Politinė reklama. Bus apmokėta iš partijos Tvarka ir teisingumas politinės kampanijos sąskaitos. Užsakymo Nr. 020.
„Esu laisvas ir nepriklausomas žmogus. Niekada nebalsavau darant įtaką vienai ar kitai politinei jėgai, tačiau mačiau, kaip tai darė kiti. Ne paslaptis, kad šios kadencijos Alytaus miesto taryboje priimta daug sprendimų, naudingų įvairioms interesų grupėms, tik ne visada – alytiškiams“, – atvirai kalba tarybos narys Gintaras Šurkus.
Kas žmones apvogė, o kas jų interesus gina?
Amžinas alytiškių galvos skausmas – milžiniški mokesčiai už šildymą. „Esu įsitikinęs, kad ne vėliau kaip po metų pavyks nutraukti Alytaus miestui nenaudingą sutartį su „Litesko“. Jei būsiu išrinktas naujai kadencijai, padarysiu viską, kas įmanoma, kad už naująjį biokatilą nereikėtų mokėti antrą kartą“, – sako G. Šurkus, neketinantis įmonei „Litesko“ palikti Alytui priklausančio turto.
Politikas tiesiai šviesiai įvardija: už galimybę apvogti alytiškius, šilumos vartotojus, balsavo patys tarybos nariai. Jie pratęsė sutartį su „Litesko“, pažeisdami savivaldybės tarybos reglamentą ir dokumentų derinimo tvarką.
Naujojoje sutartyje numatyta, kad 86 mln. litų vertės biokatilas, „pasibaigus sutarties terminui, liks operatoriaus (t. y. „Litesko“) nuosavybe, jei nebus numatyta kitaip“. G. Šurkus įsitikinęs, kad turi būti „numatyta kitaip“, juk į šilumos kainą įskaičiuotos ne tik šilumos gamybos išlaidos, bet ir investicijos.
Kiekvieną mėnesį jos dar padidina sąskaitas už šildymą, kurios ir taip alytiškius varo į neviltį.
Gindamas savo rinkėjų interesus, G. Šurkus kreipėsi į Kauno apygardos prokuratūrą ir Lietuvos Respublikos generalinį prokurorą. Šiuo metu skundą nagrinėja Konkurencijos taryba, už nustatytus pažeidimus vartotojams 2011–2013 metais jau skyrusi išmokėti 41,3 mln. litų.
Kas Alytuje sužlugdė renovacijos idėją?
„Renovacija naudinga ne tik patiems gyventojams, bet ir visam miestui, nes, atnaujinus bent vieną namą, Alytus tampa vienu daugiabučiu gražesnis“, – sako G. Šurkus.
Dar prieš ketverius metus jam nedavė ramybės klausimas: kodėl Lenkija šiandien jau atnaujino didžiąją dalį daugiabučių, o Lietuva – vos kelis procentus, nors pradėjo tai daryti tuo pačiu metu?
„Pagrindinė priežastis, kodėl daugiabučių namų gyventojai iki šiol su nepasitikėjimu žiūri į renovaciją, yra žmonių psichologija. Todėl aš pasiūliau saugios renovacijos modelį, kai gyventojams nereikia tapti bankų įkaitais. Paskolą vietoj jų savo vardu imtų savivaldybės ne pelno siekianti viešoji įstaiga, o pinigai įstaigai būtų grąžinami iš lėšų, sutaupytų už nepanaudotą energiją“, – aiškina G. Šurkus.
Pasak jo, idėjos būta geros, tą įvertino ir alytiškiai, tačiau meras Jurgis Krasnickas nesugebėjo prisiimti Alytaus miesto, kaip Lietuvos daugiabučių renovacijos lyderio, vadovo vaidmens ir jau įsteigtos viešosios įstaigos veiklą sustabdė.
G. Šurkus sako apgailestaujantis, kad atsinaujinusių, spalvingų daugiabučių Alytuje nėra tiek daug, kiek galėjo būti. Pagal renovacijos tempus Dzūkijos sostinė yra tik vidutiniokė, o kitos savivaldybės, pasinaudodamos Vokietijos finansine pagalba, jau rengiasi renovuoti ištisus daugiabučių kvartalus.
Ar būtina „Alytaus šilumos tinklų“ stebėtojų taryba?
Išrinktas į Alytaus miesto savivaldybės tarybą, G. Šurkus tapo ir „Alytaus šilumos tinklų“ stebėtojų tarybos nariu. „Dirbdamas man pavestą darbą netrukus pastebėjau, kad „Alytaus šilumos tinkluose“ ne viskas vyksta skaidriai ir sklandžiai“, – sako jis.
Įtarimai pasitvirtino, kai stebėtojų taryba pareikalavo pakviesti nepriklausomą auditorių. Jis aptiko nemažai pažeidimų, galimai supainiotų privačių ir viešųjų interesų.
„Matyt, dėl to, kad tiesa dažnai būna skaudi, „Alytaus šilumos tinklų“ direktorius pasiūlė stebėtojų tarybą ir valdybą panaikinti iš viso. Šiam pasiūlymui energingai pritarė ir jo pavaduotojas, Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys Juozas Skestenis. Nors nuo 2014 metų liepos 1 dienos jau ir įstatymas reikalauja turėti bent vieną iš šių valdymo organų“, – pastebi politikas.
Laimei, tą kartą direktorius netapo vieninteliu „Alytaus šilumos tinklų“ turto valdytoju, nors dėl to G. Šurkus ir Rima Mitkienė buvo apskųsti Valstybinei tarnybinės etikos komisijai.
Toks „Alytaus šilumos tinklų“ vadovų elgesys akivaizdžiai įrodo, kad stebėtojų taryba yra būtina.
Kam nenaudinga, kad žmonės priartėtų prie valdžios?
Alytiškiai – sau, jų išrinktos valdžios priimti sprendimai – sau. Kada pagaliau bus realiai atstovaujama mūsų interesams? – svarsto Dzūkijos sostinės gyventojai.
Alytaus miesto savivaldybės tarybos frakcijos Tvarka ir teisingumas iniciatyva į valdančiosios koalicijos programą įrašytas seniūnijų ir seniūnaitijų steigimas, kuris leistų priartinti valdžią prie žmonių. Deja, kad „tvarkiečių“ planai taptų realybe, į talką teko kviestis Temidę.
2014 metų gruodžio mėnesį paskelbta Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis, reikalaujanti Alytaus miesto savivaldybėje įsteigti seniūnaitijas, kaip tai numato Vietos savivaldos įstatymas. Ši nutartis neskundžiama.
Kas laukia Alytaus ir alytiškių po rinkimų?
Į šį klausimą jau greitai atsakys rinkėjai, nes nuo jų valios priklausys, kokia bus Alytaus miesto savivaldybės taryba ir kas taps Dzūkijos sostinės meru.
G. Šurkų stebina žmonių požiūris į moralę – Alytuje yra manančiųjų, kad Jurgis Krasnickas, iškeikęs savo miestą, tėvynę ir Lietuvos Respublikos prezidentę Dalią Grybauskaitę bei ketinantis apvogti savivaldybę, gali ir toliau eiti mero pareigas.
Dar labiau G. Šurkų stulbina politikų reakcija – Darbo partija, kuri savo nariais rūpinasi kaip darbo birža, niekaip nereaguoja į moters, partijos narės ir Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės įžeidimą, Liberalų sąjūdis išplatina pareiškimą, kuriame palaiko ir remia Alytaus miesto merą, o Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija iškalbingai tyli.
Tiesa, dar yra J. Skestenis ir Adelės Dimšienės pilietinio judėjimo politiniai transvestitai. Bet jie irgi tyli ir, reikia manyti, tylės, kol jiems tai bus naudinga.
G. Šurkus kviečia Vytautą Grigaravičių tapti ir moralios politikos lyderiu, priešingu atveju yra grėsmė, kad jis pats gali tapti J. Krasnicko daugumos politiniu įkaitu.
Tada šviesios ateities Alytui teks dar palaukti…