Alytaus rajono švietimo įstaigose planuojamos pertvarkos . Jeigu taryba pritars, trys rajono daugiafunkciai centrai, dvi pagrindinės mokyklos ir trys darželiai taps gimnazijų skyriais. Vieni tokius užmojus vertina ramiai, kiti pyksta ir grasina, kad savo vaikus iš skyriais tapusių mokyklų leis jau į miesto, o ne rajono švietimo įstaigas.
Bene daugiausia tokių ketinimų turi pusiaukelėje tarp Daugų ir Alytaus esančios Alovės pagrindinės mokyklos mokinių tėvai. Praėjusią savaitę šioje mokykloje, kurią planuojama padaryti Pivašiūnų gimnazijos skyriumi, vyko susitikimas su Alytaus rajono vadovais.
Po jo Alovės pagrindinės mokyklos pirmoko mama Alina Norkūnienė išplatino viešą laišką, kuriame piktinosi valdžios sumanymu ir kvietė dėti pastangas, kad Alovės mokykla nebūtų reorganizuota.
„Po vakarykščio susitikimo visą vakarą praverkiau. Nesuprantu, kodėl Alytaus rajono valdžia nesupranta, o gal nenori suprasti, jog mokykla yra puiki, turinti puikius specialistus. Ir tikrai galinti gyvuoti dar ilgai ir profesionaliai teikti švietimo paslaugas. Sunku suvokti, jog aš savo sūnų įstūmiau ten, kur nėra ateities, negaliu patikėti, jog mano pasirinkimas buvo blogas. Juk mokyklai tapus skyriumi atsiranda jungtinės klasės, dokumentų tvarkyti turėsime vykti į kitą miestelį, kur atstumai yra dideli. Nuo Alovės iki Daugų yra apie 15km, o iki Pivašiūnų – dar daugiau. Ar visi bendruomenės nariai turės galimybių keliauti tokius atstumus? O ir mokytojai dokumentus tvarkyti vykti taip pat turės į kitą miestelį, kai per tą laiką mokytojas galėtų pasiruošti pamokai ar galų gale ištaisyti mokinių sąsiuvinius. Taip pat, jei atsiras jungtinės klasės, tai kuris iš tėvelių norės, jog jo vaikas mokintųsi kartu su dviem klasėmis, juk tokiu būdu mokantis nukenčia mokymosi kokybė ir garantuoju, kad tėveliai pasiims vaikučius ir leis į artimiausią mokyklą, kur nėra jungtinių klasių. O artimiausia mokykla yra Alytaus mieste. Tad reorganizavus mokyklą sutaupysime pinigų, bet prarasime kai kuriuos vaikus. Paprastai tariant, kaimo vaikų mokymosi krepšelį atiduosime Alytaus miestui“, – išplatintame laiške teigė moksleivio mama.
Rajone gyvenančių mokinių „migracija“ į miesto mokyklas Alytaus rajonui – opi problema. Mokytis į Alytaus rajono mokyklas važinėja beveik pusė rajono moksleivių. Dėl to tuštėja rajono mokyklų klasės.
Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas teigė, kad mokinių skaičiau mažėjimas – viena pagrindinių priežasčių, kodėl mokyklas ir darželius ketinama paversti gimnazijų skyriais.
„Kasmet visame rajone sumažėja 150 mokinių. Kita priežastis – ugdymo kokybė. Po pertvarkos, atsisakius mokyklų vadovų, pavaduotojų, buhalterių etatų, per metus pavyks sutaupyti 200 tūkst. eurų. Kiekvienas sutaupytas centas bus panaudotas švietimui, mokinių ugdymui , mokytojų kvalifikacijos kėlimui, neformalaus švietimo stiprinimui, kad vaikai galėtų save realizuoti kaip asmenybes.
Kai kur atsiras prailgintos klasės, kai kam reikalingi psichologai, logopedai. Viskas bus daroma iš sutaupytų lėšų“, – kalbėjo A. Vrubliauskas.
Planuojama, kad Kumečių pagrindinė mokykla taps Miroslavo gimnazijos skyriumi, Ūdrijos daugiafunkcis centras – Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazijos skyriumi, Makniūnų daugiafunkcis centras bus jungiamas prie Daugų Vlado Mirono gimnazijos, Punios daugiafunkcis centras taps Butrimonių gimnazijos skyriumi, o Alovės pagrindinė mokykla – Pivašiūnų gimnazijos skyriumi.
Tą padarius sumažėtų mokyklų administravimo išlaidos, kurios kai kuriose rajono mokyklose sudaro apie 30 proc. Pagal švietimo ministerijos rekomendacijas, šios išlaidos turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10-12 proc. nuo visų išlaidų.
Pasak A. Vrubliausko, dėl numatomų pertvarkų reakcijų yra įvairių, dauguma mokyklos bendruomenių tam pritaria, tačiau yra ir nepatenkintų.
„Kol kas vyksta diskusijos – galutiniai sprendimai bus vėliau“, – sakė A. Vrubliauskas.