„Mes visi esame kažkuo nusikaltę gamtai. Turime atiduoti jai duoklę. Kad ir nedidelę, tačiau jeigu nors kiekvienas po truputį – ir iškart gyvensime tvarkingiau, sveikiau“, – apie priežastis, kodėl Vidzgirio pagrindinės mokyklos mokytojai ne tik patys, bet ir skatindami vaikus, propaguoja sveiką ir aplinkai draugišką gyvenimo būdą, pasakojo mokyklos direktorius Valdas Račkauskas.
Mokykla jau ne vienerius metus dalyvauja Gamtosauginės ir Sveikos mokyklos veiklos programose, tad vaikai jau priprato rūpintis aplinka. Klausimų, kodėl tai reikia daryti, nekyla net mažiausiems.
„Mokykla įsikūrusi netoli miško, mus supa gamta. Esame bene „žaliausia“ ir arčiausiai gamtos esanti mokymosi įstaiga Alytuje. Būnant tokioje aplinkoje savaime kyla noras tvarkytis, prisidėti prie gražesnės aplinkos kūrimo“, – teigė V. Račkauskas.
Jis kartu su direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rimvyda Ališauskiene, chemijos mokytoja Lina Bieliauskiene ir kūno kultūros bei geografijos mokytoja Maryte Narmontiene jau ne vienerius metus bendromis jėgomis, savo idėjomis užkrėsdami ir kitus, skatina ekologišką gyvenseną.
Mokytojai ir mokiniai patys rūpinasi, kad mokyklos aplinka būtų sutvarkyta ir atkreipianti aplinkinių dėmesį. Jau antrus metus pradinių klasių mokiniai dalyvauja akcijoje „Žalioji palangė“ ir išaugintomis gėlėmis papuošia mokyklos aplinką.
„Turbūt todėl mūsų mokykla iš kitų ir išsiskiria savo aplinka, kurią visi bendrai puoselėjame. Jau ne pirmus metus esame tarp gražiausiai aplinką besitvarkančių Alytaus mokyklų“, – sakė mokytoja L. Bieliauskienė, kuri rūpinasi, kad jaunimas ir mokytojai gyventų ne tik švariai, bet ir sveikai.
L. Bieliauskienė propaguoja ekologišką gyvenimo būdą ir pataria mokyklos bendruomenei, kaip išvengti žalingų sveikatai medžiagų. „Buityje tikrai galima išsiversti be chemiškų valiklių, ploviklių. Juos galima pakeisti natūraliais dalykais. Puikiai valo soda su citrina“ – įsitikinusi chemijos mokytoja. Savo entuziazmu ji jau užkrėtė mokytojus, vaikus ir jų tėvus.
Mokyklos bendruomenei buvo surengti keli seminarai, kaip išstudijuoti dažnai nesuprantamas maisto produktų etiketes, atpažinti pavojingas medžiagas. „Kolegės pamokymus stengiamės pritaikyti namuose. Atidžiau maisto produktus renkamės ir prekybos centruose. Taip vieni iš kitų ir pasisemiame naudingų patarimų, kuriuos perduodame vaikams“, – kalbėjo M. Narmontienė.
Kad visi patarimai ir mokinių patirtis nenueina veltui, įrodo mokinių tėvų kalbos. Pasak direktoriaus pavaduotojos ugdymui R. Ališauskienės, ji liko maloniai nustebinta, kai pradinukų tėvai prasitarė anksčiau nežinoję, kaip rūšiuoti atliekas, ir neteikę tam didelės reikšmės. Viskas pasikeitė po to, kai mokyti tėvus taisyklingai rūšiuoti ėmėsi jų vaikas, apie rūšiavimą sužinojęs mokykloje.
„Vadinasi, tai, ką darome, turi grįžtamąjį ryšį. Vaikai ne tik patys sužino, kaip tausoti aplinką, bet to išmoko ir suaugusiuosius“, – džiaugėsi R. Ališauskienė.
Vidzgirio pagrindinė mokykla už savo pasiekimus švietimo srityje ir kryptingą mokyklos bei visuomenės aplinkosauginio vaidmens stiprinimą šiemet gavo tarptautinį Gamtosauginių mokyklų programos sertifikatą ir Žaliąją vėliavą. Šiuos apdovanojimus mokyklai įteikė Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininkas Rimantas Braziulis.
„Mūsų tikslas – tai ne tik šviesti vaikus ir rūpintis mokyklos aplinka. Norime, kad ir alytiškiai būtų sąmoningi, turėdami puikių pavyzdžių, kiekvienas savaip prisidėtų prie to, kad Alytuje gyventi būtų gera“, – kalbėjo mokyklos direktorius.
Pasak jo, mokykla tikrai nežada sustoti ir turi daug planų, kuriems įgyvendinti tereikia laiko. 2013 metais mokykloje buvo įkurtas Gamtos mokslų informacinis centras, kuriame galima rasti pačios įvairiausios informacijos apie gamtos dalykus.
„Kol kas dar jame nuveikta nedaug. Siekiame, kad ateityje jo veikla būtų išplėsta, kad būtų organizuojamos ekskursijos į Vidzgirio mišką, atliekami praktiniai užsiėmimai, tyrinėjimai. Norime, kad informaciniame centre lankytųsi ne tik mūsų, bet ir kitų mokyklų mokiniai, alytiškiai. Visa tai reikalauja pastangų ir lėšų, bet tikime, kad mūsų planai bus įgyvendinti“, – sakė V. Račkauskas.
Publikacija parengta įgyvendinant projektą „EKO miestas“. Projektas finansuojamas Alytaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis.