Viena seniausių Alytaus rajone Pocelonių mokykla svetingai atvėrė duris buvusiems savo mokiniams ir mokytojams. Prisiminti mokyklos laikus ir jos istoriją visus pakvietė penkerių metų veiklos sukaktį mininti „Perkūnkalnio“ bendruomenė, ne tik įsikūrusi buvusioje mokykloje, bet ir tęsianti jos švietėjišką misiją.
Į jau senokai uždarytą, bet jaukiais bendruomenės namais tapusią mokyklą saulėtą spalio 1-osios popietę susirinko gausus būrys Pocelonių krašto žmonių, atvykusių iš visos Lietuvos.
„Kiek daug čia jausmo, jaudulio ir energijos. Esate šaunuoliai, kad tokią gražią dieną atitrūkote nuo darbų ir atėjote čia pabendrauti, pabūti kartu. Juk žmogui pirmiausia reikia žmogaus. Džiaugiuosi, kad šiame mažame kaimelyje jūs prisimenate savo praeities istoriją ir kuriate naują, dabarties, istoriją“, – sakė šventėje dalyvavęs Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas.
Bendruomenės penkerių metų veiklos proga jis apdovanojo aktyviausius „Perkūnkalnio“ bendruomenės narius: Bronę Bėdienę už aktyvų dalyvavimą bendruomenės veikloje, nuoširdų rūpestį bendruomenės reikalais, kūrybiškumą ir geranoriškumą bendrystės labui; Joną Gavelį už aktyvų dalyvavimą bendruomenės veikloje, už smagų muzikavimą, visada gerą nuotaiką ir gebėjimą visus sutelkti bendrai dainai, už buvimą kartu; Vandą Kibauskienę už aktyvų dalyvavimą bendruomenės veikloje, už pastangas atnaujinant kaimo kryžių, už neišsenkančią energiją ir rūpestį bendruomenės reikalais; Linutę Ščesnulevičienę už aktyvų dalyvavimą bendruomenės veikloje, nuoširdų rūpestį bendruomenės reikalais, kūrybiškumą ir geranoriškumą bendrystės labui.
Kultūros ministro Šarūno Biručio padėkos raštą už krašto tradicijų ir papročių puoselėjimą, pagarbą savo krašto istorijai, savo krašto žmonių kūrybos pristatymą ciklo „Mūsų krašto deimantai“ renginiuose „Perkūnkalnio“ bendruomenei įteikė Seimo narys Raimundas Markauskas.
„Jūsų bendruomenę galima palyginti su bičių aviliu – nuolat subėgate, kad kažką nuveiktumėte bendruomenės labui“, – sakė R. Markauskas, pasidžiaugęs, kad Pocelonių mokyklos istoriją tęsia „Perkūnkalnio“ bendruomenė.
Jos narius sveikinęs Daugų seniūnas Vydas Raudonis prisipažino, kad Pocelonių mokykla visuomet buvo ir yra ta vieta, kur traukia atvykti. Penkioms veiklioms ir energingoms bendruomenės narėms: Irenai Katlauskienei, Onutei Gavelienei, Danguolei Mačionienei, Aldutei Juškevičienei ir Onutei Luckienei seniūnas įteikė atminimo dovanas.
Aktyviam bendruomenės jaunimui: Karolinai Vaitkevičiūtei, Lukui Gabriui, Abigalei Gecevičiūtei ir Justinai Gecevičiūtei Pocelonių oreivių klubo vadovas Edvardas Dovydėnas skyrė smagią dovaną – skrydį oro balionu.
Bendruomenę sveikino Alytaus rajono vicemeras Arvydas Balčiūnas, rajono savivaldybės tarybos nariai Ramunė Gaisrienė ir Gintaras Chščenavičius, Rytų Europos studijų centro analitikas Laurynas Kasčiūnas.
Prisiminimais apie tolimus mokyklos laikus dalijosi buvusi Pocelonių mokyklos mokinė, kalbininkė, profesorė Aldona Paulauskienė, prisiminusi norą mokytis ir tuometes galimybes, prie klasės durų paliekamas klumpes ir kaimo vaikų veržimąsi į mokslo šviesą. Atsargos karininkas Jonas Dusevičius prisiminė ne tik Pocelonių mokykloje praleistas dienas, bet ir susitikimą su šios mokyklos statybų iniciatoriaus mokytojo Petro Čiočio sūnumi bei subtiliai padėkojo savo mokytojams.
Šventiniame renginiai jautriai nuskambėjo buvusio mokyklos mokinio Alfonso Maldonio eilėraštis, skirtas Pocelonių mokyklai „Raudona mokykla“. Jo posmus skaitė Karolina Vaitkevičiūtė, Mindaugas Maldonis, Irena Katlauskienė. Buvusios mokyklos mokinės, dabar bendruomenės narės Danguolė Mačionienė ir Onutė Jaruševičienė padainavo savo jaunystės dainų.
„Perkūnkalnio“ pirmininkė Aldona Jankauskienė pristatė nuotraukų galeriją, kuriai nuotraukų savo albumuose ieškojo bendruomenės nariai, jomis pasidalijo legendinė mokyklos mokytoja Vlada Bakšienė. Pirmininkė padėkojo pastarųjų metų bendruomenės veiklos metraštininku tapusiam Romui Jankauksui už jo nuotraukose užfiksuotas akimirkas, ačiū tarė istorikui Gintarui Lučinskui, padėjusiam rasti archyvinių duomenų apie mokyklos istoriją, Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėjui Arnoldui Šatrauskui už geranorišką pagalbą renkant informaciją apie Pocelonių mokyklą.
Jaukią popietę vainikavo Dzūkijos dainiaus Alberto Antanavičiaus koncertas, kurio metu nuskambėjo ir jo specialiai šiai progai apie „Perkūnkalnį“ sukurtos dainos. Atlikėjas pažadėjo, kad viena jų pateks ir į jo ruošiamą albumą, skirtą Alytaus rajonui.
Buvusios Pocelonių mokyklos mokiniai ir „Perkūnkalnio“ bendruomenės žmonės dar ilgai nesiskirstė, džiaugdamiesi susitikimu, po keletą kartų sugrįždami prie nuotraukų stendų, dalindamiesi atsiminimais ir geromis emocijomis.
Pocelonių pradinė mokykla buvo įsteigta 1920 metais. Ne vienerius metus ji glaudėsi ūkininkų namuose, kol šviesių krašto žmonių ir ypač Pocelonyse tuo metu dirbusio mokytojo Petro Čiočio iniciatyva buvo pradėta rūpintis šios mokyklos statybomis.
Greičiausia 1931 metais buvo gautas leidimas mokyklos statybai. Pirmieji mokiniai šios mokyklos slenkstį peržengė 1935 metais. Kaip rašė tuometė spauda, mokyklos statyba kaštavo 31 tūkstantį litų. Joje buvo įrengtos dvi klasės, darbo kambarys ir dviem mokytojam butai.
Buvo laikas, kai mokiniui skaičiui stipriai išaugus, ši mokykla buvo tapusi aštuonmete, bet atėjo ir metas, kai mokinių skaičiui stipriai sumažėjus, 2004 metais ją teko uždaryti.
Bet tikra mokykla nėra vien tik pastatas, kuris apmiršta užrakinus jo duris. Mokykla – tai vieta, turinti gyvybę. Turinti savo sielą, skleidžianti savo šviesą.