Kiek žinome Lietuvos kino pradininkių? Kas kūrė Lietuvos kiną? Kas buvo pirmosios? Tiek Lietuvos, tiek pasaulio kino istorija vis dar stipriai įlytinta, o dėmesys neproporcingai skiriamas autoriams režisieriams ir jų filmams. Alytaus kino klubas „Kino kablys“ kviečia į naują „Meno avilio“ restauruotų filmų programą „Pirmosios“. Čia iš užmaršties prikeliami trijų Lietuvos kino kūrėjų moterų reikšmingi darbai. Programos vienintelis seansas Alytuje įvyks spalio 24 d. Alytaus teatro Žaliajame kambaryje (įėjimas nuo Pulko g. Pusės). Reginys nemokamas.
Programa tęsia prieš daugiau nei dešimtmetį pradėtą „Meno avilio“ audiovizualinio paveldo skaitmeninimo ir restauravimo projektą Sinemateka.lt. Tai tampa vis labiau aktualu, nes laikas bėga, kartos keičiasi, o susidomėjimas Lietuvos kino ir videomeno istorija auga. Lietuvos ir tarptautinei auditorijai jau pristatyti dokumentinio kino kūrėjų Roberto Verbos, Henriko Šablevičiaus, Almanto Grikevičiaus, Kornelijaus Matuzevičiaus, Audriaus Stonio ir kt. filmai. Šįsyk kviečiama susipažinti su restauruotais Lietuvos kino pradininkių Antaninos Pavlovos, Dianos Matuzevičienės (kartu su Kornelijumi Matuzevičiumi) ir Janinos Lapinskaitės kūriniais. Programos filmų vaizdą restauravo Jonas Zagorskas, garsą – Vytis Puronas.
Valandos trukmės programoje – pirmasis lietuviškas moters režisierės dokumentinis filmas „Charakterio gimimas“ (rež. Antanina Pavlova, 1967), režisierės Dianos Matuzevičienės (kartu su Kornelijumi Matuzevičiumi) sukurtas filmas „Šičionykštė“ (2001), festivalyje „Cinema du Reel“ pripažintas geriausiu trumpametražiu dokumentiniu filmu bei režisierės Janinos Lapinskaitės atviras hibridinės dokumentikos filmas „Venera su katinu“ (1997), kuriame jautriai skleidžiasi trijų Vilniaus dailės akademijos pozuotojų portretai ir jų gyvenimo istorijos.
Susitikime dalyvaus „Meno avilio“ Sinematekos kuratorė Gerda Paliušytė.
*Filmai rodomi lietuvių kalba su angliškais subtitrais.
Projektą „Kinas veža” dalinai finansuoja Lietuvos kino centras.
Programa filmų skaitmeninimas ir restauravimas įgyvendinta bendradarbiaujant su Lietuvos centriniu valstybės archyvu ir Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija. Medijų edukacijos ir tyrimų centro „Meno avilys“ veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.