Alytaus Putinų gimnazijoje lankėsi bendrijos „Lemtis“ atstovė Inga Peslekaitė. Ji papasakojo, kaip draugija 27 metus vykdo kilnią misiją – lankydama lietuvių tremties vietas Rusijoje, renka dokumentinę medžiagą, tvarko lietuvių kapines, bendrauja su vietos lietuviais.
1989 m. buvo pirmoji bendrijos „Lemtis” ekspedicija, jos vadovas, patyręs keliautojas, fotografas ir operatorius Gintautas Alekna. Ekspedicijos į tremtinių ištrėmimo vietas tęsiasi jau daugelį metų.
2016 m. liepos mėnesį per dvi savaites trukusią ekspediciją jos dalyviai Krasnojarsko krašte lankėsi Beriozovkos, Manos ir Partizanskojės rajonuose. Ekspedicijos dalyvė pasakojo, kad 1948 m į Krasnojarsko sritį ištremta daugiau kaip 22000 žmonių. Beveik 5000 ištremtųjų atsidūrė prie Manos upės. Prieš tremiant lietuvius į Sibirą ten buvo tremiami ir ukrainiečiai, ir vokiečiai, ir rusai bei begalė kitų tautų žmonių. Viena iš aplankytų vietų – Širokij Logas – miško kirtėjų gyvenvietė. Ten buvo ištremti 104 žmonės iš Lietuvos. Kedrovij Loge – ištremta 48 šeimos (201 žmogus).
Lietuvių kryžiai dažniausiai būdavo dideli, mediniai, 3-4 metrų aukščio, todėl svarbus ekspedicijos dalyvių darbas – pastatyti po naują medinį kryžių, laikantis lietuviškų tradicijų. Ekspedicijos dalyviai turėjo kapinių teritorijas aptverti medine tvora, iškirsti medžius ir krūmus, sutvirtinti išlikusius paminklus, atstatyti nuvirtusius kryžius ir kapų tvoreles. Žmonės dirbo negailėdami jėgų. Viena grupė iš viso aplankė 22 kapines ir kita grupė – 30 kapinių.
Laisvu laiku „Lemties“ atstovai susitiko su Krasnojarsko krašte gyvenančiais lietuviais, daug padėjusiais, kad darbai vyktų sklandžiau, domėjosi istorine praeitimi. Stengėsi surinkti kiek galima daugiau žinių apie tremtinių likimus, žmones, kurių pagrindinis pragyvenimo šaltinis – miškų ūkis, o gyvenimas prabėgo svetimoje šalyje, miško kirtėjų gyvenvietėje. Grįždami namo, ekspedicijos dalyviai parsivežė daug naudingos vaizdinės ir dokumentinės medžiagos.
Susitikimą III-IV klasių gimnazistams organizavo Putinų gimnazijos ekonomikos ir socialinio verslumo mokytoja Jolita Noruvienė.