Alytaus moksleiviams klausimo, kodėl reikia rūšiuoti atliekas nekyla – problemų atsiranda tada, kai galvojama, kaip tinkamai jas išrūšiuoti. Kur mesti teatrpakus, sudužusius porceliano puodelius, dezodoranto pakuotes?
Į šiuos ir kitus klausimus mokiniai atsakymus rado Alytaus Rotušės aikštėje vykusiame renginyje „Atliekos – vertinga žaliava, nešvaistyk”.
Renginio metu rūšiuoti atliekas žmones skatino ir Alytaus miesto savivaldybės meras Vytautas Grigaravičius. „Visi norime gyventi jaukioje aplinkoje. Bet ar viską dėl to padarome, ar nepatingime rūšiuoti atliekas, išmesti jas, kur priklauso?“ – klausė meras.
V. Grigaravičius teigė , kad jam labai nemalonu po nakties mieste pamatyti besimėtančias šiukšles, nes tai rodo, kad dar ne visi renkasi aplinkai draugišką gyvenimo būdą. Meras vylėsi, kad renginys „Atliekos – vertinga žaliava, nešvaistyk“ padės suvokti, kaip svarbu gyventi ekologiškai.
Čia susirinkę ir atliekų rūšiavimo konkurse dalyvavę mokiniai įrodė, kad pagrindines atliekų rūšiavimo taisykles išmano: rūšiuodami padarė daugiausiai tris klaidas.
„Rūšiuojame ir mes pačios, ir mūsų tėvai. Matome kitų žmonių pavyzdį ir norime prisidėti prie to, kad gyventumėme švarioje, gražioje aplinkoje. Nors apie rūšiavimą žinių jau turėjome, tačiau sužinojome ir naujų dalykų: kur dėti rečiau kasdienėje aplinkoje pasitaikančias atliekas, pavyzdžiui, porcelianą“, – sakė nė vienos klaidos rūšiavimo konkurse nepadariusios komandos atstovės, Alytaus Adolfo Ramanausko Vanago gimnazistės.
Atliekų rūšiavimui dėmesį skiria ir šios gimnazijos mokytojos. Jurgita Kamandulienė, Irma Linkevičienė ir Loreta Kašėtienė pasakojo, kad joms daugiausiai problemų kelia stambiagabaričių atliekų rūšiavimas, taip pat iš kelių skirtingų medžiagų sudarytos atliekos – sunku nuspręsti, į kurį konteinerį jas dėti.
„Jeigu žmogus turi automobilį ir jam rūpi, kokioje aplinkoje jis gyvena, tai sunkumų nuvežti stambiagabarites atliekas į tam skirtas aikšteles problemų nebus. Tačiau daugelis to padaryti nesivargina ir meta tokias atliekas kur papuola“, – sakė prancūzų ir ispanų kalbų Adolfo Ramanausko Vanago gimnazijoje mokanti L. Kašėtienė.
Su mokiniais renginyje apsilankiusios Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos mokytojos pasakojo, kad galvą pasukti tenka ir svarstant, ar nuo plastikinio butelio reikia nulupti popierinę etiketę, ar būtina išplauti riebaluotą butelį.
Tik vieną klaidą rūšiuojant atliekas padarė ir Volungės pagrindinės mokyklos penktokės. Jų auklėtoja, geografijos mokytoja Gražina Pangonienė tikino, kad mergaitės žinių apie rūšiavimą pamokos metu gavo minint Žemės dieną, todėl puikiai jas galėjo panaudoti atliekų rūšiavimo konkurse.
„Esu geografijos mokytoja,tad puikiai išmanau atliekų rūšiavimo taisykles. Džiaugiuosi, kad ir mano auklėtinės rūšiavimo naudą jau supranta“, – sakė G. Pangonienė.
Pasak Aplinkos ministerijos remiamo projekto „Atliekos – vertinga žaliava, nešvaistyk“ koordinatorės Jūratės Markvėnaitės-Paulauskienės, svarbiausias renginio tikslas yra skatinti žmones rūšiuoti atliekas ir išmokyti, kaip tai daryti teisingai, parodyti, kaip galima kūrybiškai panaudoti, atgaivinti nereikalingus daiktus, kad jų nereikėtų išmesti, taupyti gamtos išteklius.
Rotušės aikštėje įsikūrusiame ekomistelyje susirinkę alytiškiai galėjo patys pabandyti iš nereikalingų daiktų sukurti ką nors naudingo, parduoti, pirkti ar mainyti išmesti paruoštus daiktus, rūšiuoti savo atsineštas šiukšles.
Miestelėnai sužinojo daug naudingos informacijos, galėjo patys užduoti klausimus. Paaiškėjo, kad tetrapakus reikia dėti į plastiko konteinerį. Metalines pakuotes į plastikui skirtą konteinerį mesti galima, tačiau dezodoranto flakonėlių – ne. Jie priskiriami prie pavojingų atliekų, kurias reikia vežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, kur priimamos ir pavojingos atliekos.
Kai kas domėjosi, kur dėti pavasario darbams prasidėjus susikaupusias gumines pirštines. Jas reikia mesti į bendrąjį atliekų konteinerį, bet negalvoti, kad ten pat gali atsidurti ir padangos. Padangos priskiriamos prei stambiagabaričių atliekų ir jas būtina nugabenti į didelių gabaritų surinkimo aikštelę. Per metus čia galima pristatyti keturias padangas.
Porcelianą būtina mesti į bendrą atliekų konteinerį, o įvairias lemputes –vežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles.
Pakuotes, kuriose likę nemažai maisto, skysčio likučių, išplauti reikia, tačiau jei likę vos keli lašai, to daryti nebūtina. Plastikinius butelius galima mesti ir su etiketėmis, tačiau išmetant juos reikia suspausti.
„Svarbiausia norėti, o tada išmokti rūšiuoti visai nesunku“, – sakė alytiškiams rūšiavimo patarimus dalinusi Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro ekologėErika Mockevičienė.
Alytuje stambių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles galima rasti adresais Putinų g. 3A ir Alovės g. 6B
Publikacija parengta įgyvendinant projektą „EKO miestas“. Projektas finansuojamas Alytaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis.