Darbo metu įmonėje nerūkančiam darbuotojui skirti pusšimčio litų priedą prie atlyginimo. Toks direktoriaus įsakymas jau tris mėnesius galioja Alytaus bendrovėje „Vėtrija“. Jos vadovas Gediminas Daukšys įsitikinęs, kad sveikesnis žmogus naudingesnis įmonei, o skatinimo sistema efektyvesnė nei draudimų.
„Ne vien iš altruistinių paskatų mes taip elgiamės. Tai visiems naudingas sprendimas: jei žmogus neis rūkyti, jis nerizikuos peršalti, nesirgs, bus mažiau nedarbingumo pažymėjimų“. Taigi laimi visi: darbuotojai, įmonė ir net SODRA“, – savo sumanymo motyvų nebando pagražinti G. Daukšys.
Tačiau jis pripažįsta, kad yra ir kita medalio pusė: įmonės vadovai, siekia, kad sveikus produktus – šaldytas uogas ir daržoves – gaminančios bendrovės darbuotojai rinktųsi sveiką gyvenimo būdą. Tad vien vadovų noro tam neužtenka, reikia asmeninio pavyzdžio, paskatinimo bei motyvacijos.
„Mūsų, lietuvių, mąstymas paprastas: apsimoka kažką daryti ar ne apsimoka? Jeigu žmogui naudinga, tai jis ir darys“, – dėstė savo įmonėje sveiką gyvenimo būdą propaguojantis verslininkas.
Kad rūkyti „neapsimoka“, suvokia absoliuti dauguma „Vėtrijos“ žmonių. Iš penkiasdešimties nuolatinių darbuotojų iki praėjusių metų gruodžio buvo 13 rūkančių. Direktoriui išleidus įsakymą dėl nerūkymo skatinimo, žalingo įpročio atsisakė jau šeši asmenys.
„Jeigu mestų dar bent du žmonės, likusieji irgi atsisakytų“, – neabejoja „Vėtrijos“ vadovas. Jis pastebėjo, kad moterims mesti rūkyti lengviau nei vyrams.
Priedus prie atlyginimų gauna ne tik pastaraisiais mėnesiais metusieji rūkyti, bet ir visi nerūkantys įmonės darbuotojai.
Direktoriaus įsakyme pabrėžiama, kad priedai prie atlyginimų skiriami už nerūkymą darbo laiku įmonės teritorijoje. „Kištis į privatų žmogaus gyvenimą ne darbo metu, būtų neetiška. Bet aš manau, kad nerūkantys darbe nedaro to ir už įmonės ribų“, – įsitikinęs G. Daukšys.
Priedai prie atlyginimų už nerūkymą – ne vienintelis „Vėtrijos“ vadovų sumanymas, skatinantis sveiką gyvenimo būdą.
Praėjusių metų vasarą jie paskelbė, kad už kiekvieną atvažiavimą į darbą dviračiu darbuotojui papildomai bus mokami 5 litai.
Didžiąją dalį gaminamos produkcijos Europos šalių rinkose parduodantys verslininkai šią idėją nusižiūrėjo iš savo partnerių užsienyje. Į Alytaus pakraštyje esančią „Vėtriją“ jos vadovai Gediminas ir Inga Daukšiai šiltuoju metų laiku ir patys važiuoja dviračiais.
Penkių litų paskatinimas galiojo ne tik nuolatiniams, bet ir sezoniniams darbuotojams – sezono metu „Vėtrijoje“ dirba apie 120 žmonių. O artėjant šių metų vasarai, kai kurie nuolatiniai darbuotojai jau tariasi, kokius dviračius reikėtų nusipirkti.
G. Daukšys neslepia, kad priedai prie atlyginimų už sveiką gyvenimo būdą pareikalauja nemažo papildomo biudžeto – jis skaičiuojamas dešimtimis tūkstančių. Skatinimo sistemos įgyvendinimą apsukina ir nelankstūs darbo apmokėjimo įstatymai. Pavyzdžiui, skaičiuojant priedus už atvažiavimą dviračiu į darbą, kai kam išeidavo ne 5, o septyni ar aštuoni litai, jeigu dirbti tekdavo naktį arba švenčių dienomis. Tuomet atsirasdavo nepatenkintų, kad ne visiems vienodai mokama.
Tačiau „Vėtrijos“ vadovai nusiteikę ir toliau finansiškai skatinti sveiką darbuotojų gyvenimo būdą. Darbuotojams bus mokama ir už nerūkymą, ir už atvažiavimą dviračiu, galvojama ir apie darbuotojų skatinimą, jiems nuperkant abonementus į baseiną.
„Jeigu sveikatos ministerija nepropaguoja sveiko gyvenimo būdo, tai verslui tenka tuo užsiimti“, – juokiasi G. Daukšys.
Jis įsitikinęs, kad gąsdinimais ir draudimais gero rezultato nepasieksi – tam reikia pozityvių veiksmų. „Priedas prie atlyginimo – geresnė poveikio priemonė nei nuolatinis grūmojimas, kad rūkymas kenkia sveikatai“, – įsitikinęs „Vėtrijos“ vadovas.