„Dirbu vienoje Alytaus įmonėje pagal terminuotą (keturių metų) darbo sutartį, tačiau susirgau sunkia liga. Į darbą negalėsiu eiti apie du mėnesius. Ar darbdavys gali mane atleisti ligos metu?”, – klausia AlytusPlius.lt portalo skaitytoja Nijolė. Į klausimą atsako įmonės „Verdiktas” teisininkas Elvinas Vitkauskas.
Analizuojant Nijolės pateiktą situaciją, galima daryti prielaidą, kad moteris turi laikiną nedarbingumą („susirgau sunkia liga”).
Lietuvos Respublikos Darbo kodekso (toliau – LR DK) 131 str. 1 d. įtvirtinta, kad draudžiama įspėti apie darbo sutarties nutraukimą ir atleisti iš darbo darbuotoją laikino nedarbingumo laikotarpiu (LR DK 133 str.), taip pat jo atostogų metu, išskyrus LR DK 136 str. 1 d. nustatytus atvejus.
LR DK 133 str. Nustato garantijas sergantiems ir sužalotiems darbe darbuotojams.
1 dalyje įtvirtinta, kad darbuotojams, netekusiems darbingumo dėl sužalojimo darbe arba profesinės ligos, darbo vieta ir pareigos paliekamos, kol bus atgautas darbingumas arba nustatytas neįgalumas. Su darbuotoju, kuriam nustatytas neįgalumas, darbo sutartis gali būti nutraukiama laikantis darbo kodekso ketvirto skirsnio nuostatomis.
2 dalyje įtvirtinta, kad darbuotojams, tapusiems laikinai nedarbingiems ne dėl šio straipsnio 1 dalyje nustatytų priežasčių, darbo vieta ir pareigos paliekamos, jeigu jie dėl laikinojo nedarbingumo neatvyksta į darbą ne daugiau kaip šimtą dvidešimt dienų iš eilės arba ne daugiau kaip šimtą keturiasdešimt dienų per paskutinius dvylika mėnesių, jei įstatymai ir kiti norminiai teisės aktai nenustato, kad tam tikros ligos atveju darbo vieta ir pareigos paliekamos ilgesnį laiką.
Pasitaiko atvejų, kai darbuotojas dirbantis pagal terminuotą darbo sutartį, termino pasibaigimo dieną informuoja darbdavį apie tai, kad jis turi laikiną nedarbingumą. Tokiu atveju, darbdaviui kyla klausimai dėl darbuotojo atleidimo. Šioje situacijoje yra susiformavusi teismų praktika:
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas savo kasacinėje praktikoje yra įtvirtinęs, kad LR DK 131 str. 1d. 1 punkte, 133 straipsnyje (kaip jau paminėjau aukščiau) įtvirtintos darbo vietos išsaugojimo garantijos taikymas nekeičia darbo sutarties pobūdžio, t.y. darbuotojo terminuota darbo sutartis netampa neterminuota. Terminuotos darbo sutarties pobūdis išlieka, tik ji esant darbuotojo laikinam nedarbingumo laikotarpiu negali būti nutraukta tuo pagrindu, kad suėjo nustatytas darbo sutarties terminas, nes šis bus laikomas suėjusiu praėjus nurodytos garantijos taikymo laikui. Iki tol darbo sutarties terminas nėra suėjęs, todėl neatsiranda ir pagrindo pagal LR DK 126str. 1 dalį. Pasibaigus LR DK 131 str. 1d. 1 punkte nustatytam laikinojo nedarbingumo laikotarpiui, terminuota darbo sutartis gali būti nutraukta pagal LR DK 126 straipsnį (LAT 2010 m. lapkričio 23 d. nutartis, priimta byloje Nr. 3K-3-466/2010).
Žinoma, reikia aiškintis, koks Nijolės darbas, kokia ta sunki liga, ar ligos padariniai turės įtakos tolimesniam darbui.
LR DK 136 str. Darbo sutarties nutraukimas be įspėjimo, įtvirtinta 1d. 4 p. , kad darbuotojas pagal medicinos ar Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išvadą negali eiti šių pareigų ar dirbti šio darbo.
Jeigu turite klausimų ar norite, kad jums aktualus klausimas būtų išnagrinėtas straipsnyje, rašykite įmonės „Verdiktas” teisininkui elektoriniu adresu:teisininkas@verdiktas.lt arba į naujienų portalo AlytusPlius.lt redakciją adresu: egle@alytusplius.lt.
Taip pat, kiekvieną antradienį nuo 14 iki 16 valandos E. Vitkauskas teikia nemokamas teisines konsultacijas „Verdikto“ buveinėje, Naujoji g. 3. Būtina užsiregistruoti iš anksto adresu:teisininkas@verdiktas.lt