Metų knygos rinkimai vyksta kasmet ir jau tapo svarbiu tradiciniu Lietuvos kultūros įvykiu, todėl miesto mokyklų bibliotekininkės, susirinkusios į Putinų gimnaziją, iš anksto pasiruošusios, garsiai skaitė ištraukas iš įvairių kategorijų (vaikų, suaugusiųjų ir poezijos) knygų, išrinktų pretendentėmis tapti 2016 metų knygomis.
Akcijos tikslas – skatinti Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra, kelti mūsų visuomenėje skaitymo prestižą. Akcijos idėja – pristatyti geriausius praeitais metais išleistus lietuvių literatūros kūrinius trijose – vaikų, paauglių ir suaugusiųjų – knygų kategorijose.
Alytaus mieste šiame projekte dalyvavo Alytaus Panemunės pagrindinės mokyklos, Putinų ir Jotvingių gimnazijų bibliotekos. Metų knygos rinkimų organizatoriai bibliotekoms – projekto dalyvėms – paskyrė nemokamus Metų knygų komplektus, išleistus visose trijose – vaikų, paauglių ir suaugusiųjų – knygų kategorijose. Šių mokyklų bendruomenių laukia aukštos meninės vertės lietuvių autorių knygos.
Tai patvirtina ir kelios literatūros kritikų citatos, kuriose pristatomos knygos: „Rolando Rastausko esė rinkinio „Trečias tomas“ objektas – pasaulis platus, nuo Eimunto Nekrošiaus spektaklių iki Ritos slėptuvės, nuo Lietuvos iki Transilvanijos, nuo šiandienos iki sovietijos ir laukinio kapitalizmo aktualijų“.
Violeta Palčinskaitė. Atminties babilonai, arba Aš vejuos vasarą: atsiminimai. „Sudėtingo sovietmečio laikotarpio liudijimas ir autoironiškas žvilgsnis į savo, rašytojos, kasdienybę, pasakojimai apie svarbias Lietuvos kultūros asmenybes ‒ Juozą Miltinį, Donatą Banionį, Juditą Vaičiūnaitę“.
Danutė Kalinauskaitė. Skersvėjų namai: novelės. „Pasakojamos istorijos dažnai primena ažūrinius nėrinius, šakojasi ir vėl susibėga, jų pabaigų neįmanoma nuspėti, o dėmesys detalėms ir vaizdinga kalba žada lėto skaitymo malonumą poetinio stiliaus gurmanams.“ (Neringa Mikalauskienė).
„Vyno kopija“ – pirmasis Kęstučio Navako, žinomo poeto, eseisto, literatūros kritiko, vertėjo, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, romanas. Rašytojas išsiskiria grakščiu, elegantišku stiliumi, intelektualiu humoru. Knygoje su švelnia ironija mirusio herojaus akimis į gyvenimą žvelgiama netikėtais rakursais, bendraujama su įvairiausiais seniai mirusiais žinomais kūrėjais ir net jų personažais. Netikėti, svaigūs, fantasmagoriški herojaus nuotykiai susidėlioja į spalvingą, užburiančią, daugiasluoksnę mozaiką.
Eugenijus Ališanka. „Empedoklio batas“. Knygos pavadinimas – nuoroda į senovės graikų filosofo Empedoklio biografiją. Norėdamas amžininkus įtikinti savo nemirtingumu, Empedoklis įšoko į ugnikalnio kraterį, tačiau ugnikalnis išspjovė Empedoklio sandalą ir taip jį „išdavė“. Knygoje ši istorija tampa konceptualia metafora: pasakotojas beatodairiškai įšoka į savo tekstą, tačiau nemirtingumas, kurį jam turėtų suteikti rašymas, tėra iliuzija.
Už labiausiai patikusią knygą visose kategorijose galima balsuoti interneto svetainėse http://metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt ir elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt . Daugiausia skaitytojų balsų surinkę knygų autoriai tradiciškai bus apdovanoti Vilniaus knygų mugėje 2017 metų vasario mėnesį. Vyks renginiai, kuriuose bus pristatomos akcijos „Metų knygos rinkimai 2016″ knygos.
Alytaus Putinų gimnazijoje šventinėje aplinkoje, prie kavos puodelio, po emocionalių skaitymų buvo trumpai aptarta kiekviena knyga ir padiskutuota. Vėliau gimnazijoje vyko miesto mokyklų bibliotekininkių metodikos būrelio seminaras – „Inovatyvių idėjų žingsniai miesto mokyklų bibliotekų veikloje.” Seminarą vedė Putinų gimnazijos bibliotekos vedėja Marytė Žuromskienė. Ji aptarė mokyklų bibliotekų inovatyvias veiklas. Buvo pristatytas naujasis mokyklų bibliotekų kuratorius Eduardas Ingelevičius, pasidalinta informacija iš metodinių seminarų, sulaukė dėmesio bibliotekininkių atsinešti seni, kažkada eglutes puošę žaisliukai, turintys savo istoriją.