jo, įsikūrus Pusiaukelės namams, buvo sulaukta tik vieno gyventojo prašymo, kuris pageidavo turėti specialių pultelį, kuriuo nedelsiant būtų galima išsikviesti pagalbą.
„Įvertinome, kad dėl vieno pultelio didelių investicijų daryti nevertėtų. Praktika parodė, kad jie visai nereikalingi. Reikia bendrauti, dalintis gerais darbais ir viskas bus puiku“, – įsitikinęs K. Jasmontas.
Jo teigimu, nors iš pradžių Puisaukelės namuose apsigyvenę nuteistieji pajuto savotišką šoką, bėgant laikui viskas pasikeitė. Nuteistieji tapo visuomenės dalimi, pradėjo dirbti, mokytis, važinėti į komandiruotes.
Gyvenimo Pusiaukelės namuose patirtimi pasidalinęs nuteistasis Jaroslavas tikino, kad metai praėjo gerai, o daug ką lėmė geri santykiai su administracija.
„Aš ir pataisos namuose dirbau, stengiausi, tačiau čia viskas kitaip. Keistas jausmas. Tu esi nuteistas, bet tuo pačiu laisvas. Gali dirbti, naudotis pinigais ir suprasti, kad daugiau nenori daryti nusikaltimų. Tokia patirtis tarsi geras, padedantis susivokti spyris. O svarbiausia, kad mes jaučiame darbuotojų, administracijos pasitikėjimą“, – kalbėjo Jaroslavas.
Penktadienį Pusiaukelės namuose vyko vienerių metų gimtadienio šventė, kurioje netrūko linkėjimų. Buvo pristatyta, kas nuveikta per metus Pusiaukelės namuose, kalbėta apie nuteistųjų kasdienybę,
Šiuo metu Pusiaukelės namuose Alytuje gyvena 13 nuteistųjų. 10 jų dirba, 3 – mokosi. Nuteistieji Pusiaukelės namuose Alytuje buvo apgyvendinti palaipsniui.
Kas turi teisę gyventi Pusiaukelės namuose, sprendžia speciali atrankos komisija. Pusiaukelės namuose nuteistieji gyvena tol, kol teismas juo lygtinai nusprendžia paleisti į laisvę.
VIDEO galite pasižiūrėti čia: https://youtu.be/Qi26lajt3w8