Žinomas ir nusipelnęs alytiškis Kastytis Pavilonis antradienį savo socialiniame tinkle išsakė dvejones dėl išankstinio balsavimo slaptumo.
„Ar Lietuvoje įvesta asmenų sekimo sistema? Šiandien dalyvavau išankstiniame balsavime. Gavau 2 biuletenius ir 2 vokus. Biliutenius sudėjau į mažą voką ir dedu jį į didelį voką. O ten – lapelis su mano pavarde. Įdomu kam? Atidarius vokus bus žinoma kas už ką balsavo. Taip dabar vadinamas slaptas balsavimas“, – rašė K. Pavilonis.
Naujienų portalui AlytusPlius.lt susisiekus su alytiškiu šis papasakojo, jog dideliame voke radęs šaknelę su savo vardu bei pavarde – šaknelę išėmė ir voką užklijavo. „Kai tai pasakiau – komisijos nariai pareiškė, jog taip negalima. Atplėšė mano didelį voką ir vėl įdėjo lapelį su mano duomenimis. Tai pajuokavau – gal man ant pačio biuletenio užrašyti savo vardą ir pavardę“, – pasakojo K. Pavilonis.
Jo teigimu, teoriškai gal viskas ir atitinka slapto balsavimo reikalavimus, bet visada išlieka žmogiškasis faktorius. „Man sako, kad už ką balsavau – tikrai liks slapta. Bet juk atidarę didelį voką – visada mažą vokelį gali padėti į šalį, gali pasižymėti taškelį ir panašiai. Yra tas žmogiškumo faktorius, jeigu apylinkės komisijos nariai gerai sutaria. Ne kartą ankstesniais laikais esu buvęs stebėtoju, tai mums tik arbatą, kavą virdavo, nieko ten mes nematėm, kas ką darė“, – kalbėjo K. Pavilonis.
Alytaus rinkimų apygardos pirmininkė Dalia Jezukevičienė, išgirdusi apie alytiškio dvejones, noriai pakomentavo šią situaciją.
„Labai gerai, kad rašote šia tema, nors tvarka įprasta, sena, bet keista, kad toks patyręs žmogus, kaip Kastytis Pavilonis, sudvejojo sistemos skaidrumu“, – sakė D. Jezukevičienė.
Pirmininkė paaiškina, jog šaknelė (informacinis lapelis su balsuojančio vardu ir pavarde – red.) dideliame voke reikalinga tam, kad rinkimų dieną vokus gavusi apylinkė, prakirpusi didelį voką, tikrai žinotų, kad tas biuletenis priklauso būtent tai apylinkei.
„Pasibaigus balsavimui, uždarius apylinkę, iš balsadėžės yra išimami tos dienos biuleteniai. Vėliau- į balsadėžę sudedami iš anksto balsavusių vokeliai.
Eiga tokia. Prakerpamas didelis vokas, iš jo išimama šaknelė. Pagal ją sutikrinama, ar žmogus tikrai priklauso tai apylinkei ir ar nebalsavo rinkimų dieną. Jeigu jis rinkimų dieną neblsavo – vokas bus užskaitomas. Jeigu balsavo – vokas bus sunaikinamas.
Jeigu komisijos nariai įsitikina, kad tas žmogus, kurio voką gavo, priklauso tai apylinkei, neatplėštas mažas vokelis antspauduojamas ir metamas į balsadėžę. Ir taip sutikrinami visi gauti vokai.
Balsadėžėje visi vokeliai susimaišo. Tada atidaroma balsadėžė, atplėšiamas mažas vokas, ant kurio nėra nei vardo, nei pavardės. Taip išsaugomas balsavusiojo slaptumas.
Tokia praktika taikoma visą laiką. Jokio žmonių sekimo nėra, balsavimo slaptumas išlaikomas 100 procentų“, – patikino apygardos pirmininkė D. Jezukevičienė.