Su vyru papietavę kebabus gaminančioje Alytaus kavinėje, sočiais pietumis džiaugėmės neilgai – vakarop abiejų savijauta pradėjo blogėti. Naktį vemdama, viduriuodama ir karščiuodama praleidau tualete. Kitos dienos rytą skubėjau pas gydytoją.
Gydytoja diagnozavo žarnyno uždegimą, galimai sukeltą apsinuodijus maistu.
Kavinėje tąkart abu su vyru valgėme kebabus lėkštėje su jautiena ir česnakiniu padažu. Maistas buvo ganėtinai skanus.
Įtarimas, kad dėl blogos savijautos kalti kebabai kilo dėl keleto priežasčių: abu su vyru valgėme tą patį maistą, abu panašiu metu pasijutome blogai, skundėmės panašiais negalavimais. Dar viena priežastis – tą dieną nepusryčiavome, kebabai buvo vienintelis valgytas maistas.
Sužinojusi, kad galimai apsinuodijau maistu, kreipiausi į Alytaus maisto ir veterinarijos tarnybą. Tikslas – išsiaiškinti, ar maistas kokybiškas, kad kitiems žmonėms pavalgius netektų kankintis. Su manimi kalbėjusi specialistė surašė pranešimą ir pažadėjo artimiausiu metu nurodytoje kavinėje atlikti patikrinimą.
Atlikus patikrinimą man buvo pranešta, kad kenksmingų medžiagų kebabuose nerasta. Kadangi nesiekiau žūtbūt apkaltinti nekaltą – tebūnie. Svarbiausia, kad maistas nekelia grėsmės kitų žmonių sveikatai. Tačiau Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistė nurodė, kad nors maistas geras, kavinėje rasta higienos reikalavimų pažeidimų.
Pasidomėjus, kokie tai tiksliai pažeidimai ir ar higienos reikalavimų nesilaikymas neturi įtakos bakterijų dauginimuisi, darbuotoja atsakė, kad jie neturi teisės skelbti informacijos apie nustatytus higienos pažeidimus ( todėl, kad aš domėjausi tik dėl maisto). Buvo pasakyta tik tiek, kad pažeidimai yra mažareikšmiai, tad maistui grėsmės nekelia. Atsiųsti galutines tyrimo išvadas Alytaus maisto ir veterinarijos tarnyba taip pat tikino neturinti teisės.
Su manimi kalbėjusi specialistė draugiškai patarė kitą kartą rinktis kebabą su švelnesniu padažu, ne taip dirginantį skrandį, kuris, jos manymu, yra jautrus.
Kadangi man maisto gaminimas neatsiejamas nuo visų higienos reikalavimų laikymosi, panorau išsiaiškinti, kas apibūdinama kaip mažareikšmiai higienos pažeidimai.
Alytaus maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Romas Černius paaiškino, kad yra esminiai (grubūs) ir mažareikšmiai higienos pažeidimai. Mažareikšmiais pažeidimais gali būti laikomos nepakankamai tvarkingos persirengimo patalpos, nesuženklintas ir ne tam skirtose vietose laikomas inventorius, perpildytos arba nepakankamai uždengtos šiukšlių talpos, darbuotojai, dirbantys be galvos apdangalų ir kiti.
R. Černiaus teigimu, mažareikšmiai higienos pažeidimai įtakos žmogaus sveikatai neturi. Įvardinti, kokie konkretūs pažeidimai patikrinimo metu buvo rasti kavinėje, kurioje papietavę pasijutome blogai, Maisto ir veterinarijos tarnyba atskleisti neturi teisės – teiravausi apie maistą, apie tai atsakymą ir gavau.
„Negalime suteikti papildomos informacijos apie įmonę. Ji gali mus paduoti į teismą. Kai Alytuje neseniai sustabdžiau kebabinės veiklą, buvo labai daug nepatenkintų žmonių. Aš visko prisiklausau. Mane netgi prezidentei žadėjo skųsti. Įmonės savininkas mieliau sumokėtų baudą negu sustabdytų veiklą. Bet jeigu nustatome grubius higienos pažeidimus, keliančius pavojų maisto saugumui, įmonės veiklą iš karto stabdome“, – pasakojo R. Černius.
Paklausus, kaip leidimus dirbti gauna tos maitinimo įstaigos, kuriose nėra net vandentiekio sistemos, R. Černius paaiškino: „Prieš savininkui atidarant įmonę, mes visuomet atliekame patikrinimą. Turime specialų dokumentą su klausimais: ar yra kebabų kepimo įranga, šaldytuvas padažams laikyti, tekantis karštas vanduo. Prieš atidarymą viską patikriname. Tačiau pasitaiko, kad laikui bėgant savininkas pradeda taisyklių nesilaikyti“.
Jeigu įmonė nepriklauso didelės rizikos grupei, Alytaus maisto ir veterinarijos tarnyba patikrinimą atlieka kartą per metus, jei priklauso – du kartus. Gavus vartotojo pranešimą, patikrinti išvykstama kuo skubiau.
Kavinė, kurios pavadinimo neminiu dėl to, kad nesužinojau, kokie konkrečiai mažareikšmiai higienos pažeidimai buvo nustatyti, o specialiai pakenkti nenoriu, pažeidimus turi pašalinti per 14 darbo dienų ir apie tai raštu pranešti Alytaus maisto ir veterinarijos tarnybai.