Alytaus miesto politikai kartoja, kad gyventojai turėtų prisidėti prie miesto valdymo ir bendros gerovės kūrimo. Tai tik tušti plepalai! Kažkada seniai nusprendžiau parašyti politikams laišką perskaitęs Eglės Indrelytės pokalbį su Alytaus miesto vicemeru Tautvydu Tamulevičiumi (nuoroda į straipsnį) apie problemas pritraukiant į miestą tiesiogines užsienio investicijas ir bandymą teisintis, kad visų kalčiausias yra pramonės parkas.
Na tikrai liūdna, kad Alytus sulaukia labai mažai užsienio investicijų. Lietuvos savivaldybių indekse Alytus keli metai iš eilės #skausmingailėtaibetstabiliai velkasi paskutinėje vietoje pagal tiek materialinių, tiek tiesioginių užsienio investicijų kiekį (švietimas taip pat dugne, bet čia kita didelė tema).
Norėtųsi, kad miestui verslas pasiūlytų daugiau ir įvairesnių darbo vietų, skatintų darbdavių konkurenciją dėl darbuotojų, tai keltų atlyginimus, visi būtų laimingi, kaip Medvilnės kombinato gyvavimo laikais ir t.t.
Straipsnyje rašo, kad T. Tamulevičius „nuolat bendraudamas su potencialiais investuotojais jiems stengiasi parodyti teigiamus dalykus”, bet įdomu, kokią informaciją apie Alytų potencialūs investuotojai gali susirasti patys? Jei googlinam žodį „alytus”, vienas iš pirmųjų rezultatų yra nuoroda į alytus.lt „valdžios vartus”.
Na jei alytus.lt galima pavadinti vartais, tai jie veda į visišką tvartą. Apgriuvusi stotis centre tiek gėdos miestui nepadarė kiek šitas high-end’inis projektas (…bent mažiau žmonių matė). Įdomu ar bent vienas iš savivaldybės darbuotojų jame mato bent vieną naudingą ar veikiančią funkciją?
Tikriausiai alytus@alytus.lt komanda sulaukia nusiskundimų, bet visiškai niekas į tai nereaguoja. Kiek pamenu už šitą portalą buvo sumokėti nemenki mokesčių mokėtojų pinigai. Kiek tiksliai nežinia, tikriausiai ši IT demokratijos sistema gerai leidžia paslėpti tokias biudžeto smulkmenas neveikiančių link’ų labirintuose.
Nemanau, kad per daug reiktų ieškoti kaltų, kas tokius projektus užsakinėja. Jei jie ir būtų surasti, niekas nebaustų, tikriausiai gautų šiltą kokios mokyklos direktoriaus vietą.
Tai didelė gėda. Norėčiau viešai paprašyti, kad išjungtumėte serverį, palaikantį šitą IT fiasko ir pradėtumėte nuo nulio arba atkreiptumėte dėmesį į šiuos dalykus:
Jei aš būčiau T. Tamulevičiaus kalbintas užsienietis, norintis investuoti Alytuje, tikriausiai norėčiau alytus.lt tvarte rasti informacijos apie miestą bent viena EU kalba. Puiku, galima rinktis iš penkių kalbų: lietuvių, anglų, rusų, vokiečių, prancūzų!! Bet ar išskyrus lietuvių bent viena veikia? NE.
Paprasčiausiai klaidinga nuoroda švaistanti laiką. Prašau pabandykit patys ir parašykit, ar tai mažų mažiausiai neerzina? Kodėl negalima būtų palikti tik anglų ir rusų kalbų variantų, bet su 100% vertimu, arba turėti tik statines versijas tomis kalbomis?
Net neverta lygiuotis į didesnių miestų portalus, užtenka aplankyti Dzūkijos regiono miestų svetaines (lazdijai.lt, varena.lt, birstonas.lt, druskininkai.lt) ir suprasti, kad Alytaus IT skyrius turėtų iš gėdos jau rytoj nešti pareiškimus dėl išėjimo iš darbo ir ieškotis kito (panašiai kaip „Lietuvos geležinkeliuose“).
Taip pat portale yra tikriausiai daugiau neveikiančių nuorodų, nei veikiančių, arba jei veikia, tai veda į niekur. Pavyzdžiui, nueikite į „verslininko” skiltį ir paspauskite ant „Teritorijų planavimas”.
http://www.alytus.lt/diskusijos – visiškai neaktyvios, nes nepatogu naudotis. Pati registracija į portalą yra paini. Idėja gera, kai lauke -20 laipsnių šalčio, maloniau savo nuomonę apie miesto plėtrą ir kitus dalykus pateikčiau miesto portale, nei gaiščiau laiką Socialinių paslaugų centro posėdžių salėse ar susirinkimuose mokyklose. Labai modernu skatinti „piliečius dalyvauti miesto valdyme”, kai patys jame nedalyvaujat. Tušti plepalai.
Pats portalo dizainas yra pasenęs, nepraktiškas. Labai daug nereikalingos informacijos, kuri paprasčiausiai vargina akis ir trukdo kažką naudingo surasti. Jei ir yra kažkokie savivaldybių tinklapių reikalavimai, palyginkite su kitų miestų, jei trūksta suvokimo.
Ką veikia visas „IT” skyrius? Visi jų paminėti „Svarbiausieji skyriaus uždaviniai” yra niekiniai, be jokios vizijos, progreso ar išpildymo. „Nėra laiko ir finansų” nėra pasiteisinimas, čia paprasčiausias apsileidimas. Vienas specialistas šią visą netvarką portale galėtų išvalyti per kelias savaites.
Ar reikia būtinai VĖL mokėti 200 tūkst. eurų ir gauti tą patį tvartą? Gal reiktų paprašyti pagalbos žmonių, kurie labiau išmano kaip efektyviai panaudoti pinigus. Gal Investuok Lietuvoje, Versli Lietuva ar Vyriausybės kanclerė Milda Dargužaitė padėtų? Gal dalį tų pinigų LEZ ar geležinkelio galimybių studijai panaudoti?
Ar pasitikėti išrinktais politikais?
Čia problema yra ta, kad šiais laikais, kai moderniame pasaulyje pažangios informacinės sistemos yra laikomos bet kokio efektyvaus verslo, švietimo ar viešo valdymo ašimi ir garantu į sėkmę, kai kurie politikai didesnę naudą investicijoms mato lauko tualetuose su šiltu vandeniu. Dar labiau liūdna, kai iš tų pačių politikų buvo tikimasi inovacijų ir technologinio progreso, o gautas didelis dramos ir patyčių kiekis.