Kam gėjams paradai ir viešumas, o moterims – didesnės algos? Kodėl turėtume įsileisti į šalį imigrantus, jeigu jie pavogs mūsų darbo vietas? Šiuos ir kitus klausimus ketvirtadienį, gruodžio 5 d., Alytaus kolegijoje vykusios diskusijos „Apie mus, kitus ir stereotipus“ metu kėlė alytiškiai ir į svečius atvykę ekspertai.
Renginio moderatorius, „Žinių radijo“ laidų vedėjas ir aktorius Ridas Jasiulionis diskusiją pradėjo pavyzdžiu: Vokietijos kanclerė Angela Merkel neseniai paskelbė, kad multikultūralizmas žlugo. Tačiau ar Europa gali išvengti atvykėlių? Ar jiems pasiruošusi Lietuvos visuomenė?
Diskusijoje dalyvavusi Nacionalinės nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platformos patarėja Giedrė Biržytė ateities visuomenę įsivaizduoja kaip sveiką ir keistis gebantį darinį, kuriame tave priima tokį, koks esi.
„Mes manome, kad kultūra yra kažkoks daiktas, kurį perduodame iš kartos į kartą. Ne, kultūra yra procesas, kaita, priklausanti nuo konkrečios visuomenės poreikių“, – Giedrei antrino Donatas Paulauskas, Tolerantiško jaunimo asociacijos narys.
Abiejų pašnekovų nuomonei pritarė ir renginyje susirinkę studentai: jų nuomone, po 20 metų save lietuviu vadinantis juodaodis nieko nebestebins.
Kalbai pasisukus apie feminizmą, moderatorius iškėlė klausimą: ar vyrų ir moterų skirtumai nėra natūralūs? Anot D. Paulausko, to nereikia neigti, tačiau reikia turėti galvoje, kad vyrų ir moterų biologinių skirtumų pabrėžimu buvo remiamasi tais laikais, kai moterims nebūdavo leidžiama balsuoti ar mokytis universitete.
Kita vertus, feminizmas vis dar išlieka reikšmingas. Diskusijoje dalyvavusi žurnalistė Goda Jurevičiūtė priminė, kad remiantis statistikos duomenimis, moterys beveik visuomet už tą patį darbą gauną mažesnį atlyginimą negu vyrai.
Tad kaip kurti laisvą, atvirą ir tolerantišką visuomenę? Susirinkusiųjų nuomone, reikia stengtis pažinti pasaulį, keliauti svetur ir parsivežti gerąją patirtį čia.
„Kai tu atsiveri pasauliui, pasaulis atsiveria tau“, – savo atsakymą į klausimą pateikė G. Jurevičiūtė.