Gatvėse vaikščiojantys pabėgėliai, iš nežinia kur išdygę kareiviai, senovę primenantys pastatai – ketvirtadienį alytiškiai galėjo pasijusti lyg sugrįžę šimtmečiu atgal. Alytaus kraštotyros muziejuje buvo pristatyta nauja ekspozicija, leidusi susirinkusiems pasivaikščioti Vilniaus gatve – tokia, kokia ji buvo prieš šimtą metų.
Ekspozicija „1915 m. rugpjūčio 27-oji Alytuje: vienos gatvės istorija“ skirta Pirmojo pasaulinio karo šimtosioms metinėms. Vaizduojama 1915 metų rugpjūčio 27 diena pasirinktina neatsitiktinai. Tą dieną Alytuje vyko valdžių kaita, Rusijos okupaciją pakeitė vokiečių okupacija, buvo sugriauti visi miesto tiltai, padaugėjo pabėgėlių, keitėsi miesto kultūrinė, ekonominė raida.
„Tam, kad atsirastų ši ekspozicija, prireikė daug laiko. Dėkoju visiems prisidėjusiems. Tai pirmoji nauja ekspozicija 2014 metais rekonstruotame muziejuje“, – sakė Alytaus kraštotyros muziejaus direktorė Audronė Jakunskienė.
Prie ekspozicijos kūrimo prisidėjo apie 30 žmonių: muziejininkas Vilmantas Dunderis, muziejininkė, projekto koordinatorė Deimantė Aidukaitė, dizainerė Vaidilutė Gailienė, 3D projekciją kūręs Gytis Volungevičius, Kęstutis Abeciūnas, Rasa Benedikienė, dailininkai, elektrikai, staliai.
„Stengdamiesi sustiprinti tikrovės pojūtį, atkūrėme keturis namų fasadus. Likusi gatvės dalis bus rodoma 3D projekcijoje. Per dvejus ekspozicijos kūrybos metus atradome ir daug netikėtų radinių. Nusekusiame Nemune V. Dunderis atrado sugriauto tilto detalių, taip pat radome autentišką vargonininko rašytą dienoraštį.
Ekspozicija pilna įdomių detalių – neužteks vieno karto apsilankyti. Dizainerė norėjo, kad lankytojai čia sugrįžę vis atrastų kažką naujo“, – sakė projektą koordinavusi D. Aidukaitė.
Dizainerė V. Gailienė tikino, kad tikslas buvo ne tik atkurti, parodyti pastatus, namų fasadus, bet ir sukurti tam tikrą atmosferą, kuri buvo tą dieną Alytuje. „Ekspoziciją kūręs kolektyvas dabar jaučiasi kaip Vilniaus gatvėje gyvenantys kaimynai. Norime, kad ir lankytojai liestų, ieškotų, įsijaustų“, – kalbėjo V. Gailienė.
Gatvės 3D projekciją kūręs G. Volungevičius tikino, kad kurdamas vizualizaciją manė, kad tai yra tik namų, pastatų istorija, tačiau vėliau pamatė, kad nuotraukose gatvės pilnos žmonių, visi jie ką nors veikia.
„Supratau, kad miesto istorija nėra tik pastatai. Tai ir žmonės, kurie gyveno, statė Alytų“, – įspūdžiais dalinosi G. Volungevičius.
Apžiūrėti ekspozicijos atvyko ir Alytaus miesto savivaldybės vicemerė Valė Gibienė. Ji sveikino visus prie ekspozicijos kūrimo prisidėjusius žmones, gėles įteikė muziejaus direktorei A. Jakunskienei.
A. Jakunskienė dėkojo visiems rėmėjams, Alytaus miesto savivaldybei, kūrybinei grupei.